Trening obwodowy to jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań, jakie można zastosować zarówno w procesie budowania formy, jak i spalania tkanki tłuszczowej. Przeznaczony jest praktycznie dla każdego i można go wykonywać w zasadzie wszędzie.

Pamiętacie zapewne z lekcji wychowania fizycznego zawody w postaci „stacji”. Dziś to samo robimy na wielu zajęciach w klubach w ramach treningu obwodowego. Jest to szerokie pojęcie mające bardzo wiele zastosowań. Od profesjonalnych crossfiterów po osoby próbujące zgubić zbędne kilogramy. Taki trening można wykonywać na zorganizowanych zajęciach, samodzielnie na siłowni, w domu czy choćby w ogrodzie. Także na coraz częściej dostępnych zewnętrznych siłowniach. Jest on przeznaczony i dla osób początkujących, bardziej zaawansowanych, i zawodowych sportowców, dla których może być dobrym uzupełnieniem treningu do innej dyscypliny.

 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o treningu obwodowym, obejrzyjcie film, w którym #AmbasadorGoSport Filip Bednarowicz wyjaśnia, na czym on polega i jak go wykonywać.

 

 

Trening dla kreatywnych

Ogromną zaletą treningu obwodowego jest jego różnorodność. Liczba dostępnych ćwiczeń i ich kombinacji jest praktycznie nieskończona, co sprawia, że można zrobić 100 treningów, a każdy będzie inny. Najczęściej trening układa się tak, by w jego czasie pracowało jak najwięcej partii mięśniowych, w ciągu 30 czy 40 minut można się solidnie zmęczyć, a odczują to mięśnie całego ciała. Z drugiej strony, można też co jakiś czas tak ułożyć trening, by pracowały np. głównie mięśnie obręczy barkowej lub pośladki i uda.

Do wykonywania wielu ćwiczeń niczego nie potrzeba, wystarczy obciążenie własnego ciała. Jako uzupełnienie wykorzystywać można różnego rodzaju gumy, taśmy, sztangi, kettle czy hantle. Warto także korzystać z drążka, na którym ćwiczyć można nie tylko ramiona czy grzbiet, lecz także brzuch.

 

Siła i wytrzymałość

Trening obwodowy może mieć formę przygotowania siłowego (mniej powtórzeń na większych ciężarach i dłuższych przerwach) lub kondycyjnego (mniejsze obciążenia, krótsze przerwy oraz ćwiczenia typowe dla cardio).

Comments

comments

Przeczytaj również  Damskie i męskie buty do biegania – podstawowe różnice

Comments

comments