Bieganie

Ustaw kierunek malejący
na stronę

Buty biegowe męskie Nike Revolution 4

19999

Bluza biegowa męska Athli-Tech Eclipse

14999
Ocena:
100%

Legginsy biegowe damskie Athlitech Eden

7999

Legginsy biegowe męskie Athlitech Eclair

9999

Kurtka biegowa męska Salomon Agile wind Surf The Web

36999 21999

Bluza do biegania damska Athlitech Fame Tml

12999 8999

Bluza do biegania męska Athlitech Falco Tml

12999 8999

Koszulka biegowa damska Adidas TANK

9999

Koszulka biegowa damska Adidas RUN TEE

9999

Szorty biegowe męskie Adidas RESP SHO

12999

Legginsy biegowe męskie Adidas TIGHT

19999

Spodnie biegowe męskie Adidas RESP ASTRO

19999

Bluza do biegania męska Adidas 1/2ZIP GR

16999

Legginsy biegowe damskie Adidas TIG OWN

19999

Bluza do biegania damska Adidas 1/2ZIP

16999

Buty biegowe męskie Adidas GALAXY

19999

Buty biegowe męskie Adidas GALAXY

19999

Buty biegowe męskie Adidas GALAXY

19999

Buty biegowe męskie Adidas DURAMO

22999

Buty biegowe męskie Adidas FURAMO

22999

Buty biegowe męskie Adidas FALCON

19999

Buty biegowe męskie Adidas FALCON

19999

Buty biegowe męskie Adidas SOLAR BLAZE

32999

Buty biegowe damskie Adidas GALAXY

19999

Buty biegowe damskie Adidas GALAXY

19999

Buty biegowe damskie Adidas DURAMO

22999

Buty biegowe damskie Adidas DURAMO

22999

Buty biegowe damskie Adidas COSMIC

22999

Bluza do biegania męska Under Armour STRIDE 1/4ZIP

24999

Koszulka biegowa męska Under Armour STRIDE

9999

Szorty biegowe męskie Under Armour STRIDE

15999

Koszulka biegowa damska Under Armour FLYFAST

19999

Buty biegowe damskie New Balance 411 NB

24999

Buty biegowe damskie New Balance RISE

34999

Buty biegowe męskie New Balance 411 NB

24999

Buty biegowe męskie New Balance RISE NB

34999

Buty biegowe męskie Nike REVOLUT

19999

Buty biegowe damskie Nike DOWNS GR1N19

22999

Buty biegowe damskie Nike DOWNS

22999

Buty biegowe damskie Nike ALLDAY

25999

Buty biegowe męskie Nike AIR ADV

33999

Jogging to obecnie jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Chcesz dołączyć do tysięcy biegaczy w kraju? Dowiedz się, jak wybrać odzież do biegania, buty do joggingu oraz akcesoria do biegania, aby nie stracić motywacji już na starcie.

Bieganie a odzież do biegania

Odzież do biegania powinna pomagać, a nie utrudniać trening. Mitem jest więc to, że grube, nieprzepuszczające powietrza ubranie dla biegacza przyśpiesza proces spalania tłuszczu. W ten sposób biegają jedynie bokserzy chcący zmieścić się w swojej kategorii wagowej. Część początkujących sportowców niesłusznie uważa także, że strój do joggingu powinien być luźny, tak aby wiatr mógł swobodnie ochładzać ciało. Nie biorą oni pod uwagę, że np. luźne koszulki do biegania w mniejszym stopniu chronią przed wychłodzeniem organizmu, a ponadto wpływają negatywnie na swobodę ruchów.

Warto pamiętać, że w zależności od pory roku dobiera się odpowiednią odzież do biegania. W zimniejsze miesiące ubranie dla biegacza to przede wszystkim bluza i kurtka do joggingu, wykonane z materiałów, które zapewniają ciepło, a jednocześnie dobrze przylegają do ciała, co daje dużą swobodę ruchów. Latem i wiosną zaś idealny strój do biegania to szorty, legginsy lub spodnie do biegania oraz koszulka do biegania z krótkim rękawem lub na ramiączkach.

Warto również pamiętać, że tak zimą, jak i latem w czasie treningu świetnie sprawdza się odzież termoaktywna do biegania. Dlaczego? Otóż w lecie zapewnia ona ochłodzenie ciała, a zimą utrzymuje jego ciepło. W wariancie zimowym odzież termoaktywna do biegania jest wykonana z grubszego materiału oraz posiada dodatkowe elementy ocieplające.

Jak wybrać buty do biegania?

Wiesz już, jak wybrać strój do joggingu – następny krok to wygodne buty do biegania. Obuwie do joggingu jest bardzo ważne – bieganie w źle dobranych butach może bowiem skutecznie zniechęcić do treningów. Dobór butów do biegania zależy przede wszystkim od tego, na jakim terenie zamierzasz biegać. Do treningu w mieście lub na ubitych, leśnych ścieżkach wystarczą buty do biegania po asfalcie. Z kolei jeśli zamierzasz biegać po piaszczystej lub błotnistej ziemi, to stabilność i wygodę zapewnią Ci buty do biegania w terenie (tzw. buty trailowe).

Warto także wziąć pod uwagę to, o jakiej porze roku chcesz trenować. Buty do biegania zimą najczęściej wyposażone są w wodoodporną cholewkę oraz wypustki lub haczyki chroniące przed poślizgnięciem na lodzie. Z kolei buty do biegania latem i wiosną są zrobione z przewiewnego materiału.

Skarpety do biegania – zadbaj o przewiewność i komfort stóp

Do butów warto także dokupić skarpety do biegania. Tzw. skarpetki kompresyjne gwarantują lepszą stabilność i amortyzację stopy. Wykonane są z tkaniny, która oddycha, dzięki czemu Twoim stopom nie grozi przegrzanie oraz przepocenie. Uwaga: skarpety do biegania wykonane z bawełny u niektórych biegaczy mogą spowodować otarcia oraz pęcherze na stopach.

Czapki do biegania – idealne na zimę i na lato

Przerywanie treningu z powodu konieczności otarcia potu z czoła to nic przyjemnego. Czapka do biegania zimą wchłania nadmiar wilgoci, a oprócz tego chroni głowę przed wychłodzeniem. Z kolei czapka do biegania latem jest wyposażona w daszek, dzięki któremu ochronisz się przed promieniami UV. W obu przypadkach czapki do biegania posiadają płaskie szwy, które zapobiegają otarciom skóry głowy.

Jak zacząć biegać?

Odzież do biegania już wybrana – teraz trzeba tylko wyjść z domu. To, czy bieganie wejdzie Ci w krew, zależy od Twojej konsekwencji. Zaplanuj, ile razy w tygodniu będziesz mógł biegać oraz jak ma wyglądać pojedynczy trening. Możesz zdecydować się na taki cykl: przez minutę maszerujesz, a przez kolejną minutę biegniesz – i tak na zmianę, przez 14 minut.

Liczba treningów w tygodniu nie powinna być mniejsza niż 3 i większa niż 4 – to w czasie odpoczynku po wysiłku rośnie Twoja tkanka mięśniowa. Warto pamiętać, że bieganie nie polega na maksymalnym forsowaniu organizmu, lecz na stopniowym zwiększaniu czasu, dystansu oraz tempa biegu.