Michał jest 21-letnim pracownikiem GO Sport, a w życiu prywatnym – czynnym piłkarzem. Pracuje także jako trener piłki nożnej, prowadzi grupy dziecięce. Nam odpowiada na pytania o to, jak rozwija się dziś trening bramkarski, wyposażenie dla grających na tej pozycji oraz tzw. polskiej szkole bramkarskiej. Zapraszamy do lektury!


 

GO Blog: Trening bramkarski to dość wąska specjalizacja. Jak wygląda standardowy trening bramkarski? To przecież nie tylko ciągłe bronienie strzałów, prawda?

Michał Kruczkow: Oczywiście, że nie! W trakcie treningu bramkarskiego pracuje się także nad: prawidłową techniką (np. chwytu, poruszania się, padu), taktyką, motoryką. Trening bramkarza to także tzw. trening decyzji bramkarza, który ma na celu m.in. przełożenie wytrenowanych umiejętności z treningu na mecz. Może komuś się wydawać, że praca bramkarza to bardzo prosta sprawa, bo przecież wystarczy nie wpuścić piłki do bramki. Zapewniam jednak, że aby bramkarz miał większe szanse na zachowanie czystego konta w trakcie meczu, musi włożyć w to sporo pracy i to nie tylko nad swoim ciałem i umiejętnościami, lecz także psychiką.
 

 

Załóżmy, że jestem bramkarzem amatorem i chciałbym być lepszy. Jak samodzielnie trenować, by poprawiać swoje umiejętności?

Uważam, że w byciu lepszym bramkarzem pomoże trening motoryczny i praca nad gibkością ciała. Przy treningu typowo bramkarskim z piłką warto jest mieć u boku trenera albo chociaż kolegę, który pomoże ci w realizacji treningu lub spróbuje wskazać, jakie błędy popełniasz i pomoże ci nad nimi popracować.

   

 

Jeden bramkarz potrafi świetnie zagrać długą piłkę, inny doskonale czuje się w pojedynkach „jeden na jeden”. A jakie są Twoje najmocniejsze strony?

Ciężko jest wskazywać własne mocne strony, ale myślę, że umiejętność odpowiedniego ustawienia się pomogła mi wyjść zwycięsko z nie jednej sytuacji „jeden na jeden”. Skoczność także odgrywa u mnie dużą rolę, sporo nad nią pracuję z racji mojego dość przeciętnego wzrostu jak dla bramkarza – mam zaledwie 182 cm.

Przeczytaj również  Jak wybrać sport dla dziecka?

 

Od kilkunastu lat polscy bramkarze mają w europejskiej piłce bardzo dobrą opinię (Dudek, Boruc, Fabiański, Szczęsny itd.), z czego to się Twoim zdaniem bierze?

Pamiętajmy, że przed nimi byli też tak świetni bramkarze jak np. Józef Młynarczyk czy Jan Tomaszewski oraz kilku innych. Obecnie w europejskiej piłce na najwyższym poziomie mamy wielu bramkarzy z Polski, którzy godnie nas reprezentują. Jednak ja spojrzałbym na to trochę inaczej. Na chwilę obecną w Europie ciężko jest znaleźć kraj, który nie posiada w swoich szeregach przynajmniej trzech świetnych zawodników na pozycji bramkarza. Więc nie do końca zgadzam się z tym popularnym stwierdzeniem „polska szkoła bramkarzy”, bo chyba to mamy na myśli. Tak naprawdę sposobem szkolenia dopiero od niedawna staramy się dorównywać krajom z Zachodu. Gdyby 15 lat temu w polskim szkoleniu trening bramkarski był chociaż w połowie tak świadomy jak teraz, to pewnie obok Fabiańskiego, Boruca czy Szczęsnego stałoby już w tej chwili dużo więcej nazwisk.

 

A Twój bramkarski idol to…?

Od dziecka byłem wpatrzony w Nelsona Dida, znany był z występów w drużynie Milanu oraz reprezentacji Brazylii. Właśnie jego nazwisko było na moich pierwszych bramkarskich rękawicach, które dostałem na urodziny. Do tej pory uważam, że w latach swojej świetności Dida nie miał sobie równych.

