Niektórzy uważają je za nieodłączny element każdego treningu, inni twierdzą, że to tylko zbędny gadżet – prawda jak zwykle leży po środku. Wszystko zależy od tego, czy lubisz trenować bez żadnej ochrony dłoni, czy też nie wyobrażasz sobie treningu bez ich właściwego zabezpieczenia. Czy jest to jednak tylko kwestia osobistych preferencji?

Trudno znaleźć równie kontrowersyjny temat do dyskusji na temat treningu niż kwestia korzystania z rękawic treningowych na siłownię. Argumentów za i przeciw jest równie dużo. Gdy jednak zgłębisz ten temat nieco bardziej, okaże się, że dylemat „zakładać rękawice czy nie” istnieje tylko i wyłącznie w przypadku braku wiedzy o zastosowaniu rękawic kulturystycznych.

Dlaczego zakładamy rękawice do ćwiczeń na siłowni?

Rękawice treningowe pełnią podobne funkcje jak każde inne rękawice – przede wszystkim chronią ręce. Zimą nie chcesz, aby dłonie zmarzły, więc zakładasz grube, wełniane rękawiczki. Jeśli nie chcesz, aby na siłowni hantle, sztangi czy drążki uszkodziły Ci skórę podczas ciężkiego treningu, wybierasz się na zakupy po akcesoria do kulturystyki i wracasz z odpowiednimi rękawicami.

Wspomnieliśmy jednak, że świat fitnessu jest podzielony na zwolenników i przeciwników rękawic treningowych na siłownię. Na ten podział mają wpływ dwie kwestie. Pierwsza z nich to osobiste preferencje, które łatwo zrozumieć – trening w rękawicach może po prostu komuś nie odpowiadać. Drugie zagadnienie to powielanie szkodliwych stereotypów, do których można zaliczyć takie błędne przekonania, jak:

  • rękawice sprawiają, że masz gorszy chwyt – wewnętrzna część dostępnych na rynku rękawic w każdym przypadku jest pokryta naturalną skórą lub innym materiałem zapewniającym pewny chwyt;
  • doświadczeni bywalcy siłowni nie korzystają z rękawic – kolejna nieprawdziwa informacja. Wystarczy spojrzeć na taką ikonę kulturystyki jak Ronnie Coleman, ośmiokrotny zdobywca tytułu Mister Olympia,, który, aby móc ćwiczyć dłużej i ochronić swoje dłonie, zabierał rękawice na prawie każdy trening;
  • rękawice są niemęskie – mit ma związek jedynie z tym, że kobiety przykładają zwykle nieco większą uwagę do pielęgnacji dłoni. Nie ma jednak nic niemęskiego w trosce o własne zdrowie – rękawice skutecznie zmniejszają ryzyko uszkodzenia skóry dłoni przez uchwyty maszyn i sztangi.
Przeczytaj również  Jak wygląda dobra mata do ćwiczeń?

Rękawice treningowe na siłownię – jak wybrać najlepsze?

Skoro ustaliliśmy już, że rękawice są potrzebnym akcesorium, pora sprawdzić, jak znaleźć odpowiedni dla siebie model. Tutaj odpowiedź jest zaskakująco prosta – przede wszystkim wygodne i ładne! Nie istnieją uniwersalne rękawice – wszystko zależy od Twojego trybu treningu. Potrzebujesz pewnego chwytu? Wybierz rękawice z powłoką antypoślizgową. Wykonujesz dużo ćwiczeń pylometrycznych, takich jak burpees lub dynamiczne pompki, albo przez długi czas trzymasz kettle? Zdecyduj się na rękawiczki z żelową warstwą tłumiącą. Najważniejsze, aby trening sprawiał Ci satysfakcję, był bezpieczny i zdrowy.

Comments

comments

Comments

comments