Nie ma w Polsce człowieka, który o trikach piłkarskich wiedziałby więcej od niego. Nasz nowy Ambasador GO Sport to Paweł Skóra, wielokrotny mistrz Polski, świata i Europy we freestyle football. Pytamy go o początki jego kariery, trening i rady dla początkujących amatorów żonglowania piłką.

GO Blog: Paweł, powiedz nam na początek, co to jest freestyle football? I na czym polega?

Paweł Skóra: Freestyle football. Tłumacząc z języka angielskiego znaczy to „wolny styl piłki nożnej”. Zawodnicy częściej mówią jednak o tym jako o trikach piłkarskich. Dla jednych jest to sport, a dla innych sztuka. W skrócie możemy powiedzieć, że ff polega na wykonywaniu sztuczek przy wykorzystaniu piłki nożnej.

W czym jesteś na tyle dobry, że należą do Ciebie tytuły mistrza świata i mistrza Europy. Jak wyglądają zawody we freestyle footballu?

We freestyle football odbywają się zawody w różnych konkurencjach:

  • Battle – jest ona najbardziej prestiżową konkurencją. Polega na walkach między zawodnikami. Dwóch graczy pokazuje na przemian co potrafi zrobić z piłką. Każdy z zawodników ma trzy wejścia po 30 sekund, a więc pojedynek trwa trzy minuty. Po jego zakończeniu sędziowie wskazaniem ręki pokazują, który gracz był ich zdaniem lepszy. Ten, kto ma więcej głosów od sędziów, wygrywa walkę i przechodzi do kolejnej bitwy. Gracz, który przegra pojedynek, odpada, a ten, który wygra, przechodzi do kolejnego etapu.
  • Routine, czyli rutyna. Gracz ma w niej kilka minut na zaprezentowanie swoich umiejętności. Przed pokazem dostarcza muzykę, przy której występuje. W tej konkurencji liczy się m.in.: trudność pokazywanych sztuczek, to czy występują zagrania pod muzykę oraz wrażenie artystyczne.
  • Sick three, czyli chora trojka. W tej konkurencji chodzi o wykonanie kombinacji nogami (kombinacja, czyli kilka trików wykonanych jeden po drugim). W tym przypadku kombinacja ma składać się z trzech sztuczek. Najpierw zawodnik podchodzi do sędziów i mówi, co będzie robił. Następnie ma kilka prób, żeby wykonać daną kombinację. W tej konkurencji liczy się m.in.: to jak trudna jest kombinacja, jak szybko została wykonana. To właśnie w tej konkurencji udało mi się zdobyć mistrzostwo świata w 2011 roku.
Przeczytaj również  #AmbasadorGOSport: Daria Godłoża - Przede wszystkim należy słuchać własnego ciała

A jak i kiedy freestyle football pojawił się w Twoim życiu?

Moja przygoda z freestyle football zaczęła się w 2004 roku. Zanim zacząłem trenować triki piłkarskie, codziennie uganiałem się za piłką. Grałem z kolegami i marzyłem, że w przyszłości zostanę zawodowym piłkarzem. Czasami po meczach próbowałem podbijać piłkę. Szlo mi to całkiem nieźle. Potrafiłem żonglować obiema nogami. Pewnego razu gdy podbijałem piłkę, przyglądał mi się kolega. Po chwili stwierdził, ze słabo mi to idzie. Zdenerwował mnie tym stwierdzeniem i powiedziałem, żeby pokazał mi kogoś lepszego. Wówczas zaprosił mnie do siebie do domu i pokazał film, na którym chłopak wykonywał sztuczki z piłką do nogi. Znajomy miał racje. Do najlepszych jeszcze dużo mi brakowało. Po obejrzeniu filmu zaniemówiłem. Nie mogłem uwierzyć w to, że można tak panować nad futbolowką. Wówczas postanowiłem, że też nauczę się takich trików z piłką. Ten film był przełomowym momentem, który sprawił, że zacząłem trenować freestyle football.

   

Jak dużo czasu poświęcasz na trening?

Gdy zaczynałem swoja przygodę z freestyle football,to trenowałem prawie codziennie: dziewięć–dziesięć dni treningowych, a potem jeden–dwa dni przerwy. Jeden trening trwał ok. trzech godzin. Obecnie staram się trenować trzy razy w tygodniu. Poświęcam na to ok. 90 minut. Od jakiegoś czasu nie startuję już w zawodach. Trenuje bardziej dla podtrzymania formy i przyjemności. Na początku treningu robię rozgrzewkę, później powtarzam triki oraz kombinacje, które już potrafię, a na koniec próbuję nauczyć się nowej sztuczki albo wykonać jakąś nową kombinację.

Masz jakieś rady dla początkujących?

Najważniejsze to nie poddawać się, gdy coś nie wychodzi. Sam trenuję od 14 lat i mi dalej też czasami coś nie wychodzi.

A od czego powinna zacząć taka osoba?

Swoją przygodę z trikami zacznij od żonglerki. Próbuj odbijać piłkę obiema nogami. Po opanowaniu podbijania piłki przejdź do nauki podstawowych sztuczek. Spróbuj też znaleźć sobie kogoś do gry. Trening we dwóch jest przyjemniejszy.

Przeczytaj również  #AmbasadorGOSport – Nikola Bujak: Testy Scrapper

Napisałeś na ten temat kilka książek, organizujesz pokazy, warsztaty i szkolenia – czy to oznacza, że z piłkarskiego freestyle’u można się utrzymać

Jest to możliwe, ale wymaga ciężkiej i systematycznej pracy. Poza treningami trzeba prowadzić swoją stronę internetową, kanały w mediach społecznościowych, wykonywać masę telefonów, wysyłać dużo maili, umawiać się na spotkania itd. Trzeba być sobie sterem, żeglarzem i okrętem. (śmiech)

Co było dla Ciebie najważniejsze w Twojej karierze? Wyniki, tytuły, przeżycia?

Największym przeżyciem były dla mnie pokazy w przerwach meczy UEFA EURO 2012. Miałem przyjemność pokazywać swoje umiejętności podczas spotkań grupowych na stadionie we Wrocławiu. Na trybunach zasiadło wówczas ponad 40 tysięcy kibiców. Nigdy wcześniej ani później nie miałem okazji występować dla tak dużej publiczności. Najbardziej z tych pokazów zapamiętałem moment, kiedy na zakończenie występu kibice zaczęli klaskać. Niosło się echo, które sprawiło, że oklaski trwały i trwały. To było coś niesamowitego!

 

Paweł Skóra – trenuje freestyle football od 2004 r. Ma na swoim koncie tytuły mistrza świata (2011 – konkurencja sick three), mistrza Europy (2014 – konkurencja sick three, 2010 – konkurencja routine) oraz mistrza Polski (2010 – konkurencja battle, 2008 – konkurencja battle). Występował m.in.: w przerwach meczy UEFA Euro 2012, na festiwalu Saarang w Indiach, na ceremonii otwarcia meczu: FC Barcelona – Al-Ahli Saudi FC w Katarze, podczas trasy Coca-Cola Victory Tour w USA. Sędziował turnieje freestyle football w takich krajach jak: Meksyk, Brazylia, USA. Jest autorem książek: Triki piłkarskie. Trening, technika, mistrzostwo oraz Triki gwiazd footballu.

Strona internetowa: www.pawelskora.com

 

Comments

comments

Comments

comments