 

Jako trener pracujesz z dziećmi. Jak porównasz swoje doświadczenie zawodnicze z pracą, którą wykonujesz, to czym różni się trening najmłodszych adeptów piłki nożnej od tego, który wykonują osoby dorosłe lub wchodzące w wiek seniora?

Moje treningi bramkarskie, które wykonywałem jako dziecko, miały mało wspólnego z tymi, które wykonują dzisiaj młodzi bramkarze na moich treningach bądź w innych szkółkach bramkarskich. Teraz nawet nie nazwałbym tego treningiem bramkarskim. Jest spora różnica między wiedzą trenerów kiedyś i dziś. Oczywiście nie mowa o wszystkich, ale akurat mój pierwszy trener był z tych „starej daty” i niespecjalnie się do tego przykładał. Dopiero gdy miałem 15–16 lat i wchodziłem jako młody bramkarz do drużyny seniorów, spotkałem się z prawdziwym treningiem bramkarskim. Cieszę się, że wtedy miałem się od kogo uczyć, bo trafiłem na dobrego, doświadczonego bramkarza i trenera, którym sporo zawdzięczam. Nawet to, że sam w tej chwili pracuję jako trener i nadal gram w piłkę.
 


 
Obecnie już 6-latków naucza się podstaw bronienia, takich jak np. prawidłowa pozycja czy technika chwytu. Wiadomo, dzieci w tym wieku często zmieniają zdanie, na jakiej pozycji chcą grać (na bramce czy w polu). Jednak nawet wśród tak młodych adeptów spotykam zapalonych bramkarzy. Wraz z wiekiem bramkarze wchodzą na wyższy stopień zaawansowania. Porusza się takie aspekty jak: odpowiednia praca nóg, wznowienie gry na różne sposoby czy np. gra na przedpolu, wszystko na wyższej intensywności. Gdy bramkarze powoli zaczynają wchodzić lub zbliżać się do dorosłej piłki, trening bramkarski już nie polega konkretnie na nauczaniu, a doskonaleniu umiejętności.

Przeczytaj również  Skład reprezentacji Polski na MŚ w piłce nożnej 2018 – AKTUALIZACJA

 

Zajmujesz się także sprzętem piłkarskim, recenzując np. rękawice bramkarskie. Powiedz nam coś o tym, jak zmienia się ten element wyposażenia?

Dawniej na palcach jednej ręki można było policzyć marki, które produkowały rękawice bramkarskie. Były to głównie topowe firmy produkujące w tym czasie cały asortyment piłkarski i nie tylko, dla całego świata. W ostatnich latach powstało dosyć sporo marek (w tym z Polski) zajmujących się jedynie produkcją rękawic i sprzętu dla bramkarzy. Dawniej rękawice bramkarskie niezależnie od marki były do siebie bardzo podobne, ten sam krój, rodzaj zapięcia, kolor, rodzaj pianki. W tej chwili producenci prześcigają się w wydawaniu nowych modeli o różnej ciekawej kolorystyce, z innowacyjnymi systemami zapewniającymi nam lepsze właściwości chwytne oraz bezpieczeństwo, do tego nowe kroje, rodzaje zapięć, a także pianka zastosowana w danym modelu. Produkuje się także specjalne płyny do czyszczenia rękawic, które utrzymują właściwości rękawic przez jak najdłuższy czas. Może to dziwnie zabrzmi, ale temat rękawic bramkarskich jest bardzo ciekawy i można o nich sporo dyskutować.

 

Michał Kruczkow – pracownik GO Sport. Ma 21 lat, studiuje wychowanie fizyczne w WS Edukacja w Sporcie w Warszawie. Wyczynowo uprawia piłkę nożną, zaczynał w klubie MKS Narew Ostrołęka. Pracuje z dziećmi jako trener piłki nożnej w kilku akademiach piłkarskich w Warszawie. Powadzi także treningi bramkarskie dla najmłodszych adeptów piłki nożnej w szkółce bramkarskiej.

 

 

Comments

comments

Comments

comments