Miłośniczka gór i wielu aktywności okołogórskich. Trekkerka, taterniczka, turystka, a na co dzień nauczycielka. Poznajcie naszą nową #AmbasadorGOSport, Wiolettę i jej plany na zdobywanie kolejnych europejskich pasm górskich.

GO Blog: Wioletto, co jest takiego w różnego rodzaju koronach (górskich), że lubisz je kolekcjonować? 

Wioletta: Zestawienia koron górskich pozwalają mi odwiedzać piękne pasma górskie, a zdobycie Korony Europy pozwoli mi także zwiedzić wszystkie kraje europejskie.

Skąd w ogóle taki pomysł na usystematyzowanie turystyki górskiej?

Moją przygodę z koronami rozpoczęłam od Korony Gór Polski. Po jej zdobyciu zastanawiałam się, co dalej… padło na Koronę Europy oraz kilka innych koron pasm górskich w Polsce.

Co wchodzi w skład Korony Europy?

Do Korony Europy zaliczane są szczyty trudne i wymagające takie jak np. Mont Blanc, Grossglockner czy Duforspitze, ale też takie, na które wejście to przyjemny spacerek np. Góra Dzierżyńska (Białoruś), Vaalserberg  (Holandia) czy Wysoka Góra (Litwa).  W sumie do zdobycia jest 46 szczytów. Myślę, że zdobycie całej korony może mi zająć jeszcze kilka lat. Niestety praca, jaką wykonuję (jestem nauczycielką), pozwala mi na udział w większych wyprawach tylko w okresie wakacji letnich oraz ferii zimowych.

Który z dotychczas zdobytych szczytów przysporzył Ci najwięcej trudności? 

Póki co najtrudniejszy był  Mont Blanc. Jest to szczyt, do którego zdobycia należy dobrze przygotować się kondycyjnie, poznać techniki poruszania się po lodowcu, a w partii szczytowej droga przebiega w dość dużej ekspozycji. Należy też pamiętać o odpowiednim zaaklimatyzowaniu się, co zrobiłam na włoskim szczycie Gran Paradiso.

Czy musiałaś zdobywać jakieś specjalne umiejętności, żeby wchodzić na poszczególne szczyty? (Kursy wspinania, turystyka górska, lawinowe itp.?)

Doświadczenie zbierałam przez lata w Tatrach, szczególnie zimą. Dodatkowo ukończyłam kurs zimowej turystyki górskiej w PZA.

Przeczytaj również  5 cech udanej współpracy biegacza z trenerem

Myślałaś o jakichś dalszych pasmach, czy póki co chcesz poznać dobrze europejskie poletko górskie?

Po zdobyciu Mont Blanc zaczęłam dość poważnie myśleć o Elbrusie.

A które z tych pasm to Twoje ulubione i dlaczego? 

Moje ulubione góry to oczywiście Tatry, ale Alpy również zrobiły na mnie duże wrażenie i na pewno będę do nich wracać. Nasze Tatry są piękne i dają mi dużo możliwości: zimą mogę szlifować techniki zimowe, a latem wspinam się po drogach taternickich.

 

 

Czym zajmujesz się na co dzień?  

Jak już wspomniałam, jestem nauczycielką. Uczę przyrody, biologii i geografii.

Jak dbasz o kondycję i jak przygotowujesz się do wypraw? 

Przez cały rok dbam o swoją kondycję fizyczną, bo wiem jak ważna jest w górach. Pomaga mi w tym udział w zajęciach crossfit, w których uczestniczę na co dzień, poza tym: biegi, wspinanie na ściankach wspinaczkowych i skałach, a także motywujący udział w zawodach biegowych oraz biegach z przeszkodami.

Czas wolny: tylko góry czy jakieś inne aktywności? 

W czasie wolnym uprawiam sporty, o których wspominałam, czytam książki podróżnicze, od niedawna interesuję się także survivalem. Czas  wolny zawsze staram się spędzać aktywnie i na świeżym powietrzu.

Najbliższe górskie plany? W czym możemy Ci kibicować? 

Moje najbliższe cele to wyprawy po kolejne szczyty Korony Europy, no i oczywiście wspominany już przeze mnie wcześniej Elbrus.

   

Wioletto, dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia!

 

Comments

comments

Comments

comments