Wiosną wiele osób staje przed dylematem: jakie buty do biegania kupić na nowy lub pierwszy sezon? Naturalnym wyborem dla pań są zatem damskie buty do biegania, a dla mężczyzn – modele męskie. Czy jednak musimy polegać na producentach obuwia i wybierać to, co według nich dla nas lepsze? Niektóre panie lepiej czują się w butach męskich, a są też panowie preferujący modele damskie. Skąd te różnice?

Anatomia

Nie odkryjemy Ameryki stwierdzeniem, że różnice te wynikają przede wszystkim z różnej anatomicznej budowy ciała kobiet i mężczyzn. Co się jednak kryje za tym dość ogólnym stwierdzeniem? Jakie konkretnie różnice sprawiają, że mamy na rynku męskie i damskie buty do biegania?

   

Węższe stopy kobiece

Panie i panowie, nawet jeśli mają ten sam numer obuwia biegowego, najczęściej mają stopy różnej szerokości – kobiece są węższe. Dlatego męskie buty do biegania w rozmiarze 40 będą za szerokie na biegaczki o tym samym rozmiarze buta. Różnica ta występuje zarówno w palcach, jak i w okolicy pięty. Stąd właśnie głosy niektórych posiadaczy wąskich stóp, którzy wybierają damskie modele jako bardziej dla nich komfortowe i odwrotnie – są też panie preferujące męskie modele. Choć istnieją i tu wyjątki – np. buty marki New Balance są dostępne w dwóch szerokościach, można wybrać tę bardziej pasującą do naszej stopy.

Drop

Tak, w niektórych butach do biegania drop w modelach damskich jest nieznacznie większy niż w modelach męskich. Kobiety mogą mieć krótsze ścięgno Achillesa ze względu na potencjalne chodzenie w butach na obcasie. Oczywiście jest to, podobnie jak kolory, sprawa dyskusyjna, bo przecież nie brakuje pań preferujących płaską podeszwę niezależnie od okazji i te na pewno problemów z długością Achillesa nie mają. Niemniej jednak np. marka ASICS z myślą o kobietach chodzących na obcasach nieco zwiększyła drop w modelach Gel Nimbus czy Gel Kayano (o 3 mm więcej niż w męskich butach do biegania).

Przeczytaj również  Dlaczego warto mieć rękawice na siłownię?

Różna budowa podeszwy

Ze względu na różnice anatomiczne w budowie miednicy i bioder, biegaczki częściej mają skłonność do pronacji, czyli przetaczania stopy z pięty na palce z obciążeniem wewnętrznej części stopy. Dlatego damskie buty do biegania mają nieco szerszą podeszwę niż modele męskie. Dzięki temu podeszwa ta wspiera stopę w trakcie lądowania i zapobiega jej przechylaniu się do wewnątrz.
Panie są także po prostu lżejsze od mężczyzn o tym samym rozmiarze stopy, dlatego damskie buty biegowe mają bardziej miękką piankę pod śródstopiem oraz więcej nacięć w przedniej części podeszwy. Dzięki temu są bardziej elastyczne i wspomagają odbicie z palców.

Rozmiar

Zazwyczaj rozmiarówka w męskich butach do biegania zaczyna się od numeru 42, damska natomiast na tym numerze kończy. Oczywiście zdarzają się wyjątki, jednak nie ma tu żadnych wątpliwości – kobiety mają mniejsze stopy. Po prostu.

Biomechanika biegu

Kobiety od mężczyzn w kwestii biegania różnią się także tym, jak biegają. W ich przypadku inaczej wygląda lądowanie na pięcie – panie znacznie częściej niż mężczyźni obciążają wtedy centralną część pięty. Przez noszenie niewygodnego, wąskiego obuwia na co dzień częściej też mają problemy z haluksami. To wszystko sprawia, że podeszwy w modelach dla kobiet powinny być bardziej miękkie i łatwiej się zginać w śródstopiu. Kilka lat temu na te potrzeby postanowili odpowiedzieć projektanci firmy Adidas, którzy stworzyli but wyłącznie dla kobiet, model Pure Boost X. Był on nawet wyposażony w unikalną wolną przestrzeń pod podbiciem stopy, co na pewno wyróżniało go wśród innych modeli butów biegowych. Obecnie produkowane są także modele Pure Boost dla mężczyzn, jednak już bez charakterystycznego łuku nad podeszwą z modelu damskiego.

Estetyka

Na koniec kwestia najbardziej oczywista – kolorystyka. Damskie buty biegowe przede wszystkim występują w nieco innych kolorach niż męskie, bardziej „kobiecych” (według producentów obuwia). Stąd można spotkać oczywiście wiele odmian różu, który ma wśród biegaczek tyle zwolenniczek, co przeciwniczek. Można też wybierać wśród modeli pastelowych, choć użycie takich barw np. w obuwiu trailowym wydaje się mocno dyskusyjne. W końcu buty do biegania przełajowego mają więcej okazji do spotkań z niszczycielskim błotem.

Przeczytaj również  Buty do biegania – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze

Męskie buty do biegania mają z kolei barwy agresywniejsze, nierzadko z takimi też elementami graficznymi. Choć warto dodać w tym miejscu, że niektórzy producenci nie rozróżniają kolorystycznie modeli damskich od męskich – tak robi np. Salomon, którego flagowe modele mają takie same barwy zarówno w wersji dla kobiet, jak i mężczyzn.

 

Zatem jak wybrać buty do biegania? Kierować się przede wszystkim wygodą czy oznaczeniami płci? Do wyboru obuwia należy podejść przede wszystkim rozsądnie. Jeśli bieganie w damskim modelu wiąże się z dyskomfortem, zakup modelu męskiego nie jest czymś niewybaczalnym i złym. Dbajmy o swój komfort przede wszystkim, lecz nie zapominajmy, że buty do biegania to nie tylko marketing. Za projektami stoją sztaby specjalistów, którzy bazują na badaniach naukowych i konkretnej wiedzy, a te finalnie mają pomóc właśnie biegaczom – czerpać z tego radość i dawać dobre samopoczucie niezależnie od kolorów obuwia.

Comments

comments

Comments

comments