Okulary pływackie nie są fanaberią, ale koniecznością. Wiedzą o tym wszystkie osoby, które uwielbiają pływanie, nurkowanie czy inne aktywności w wodzie. Jak dobrać okulary do pływania dla dzieci i dorosłych? Jaki model będzie najlepszy? Odpowiadamy na te i inne pytania!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie rodzaje okularów do pływania można znaleźć w sklepach,
  • jak dobrać okulary do pływania,
  • na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów do pływania dla dzieci.

Okulary na basen czy gogle do pływania są równie ważnym elementem wyposażenia dla osób lubiących aktywności w wodzie, jak strój kąpielowy czy klapki. Dlaczego? Otóż chronią one oczy przed szkodliwymi drobnoustrojami bytującymi w wodzie, różnego rodzaju kontuzjami i podrażnieniami.  Dodatkowo poprawiają jakość widzenia pod wodą. Dzięki naszym wskazówkom dobór odpowiedniego modelu nie będzie już żadnym problemem!

Okulary do pływania – rodzaje

W sklepach można znaleźć okulary pływackie różniące się między sobą m.in. miękkością tworzywa, z którego są wykonane. Decyduje to o ich właściwościach oraz komforcie użytkowania.

  • Okulary pływackie miękkie – są bardzo elastyczne i łatwo dopasować je do kształtu twarzy. Szkła są oddzielone od siebie za pomocą elastycznego paska, miękkie i przyjazne dla skóry są również uszczelki wokół oczu. Z pewnością są to jedne z najwygodniejszych okularów do pływania, ale należy pamiętać, że pod wodą zapewniają niewielki kąt widzenia.
  • Okulary do pływania półtwarde – są widocznie sztywniejsze, a przez to nieco mniej komfortowe od miękkich gogli. Z tego powodu trudniej je dopasować. Zapewniają jednak użytkownikowi zdecydowanie szerszy kąt widzenia – sprawdzą się m.in. podczas nurkowania.
  • Okulary pływackie twarde – to tzw. szwedki. Bardzo chętnie korzystają z nich zawodowi nurkowie oraz wyczynowi pływacy. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z pływaniem mogą wydawać się niewygodne, ale zapewniają najszerszy kąt widzenia w trakcie pobytu pod wodą.
Przeczytaj również  Jazda na rolkach dla początkujących

Jak dobrać okulary do pływania – praktyczne wskazówki

Miękkość gogli pływackich to nie jedyna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Bardzo ważna jest ich szczelność – nie mogą przepuszczać wody, więc powinny być jak najbardziej dopasowane do kształtu twarzy. Bardzo przydatną właściwością jest specjalna powłoka, dzięki której gogle do pływania zdecydowanie mniej zachodzą parą wodną.

Bardzo ważne jest przeznaczenie sprzętu:

  • gimnastyka w wodzie czy pływanie rekreacyjne – odpowiednie będą zwykłe, proste okulary. Powinny mieć miękki, elastyczny pasek, który delikatnie oplecie głowę i nie spowoduje podrażnień;
  • pływanie wyczynowe lub na otwartych przestrzeniach – z pewnością sprawdzą się bardzo szczelne i solidniejsze gogle, a nawet półmaski czy maski pływackie. Powinny mieć uszczelki wykonane z silikonu. Dzięki temu dopasowują się do kształtu głowy, nie wywołują uczuleń i doskonale chronią oczy przed kontaktem z wodą. Przydatne może okazać się również podwójne lub potrójne zapięcie, dzięki któremu okulary nie zsuną się z głowy nawet podczas bardzo energicznych akrobacji.

Uwaga! Przed wyjazdem na wakacje do krajów z plażami kamienistymi (np. do Chorwacji), warto zainwestować także w odpowiednie buty do wody, które ułatwią spacerowanie po plaży i ochronią stopy przed skaleczeniami.

Comments

comments

Comments

comments

Tagi: