Spływ kajakowy to aktywność fizyczna właściwie dla każdego. To świetny sposób na przyjemne spędzenie letniego dnia, ale i pomysł na solidny wysiłek. Dokąd w Polsce można wybrać się na spływ?

 

Wprawdzie kajak wypożyczyć można w wielu miejscach, ale najpopularniejsze są spływy organizowane na rzekach. Pozwala to złapać prąd i odpocząć, a jednocześnie daje szansę na zobaczenie większego kawałka naszego kraju. Nie ma się co martwić o to, że zakończymy spływ w innym miejscu niż zaczęliśmy – każda wypożyczalnia oferuje bowiem transport pomiędzy startem a metą. Najpopularniejsze lokalizacje do organizacji spływu to Bory Tucholskie, Kaszuby, Mazury czy Suwalszczyzna.

 

Dokąd na kajak: Rospuda

67-kilometrowy szlak kajakowy Rospudą należy do najbardziej urokliwych w Polsce. Jest to kilkudniowa wyprawa, podczas której warto być przygotowanym na trochę trudności. W górnym biegu rzeki na pewno traficie na wiele mielizn, a także wystające z wody głazy czy pnie drzew. Z wąskim korytem i szybkim nurtem rzeka przypomina miejscami górski potok. W dolnym biegu Rospuda jest spokojniejsza. Płynąc przez Puszczę Augustowską, wije się zakolami wśród trzcin i czasami może być trudno znaleźć dobre miejsce na biwak. Spływ Rospudą to od 5 do 7–8 dni kajakowania, może to więc być świetny pomysł na urlop.

 

Dokąd na kajak: Czarna Hańcza

Czarna Hańcza to największa rzeka Suwalszczyzny. W górnym biegu przypomina górską rzekę (żyją w niej nawet pstrągi), a w dolnym stanowi jeden z najpopularniejszych w Polsce szlaków kajakowych. Rzeka jest malownicza i oferuje bardzo bliski kontakt z przyrodą. Dzięki wykorzystaniu sieci jezior oraz Kanału Augustowskiego (nie unikniemy też przeniosek) można tam kajakiem zrobić atrakcyjne pętle, których przepłynięcie zajmie zależnie od wariantu i wprawy od 5 do 8–9 dni.  Popularny jest też szlak z Bryzgla przez jezioro Wigry, Czarną Hańczę, Kanał Augustowski i jeziorami aż do Augustowa. To 85 kilometrów kajakowania.

Przeczytaj również  Nauka pływania dla zaawansowanych?

 

Dokąd na kajak: Krutynia

Szlak Sorkwity–Ruciane Nida został uznany przez National Geographic za najpiękniejszy szlak kajakowy na Mazurach. To około stukilometrowa podróż przez jeziora i lasy. Wśród atrakcji znajdują się m.in. śluza Guzianka i wiele rezerwatów przyrody. Nurt Krutyni jest spokojny i pozwala podziwiać mazurskie krajobrazy. Szlak jest bezpieczny i nie ma na nim trudności, doskonale nadaje się na rodzinne wakacje. Nie brakuje na nim stanic wodnych, a także ośrodków wypoczynkowych czy hoteli. Osoby nieprzepadające za biwakowaniem bez problemu znajdą bardziej komfortowy nocleg.

 

Dokąd na kajak: Brda

Od Świeszyna do samej Bydgoszczy, na długości ponad 230 km Brda jest dostępna dla ruchu kajakowego. Latem spływa nią bardzo wiele kajakowych grup, ale miejsca wystarczy dla wszystkich. W zależności od poziomu zaawansowania i potrzeb można organizować spływy krótsze (jednodniowe) aż po wielodniowe eskapady. Urozmaicony bieg rzeki i wiele jezior po drodze dodają trasie uroku. Na brzegach rzeki nie brakuje pól namiotowych i ośrodków wypoczynkowych, jest też gdzie zjeść.

Największą atrakcją szlaku kajakowego Brdą jest Piekiełko, czyli uroczysko w Borach Tucholskich. Jest to odcinek rzeki o górskim charakterze, z licznymi głazami i drzewami utrudniającymi spływ. Szybki nurt i utrudnienia sprawiają, że kawałek ten uważany jest za najtrudniejszy na całym szlaku.

 

Dokąd na kajak: Pilica

Ale żeby spędzić dzień na kajaku, nie trzeba jechać na Mazury czy w Bory Tucholskie. Atrakcyjne trasy znaleźć można także np. na Mazowszu. Przez Białobrzegi i Warkę przepływa rzeka Pilica, która wśród amatorów kajakarstwa cieszy się sporym powodzeniem. Jest rzeką spokojną, stworzoną dla początkujących kajakarzy. Przy niewysokim stanie wody można utknąć na mieliźnie, trzeba więc być gotowym na ewentualne wyskoczenie do wody i przepchnięcie kajaka.

Przeczytaj również  Kadra na Mistrzostwa na Europy 2019 w siatkówce - kto zagra?

 

Dokąd na kajak: Wkra

Po drugiej stronie Warszawy, pomiędzy Płońskiem a Nowym Miastem i Nasielskiem znaleźć można sporo lokalnych firm oferujących wypożyczenie kajaków. Dopłynąć można praktycznie do samego ujścia Wkry do Narwi. Na niektórych odcinkach (zależnie od stanu wód) niezbędne może być przeniesienie kajaków brzegiem, warto być na to przygotowanym.

Comments

comments

Comments

comments