Najważniejsze w dziecięcym sporcie jest, by młodych ludzi do tego sportu nie zniechęcić. W przypadku narciarstwa tym samym może skutkować źle dobrany sprzęt. GO Blog podpowiada, na co zwracać uwagę przy zakupie butów i spodni narciarskich dla dziecka.

 

Zakup butów narciarskich dla dziecka

Dobór sprzętu narciarskiego dla dziecka jest o tyle trudny, że przyszły użytkownik często nie ma doświadczenia i trudno mu zarówno zrozumieć (a także wytłumaczyć młodemu człowiekowi) pewne niedogodności. Im dziecko mniejsze, tym problem większy. Właściwie dobrane obuwie będzie kluczem do sprawnego opanowania umiejętności jazdy na nartach. Dlatego odpowiedni i profesjonalny dobór butów to podstawa dla powodzenia misji „młody narciarz”.

Dobranie odpowiedniego rozmiaru

Najważniejszym parametrem przy zakupie butów narciarskich jest ich rozmiar. Długość wkładki w centymetrach powinna być o 1–1,5 cm większa od długości stopy. Przed wyjściem na zakupy warto w domu na spokojnie stopę dziecku zmierzyć, by uniknąć niepotrzebnego stresu w sklepie. Najlepiej ubrać to w formę zabawy, np. odrysowywanie stopy na kartce lub zawody na to, kto w domu ma największą stopę. W ten sposób już mierzenie nogi będzie dla dziecka frajdą.

Butów narciarskich nie należy kupować za dużych „na zapas”, z myślą, że będą służyć dwa sezony. Za duże buty to brak kontroli nad nartami, a to obniża bezpieczeństwo jazdy. W butach narciarskich połówki rozmiarów oznaczają szerokość buta, a nie jego długość. Czyli 20 i 20,5 mają taką samą długość, ale 20,5 jest szerszy. Na rynku są buty z możliwością regulacji rozmiaru. Jest to niezłe rozwiązanie, ale ma jedną poważną wadę. Skorupa takich butów może być nieszczelna i przy jeździe po mokrym śniegu do środka będzie dostawała się wilgoć.

Ważne jest, by mierzenie butów zacząć od wyciągnięcia wkładki i zmierzenia jej w stosunku do stopy – stawiając po prostu na niej nogę. Dziecko (szczególnie małe) na pewno nie będzie umiało samo powiedzieć, czy but ma dobry rozmiar.

Przeczytaj również  Jak wybrać buty narciarskie? Czym się od siebie różnią?

Estetyka butów narciarskich dla dziecka

Unikajmy też kierowania się wyglądem. Wiadomo, że młody człowiek zwróci uwagę na te buty, które są dla niego ładne (np. w ulubiony wzór lub w jaskrawym kolorze). Najpierw rozmiar, komfort i bezpieczeństwo, a potem dopiero wygląd. Oczywiście nie jest on bez znaczenia dla przyszłego użytkownika, ale nie powinien mieć najwyższego priorytetu.

Twardość butów i dopasowanie

Za stabilizację i odpowiednie czucie nart odpowiada dopasowanie butów, a jest ono związane z liczbą klamer zapinających. Im będzie ich więcej, tym lepiej, bo mamy wtedy większe możliwości dopasowania do danej stopy. Najlepiej unikać butów jednoklamrowych, które są najmniej elastyczne pod kątem dopasowania. W najmniejszych rozmiarach występują tylko buty jednoklamrowe, ale w przypadku większego dziecka lepiej wziąć taki model, który będzie miał dwie lub trzy klamry.

W większych butach występuje często parametr twardości (tzw. flex). Dla początkujących narciarzy lepiej dobrać buty miękkie. Będą wygodniejsze dla nieprzyzwyczajonej stopy. U bardziej zaawansowanych narciarzy można wybierać buty coraz twardsze, które dają lepszą kontrolę nad nartami.

Ważne jest także dopasowanie odpowiedniego kąta nachylenia cholewki. Powinien on być taki, by po wpięciu się w narty dziecko automatycznie mogło stanąć z lekko ugiętymi kolanami, opierając się na językach. Pozycja wyprostowana nie jest pożądana.

 

 

Zakup spodni narciarskich dla dziecka

Dopasowanie spodni dla młodego narciarza jest dużo mniej skomplikowane. Nie oznacza to jednak, że jest banalnie proste. Nie kupujmy za dużych spodni, bo jazda w nich będzie niewygodna. Zwróćmy uwagę, by miały odpowiedniej jakości wewnętrzne ściągacze, które powstrzymają śnieg przed dostawaniem się do środka nogawki. Nie mniej ważne są szelki, które utrzymają spodnie na miejscu i nie pozwolą wychłodzić pleców.

Istotne jest, by spodnie były wykonane z mocnego, wytrzymałego materiału. Dzięki temu będą bardziej trwałe. Pamiętajmy, że w spodniach tych dziecko będzie zapewne nie tylko jeździć na stoku. Przydadzą się też podczas wyjścia na sanki czy do zjazdów na tzw. jabłuszku. A łatwo wtedy je przetrzeć czy o coś zahaczyć.

Przeczytaj również  Jak nauczyć małe dziecko pływać – trzy pierwsze kroki

Oczywiście dziecięce spodnie narciarskie powinny przede wszystkim spełniać swoją podstawową funkcję. Czyli być ciepłe, nieprzemakalne i zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza (czyli „oddychać”). Choć na rynku dostępne są też jednoczęściowe kombinezony, to zakup oddzielnie kurtki i spodni jest lepszym rozwiązaniem. Łatwiej wtedy dziecko częściowo rozebrać (np. w restauracji czy toalecie) i mamy większe możliwości dobrego dopasowania rozmiaru.

Comments

comments

Comments

comments