W piłce nożnej formacja to rozmieszczenie zawodników na boisku. Podstawowy podział to obrona–pomoc i atak (bramkarz jest niezmienny w każdym ustawieniu), ale wariantów jest wiele. GO Blog przedstawia opis kilku najpopularniejszych formacji. Każda drużyna dostosowuje ustawienie w zależności od rywala i planu na dany mecz. Jedne taktyki są ofensywne, a inne defensywne.

 

Formacja piłkarska 4-4-2

Najpopularniejszym dziś ustawieniem jest 4-4-2. Taktyka ta oparta jest na wysokiej jakości pomocnikach, którzy powinni wspierać zarówno linię obrony, jak i ataku. Zwykle jeden ze środkowych pomocników ma za zadanie włączać się do akcji ofensywnych, a drugi zabezpieczać środek pola. Boczni pomocnicy też nie mają łatwego zadania, gdyż pracują zarówno na skrzydłach, jak i w obronie, gdy przeciwnik atakuje.

Ustawienie 4-4-2 zaczęło zdobywać świat na przełomie lat 80. i 90. Ubiegłego stulecia. System ten daje większe możliwości wyprowadzania ataków, dając jednocześnie szeroki wachlarz zagrań obronnych. Jednocześnie piłkarze rozstawieni w ten sposób na boisku pokrywają większą jego powierzchnię niż stosowane dotąd rozwiązania. Zainteresowani szczegółami ustawienia 4-4-2 powinni zajrzeć do dokładnego opracowania przygotowanego przez serwis Polish Soccer Coaching.

 

   

Formacja piłkarska diament 4-3-1-2

Tak zwany diament to modyfikacja popularnego ustawienia 4-4-2. Jeden z pomocników gra bardzo ofensywnie i ustawiony jest tuż za napastnikami. Zawodnik ten praktycznie nie ma zadań obronnych. Z kolei drugi środkowy pomocnik skupia się na obronie, a boczni pomocnicy muszą zabezpieczać środek pola.

 

Formacja piłkarska diament 4-2-3-1

Inna wersja diamentu to 4-2-3-1. W ustawieniu tym mamy w zasadzie pięciu pomocników. Dwóch defensywnych ustawionych bliżej środka boiska, dwóch skrzydłowych i jednego z przodu. Ten ostatni piłkarz jest kluczem do sukcesu. Jego zadaniem jest kreowanie gry i dobra współpraca zarówno ze skrzydłowymi, jak i ze snajperem.

Przeczytaj również  Jak trenować, by być lepszym piłkarzem?

Jako że w składzie jest tylko jeden napastnik, to powinien być to gracz wysokiej klasy. Zawodnik taki musi dobrze grać głową i świetnie poruszać się bez piłki. Tylko dobra ruchliwość i odpowiednie ustawianie się na pozycji daje skrzydłowym i pomocnikom szansę na wykonanie dobrego zagrania, które otworzy snajperowi drogę do bramki.

 

Formacje piłkarskie 5-3-2 i 3-5-2

To dwa bardzo podobne do siebie rozwiązania. Pierwsze jest opcją defensywną, a drugie – bardziej ofensywną. W obu najwięcej zależy od dwóch zawodników grających najbardziej po bokach boiska. Pierwszy wariant orientuje ich bardziej na grę obronną (acz powinni też włączać się do akcji ofensywnych), drugi zaś – na przednie rejony boiska, co jednak nie znaczy, że nie mają obowiązków obronnych. Piłkarze ci grają praktycznie na całej długości boiska, powinni to więc być zawodnicy o żelaznej kondycji.

W ustawieniu tym istotna jest też rola trójki środkowych pomocników. W zależności od potrzeb, jeden z nich może mieć więcej zadań ofensywnych lub defensywnych. Czasami odgrywa wręcz rolę zbliżoną do trzeciego napastnika (tzw. fałszywy napastnik). Aby wykorzystać potencjał tej pozycji, potrzeba kreatywnego zawodnika z doskonałym przeglądem pola.

Taktyka 3-5-2 (podobnie jak 5-3-2) uważana jest za bardzo trudną, a to ze względu na dużą mobilność i mnogość zadań wielu piłkarzy.

 

Formacja piłkarska 4-3-3

Ustawienie 4-3-3 jest dość defensywne, gdyż trójka środkowych pomocników gra blisko siebie i ma sporo zadań obronnych. Napastnicy z kolei grają na całej szerokości, co ma na celu maksymalizowanie liczby szans na stworzenie okazji bramkowej. Jednocześnie boczni napastnicy często wracają się, by zastąpić nieobecnych w tej formacji bocznych pomocników. Ustawienie 4-3-3 stosował José Mourinho, prowadząc Chelsea i odnosił wówczas sukcesy. Nie jest to jednak łatwe ustawienie – wymaga od zawodników dobrego przygotowania taktycznego. Ryzyko wprowadzenia formacji 4-3-3 jest jednak spore. Nie w każdej drużynie się ona sprawdzi i może być tak, że koszty będą wyższe niż zyski.

Przeczytaj również  #AmbasadorGOSport: Paweł Skóra – freestyle football to dla jednych to sport, a dla innych sztuka

 

Formacja piłkarska 3-4-3

3-4-3 jest dość zrównoważonym ustawieniem. Mamy tu po trzech obrońców i napastników oraz czwórkę pomocników. Co do zasady powinni oni tyle samo energii poświęcić na obronę i atak. Ale posiadanie tylko trzech obrońców niesie ze sobą spore ryzyko – w razie zmasowanego ataku mogą sobie oni nie poradzić.

Bardzo dużo zależy od bocznych pomocników, którzy operują na całej długości boiska. Szybkie przedostawanie się z linii obrony do linii ataku wymaga od nich dobrej kondycji. Często jest jednak tak, że gdy jeden dołącza do ataku, to drugi zostaje nieco bardziej z tyłu, by w razie kontry wspomagać obronę. Jako że mamy tylko trzech obrońców, to w mniejszym stopniu uczestniczą oni w akcjach ofensywnych. Rozpoczynają jedynie rozgrywanie piłki od bramki, ale potem czekają już z tyłu.

Dokładna analiza tej formacji została opracowana przez Polish Soccer Coaching, zainteresowanym polecamy lekturę.

 

Zainteresowani szczegółami piłkarskich ustawień mogą poszukać wiedzy np. w serwisie Taktycznie.net, gdzie znaleźć można m.in. szczegółowe analizy poszczególnych meczów i drużyn.

 

Comments

comments

Comments

comments