Dawid Jarzębowski jest nie tylko jednym z najlepszych w kraju zawodników freestyle footballu, lecz także trenerem i sędzią na zawodach. Przeczytajcie, co mówi w rozmowie z GO Blogiem o początkach swojej przygody z tą dyscypliną i jej rozwoju.

 

GO Blog: Jak zaczęła się Twoja kariera we freestyle football?

Dawid Jarzębowski „Jarzęboś”: Gra czysto dla radości z pasji zamieniła się w karierę po pierwszym turnieju, w którym wziąłem udział po roku treningów freestyle football. Po półtora roku dostałem się do szesnastki najlepszych zawodników na Mistrzostwach Polski 2011 w Myszkowie. Dodatkową motywacją było również stworzenie własnych autorskich trików jak Jarzęboś Around The World, Jarzęboś Trick oraz Jarzęboś Move.

W której konkurencji czujesz się najmocniejszy?

Interesuje mnie głównie najważniejsza konkurencja, czyli battle, w tej kategorii czuję się także coraz mocniejszy i lepszy. Polega ona na pojedynku między dwoma football freestylerami, którzy mają trzy wejścia po 30 sekund. W tym roku natomiast wprowadzono nowym system w Polsce, w którym każdy zawodnik otrzymuje trzy wejścia i on sam podejmuje decyzję, kiedy zaczyna oraz kończy swój występ.

 

Jakie są Twoje największe sukcesy w tej dziedzinie?

Największym sukcesem jest dla mnie fakt, że to, co robię, ciągle daje mi radość oraz fakt, że mogę dołożyć do tego sportu coś od siebie – mam na myśli własne triki. A jeśli chodzi o bieżące osiągnięcia w kategorii battle, to pozwolę sobie wymienić trzykrotne dostanie się do Top16 – na międzynarodowym turnieju we Francji Footstyle Cup, na Mistrzostwach Polski w Olkuszu oraz w Pucharze Polski w Błaszkach. Wszystkie te turnieje odbywały się w 2017 r.

Nie tylko uprawiasz ten sport, lecz także jesteś sędzią. Na czym polega sędziowanie we freestyle footballu?

Freestyle football to dyscyplina polegająca na wykonywaniu trików piłką do piłki nożnej w czterech stylach z zastosowaniem przejść pomiędzy nimi oraz trików inspirowanych innymi sportami jak np. breakdance oraz akrobacji. Wspomniane cztery style to: upper (wykonujemy triki za pomocą głowy, karku, klatki piersiowej, barków, pleców), air (wszystkie triki wykonane na stojąco nogami), sd (wszystkie triki wykonane na siedząco), oraz ground (drybling, zwody, triki wykonywane na ziemi).

Przeczytaj również  #AmbasadorGOSport Nikodem Finke: Małe kroki, wielkie rezultaty

W pojedynku rywalizuje się jeden na jednego, każdy z zawodników ma trzy wejścia. Pewna wygrana występuje, gdy: pokażesz w każdym stylu trudniejsze triki z przejściami między nimi, będziesz lepiej kontrolował piłkę (spadnie ci mniej razy itp.), mniej czasu stracisz na podbijanie zamiast triki, pokażesz całkowicie nowe triki bądź swoje kombinacje ulepszone o własny pomysł na bazie zrobionych już trików z zachowaniem minimum tego samego poziomu trudności, czy w końcu będziesz miał lepszy styl, flow, zachowasz czystość i płynność trików.

Jak dużo trenujesz jako zawodnik? A jak wygląda przygotowanie do sędziowania? Czy to też wymaga specjalnego treningu?

Jako zawodnik staram się trenować dwie–trzy godzinny dziennie, a przygotowanie do sędziowania trwa na bieżąco. Od mojego sędziowskiego debiutu minęło już sześć lat. Chcąc sędziować, trzeba śledzić, jakie nowe triki czy połączenia pokazują się w środowisku. Oprócz tego analizować i porównywać ich poziom trudności, bo czas stworzenia triku nie decyduje o tym, czy będzie on wyżej punktowany. Jeśli stary trik i nowy są na takim samym poziomie to wiadomo, że nowość jest wyżej oceniona, ale są sytuacje, gdzie dawniej wykonany już trik jest na wyższym poziomie w zakresie decydującym o większej punktacji od nowej sztuczki.

Trenujesz, startujesz w zawodach, sędziujesz, masz jeszcze czas na jakieś inne pasje?

Znajduję czas na zainteresowania w dziedzinach ekonomicznych, prawnych i zdrowotnych. Moją drugą pasją jest od dawna już bilard, a z nowych pojawiła się siłownia.

Wiążesz z freestyle footballem swoją przyszłość? Gdzie widzisz siebie za pięć lat?

Chciałbym w ciągu najbliższych pięciu lat zwiększać swój poziom i osiągać coraz wyższe lokaty na zawodach, pomagać w początkach innym, czerpiąc przy tym z mojego 8-letniego doświadczenia i po pięciu latach planuję to kontynuować. Będę się starał, aby tak było i by osiągnąć także inne cele w innych swoich zainteresowaniach.

Przeczytaj również  Jak dobrać buty do piłki nożnej?

A gdyby ktoś chciał pójść w Twoje ślady, to od czego najlepiej zacząć naukę freestyle’u?

Przygodę z tym pięknym sportem polecam zacząć od żonglerki wraz z nauką prostszych trików. Warto połączyć początki ze spotkaniami z osobami, które już dłużej trenują, bądź zapisanie się do akademii freestyle football, a także wyjazdy na zawody czy obozy. Ten sport uczy różnych cech charakteru jak cierpliwość czy systematyczność. Turnieje międzynarodowe motywują natomiast do nauki języków obcych i dają możliwość podróżowania.

 

Comments

comments

Comments

comments