Nie istnieją jedne najlepsze buty do biegania. Ani dla początkujących, ani dla zaawansowanych. Każda stopa jest inna, a to z myślą o niej podejmujemy ostateczną decyzję o zakupie. Nawet w przypadku butów do biegania dla początkujących.

„Jakie buty do biegania kupić?” to pytanie, które zadaje sobie chyba każda biegająca osoba, bez względu na poziom wytrenowania. Doświadczeni zawodnicy mają wiedzę, często potrafią sami wybrać najlepsze dla siebie obuwie. Jednak dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę, jest to nie lada kłopot.

   

Zastanawiając się nad tym, jak wybrać buty biegowe dla początkującej osoby, należałoby sobie zadać jedno pytanie: czy początkujący potrzebuje innego obuwia niż ktoś bardziej zaawansowany? Przecież w jednym i drugim wypadku wygląda to dość podobnie.

 

Bieganie dla początkujących – kim jest osoba zaczynająca treningi?

Ale jeśli za „początkującą” uznamy osobę bez przeszłości sportowej, która przez wiele lat siedziała za biurkiem, to różnica pomiędzy kimś takim a zaawansowanym biegaczem będzie zasadnicza. Przez długotrwałe siedzenie i brak regularnego ruchu mięśnie nowicjusza mają skrócone zakresy, a stawy i ścięgna kompletnie nie są przygotowane na obciążenia, na jakie naraża je bieganie, szczególnie po twardej nawierzchni. Jeszcze bardziej uważać powinni ci, którym waga pokazuje więcej kilogramów od przeciętnej – ich ciała mają jeszcze trudniej.

Moim zdaniem taki początkujący biegacz powinien mieć obuwie minimalizujące skutki wielokrotnego uderzania stóp o asfalt czy chodnik. Nie ma jednak co przesadzać, wydawanie 600 czy 800 zł na parę butów przez kogoś, kto nie wiadomo jak długo będzie w nich biegać, to trochę przerost formy nad treścią. Jednak, jeśli kogoś stać, to czemu nie?

 

Tanie buty do biegania – dobre dla początkujących?

Na rynku można znaleźć buty nazywane „biegowymi” już za 40 czy 50 zł. To jednak ryzykowna inwestycja. Owszem, może być tak, że ktoś kupi takie buty i bezproblemowo będzie w nich biegał wiele lat. Według mnie, warto jednak poszukać kompromisu. Za 150–200 zł można kupić markowe obuwie, które początkującemu powinno wystarczyć i pozwoli mu posmakować biegania. Przykładowe modele to Adidas Duramo i Nike Revolution.

Przeczytaj również  Zimno? Zobacz, jakie ubrania rowerowe są najlepsze na chłodniejsze dni!

Czym w ogóle różnią się buty tańsze od droższych? Oprócz logo producenta i tego, że płacimy za markę i jej wkład w rozwój technologii (to normalne w każdej branży), różnice znaleźć można w jakości wykonania oraz materiałach. Istnieje ryzyko, że tańsze buty będą mniej trwałe i prawdopodobnie komfort użytkowania będzie niższy.

 

Amortyzacja – bardzo ważna w butach do biegania dla początkujących

W przypadku osób bez przeszłości sportowej i z nadwagą bardzo ważnym aspektem butów biegowych będzie amortyzacja. Im lżejsza i bardziej amortyzująca pianka, tym lepiej, gdyż ten element buta przejmuje obciążenia od układu kostno-mięśniowego. Większość firm opracowała własną technologię pianek mających dać biegaczom jeszcze większą ochronę.

Rozpoczęcie przygody z bieganiem w zwykłych trampkach bez żadnej amortyzacji może szybko spowodować ból. Wtedy też pojawi się zniechęcenie i to pewnie będzie koniec próby zostania biegaczem. Sport, czy to na bieżni, czy na asfalcie, czy w lesie, powinien być przyjemnością!

 

Bieganie dla początkujących – Buty muszą być wygodne

No właśnie, przyjemność. Pamiętajcie, że podstawowym i najważniejszym kryterium przy wyborze butów powinna być wygoda. Przymierzając buty w sklepie, zróbmy w nich kilkanaście kroków. Jeśli coś uwiera w stopę w czasie przymiarki, w trakcie biegu odczujemy to po stokroć bardziej, bo kroków zrobimy wiele tysięcy.

Każdy ma inną budowę ciała i nie istnieją obiektywnie najwygodniejsze buty. Jednym przypasują te z szerszą cholewką, a innym – z węższą. Zakup butów biegowych jest sprawą bardzo indywidualną i opinie znajomych bądź influencerów powinniśmy traktować tylko jako wskazówki, a nie ostateczne werdykty.

 

Damskie i męskie buty do biegania dla początkujących

Dodatkowo należy pamiętać o różnicy pomiędzy damskim a męskim obuwiem. Buty dla kobiet są m.in. węższe i mają większy drop (to różnica pomiędzy poziomem pięty i palców). No i jest jeszcze różnica, którą widać gołym okiem, bez milimetra. Chodzi oczywiście o wygląd. Damskie buty do biegania są produkowane w bardziej kobiecych barwach –różowych, seledynowych, pastelowych. Męskie buty mają często lepszą amortyzację (statystycznie mężczyźni ważą więcej od kobiet) i inny wygląd.

Przeczytaj również  Czy warto zakładać kask rowerowy? Zobacz wideo!

Swoją drogą, sama estetyka, choć nie najważniejsza, też powinna mieć wpływ na końcową decyzję o zakupie. Wygląd obuwia nie ma oczywiście żadnego wpływu na wygodę czy dynamikę treningu, ale ma duże znaczenie dla głowy. Jest trochę tak, że jeśli buty będą się biegaczowi podobać, to chętniej wyjdzie w nich pobiegać. Brzydki, nieestetyczny model na pewno nie zachęca do użycia.

 

Comments

comments

Comments

comments