Nie ma tygodnia, byśmy w wiadomościach nie słyszeli o jakimś wypadku w górach. O ile ściąganie turystów z drogi do Morskiego Oka budzi głównie śmiech politowania, o tyle w wyższych partiach gór zdarzają się wypadki dużo poważniejsze.

Zimowe wyjście w góry to zupełnie inna bajka niż to samo w sezonie letnim. Nawet krótkie wyjście do schroniska może wiązać się z niebezpieczeństwem, dlatego zawsze, ale to zawsze przestrzegajcie zasad bezpieczeństwa w górach. GO Blog wskazuje sześć najważniejszych.

 

1) Odpowiednio się ubierz

To niby oczywiste, ale w górach o zmianę warunków pogodowych jest bardzo łatwo, a ich pogorszenie może zimą znacząco utrudnić wędrówkę, nawet po pozornie łatwym szlaku. Silny wiatr w połączeniu z opadami śniegu i niską temperaturą to już naprawdę ekstremalne warunki – dlatego warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Dobrze jest zabrać ze sobą kilka warstw odzieży, ubierając się „na cebulę” mamy możliwość zdejmowania i zakładania kolejnych warstw w celu znalezienia komfortu cieplnego. Warto pamiętać, by wierzchnia warstwa (kurtka) była wiatro- i wodoodporna. Z kolei to co najbliżej ciała powinno mieć właściwości oddychające i sprawnie odprowadzać pot. O przydatności czapki, rękawic, szala i kaptura nie trzeba chyba wspominać. Tak samo jak ciepłych skarpet i dobrych butów. Przydadzą się także ochraniacze na buty (tzw. stuptuty), które zabezpieczą je przed wpadającym śniegiem.

 

2) Pamiętaj o zapasie kalorii i nawodnieniu

Na każdą wycieczkę w góry, a szczególnie w zimowych warunkach, należy mieć zapas picia i jedzenia. Zimą warto mieć ze sobą termos z gorącą herbatą, wystrzegajcie się jednak ogrzewania alkoholem. Wbrew pozorom herbata z prądem to nie jest dobre rozwiązanie, bo rozgrzewa tylko na krótką chwilę. Na wycieczkę zapas picia i jedzenia warto zabezpieczyć przed mrozem – zamarznięty batonik czy czekoladę trudno będzie zjeść. Rozwiązaniem jest wykorzystanie zapasowych ubrań, które powinny być w plecaku. Owinięcie prowiantu polarem znacząco obniży ryzyko zamrożenia go. Zimą mniej chce się pić niż latem, ale tak samo można się odwodnić, nie zapominajcie o tym. Pamiętajmy też o solidnym śniadaniu – odpowiednie najedzenie się przed wyjściem sprawi, że sił wystarczy nam na dłużej.

Przeczytaj również  Trening uzupełniający dla biegaczy - przykładowe ćwiczenia wzmacniające

 

3) Wyposażenie obowiązkowe: mapa, latarka, telefon i NRC

Nawet na wycieczkę znanym szlakiem zawsze trzeba zabrać mapę. Zimą góry wyglądają zupełnie inaczej i łatwo się zgubić. Obowiązkowym wyposażeniem jest też latarka, gdyż dzień w grudniu czy lutym trwa dużo krócej niż w czerwcu czy sierpniu, a w trudnych warunkach pogodowych wycieczka może się przedłużyć. Planując wycieczkę, miejcie też na uwadze fakt, że wędrówka w kopnym śniegu przebiega dużo wolniej niż po suchym szlaku. Mierzcie siły na zamiary!

   

Nie zapominajcie też o sprawnym telefonie komórkowym z włączonym roamingiem i zapisanych numerach ratunkowych. W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego ze wspólnym numerem ratunkowym: 601 100 300. Większość pasm górskich w Polsce przebiega wzdłuż granic i czasami może być tak, że nie będzie polskiego zasięgu, ale będzie czeski lub słowacki. Telefon i latarka powinny być zabezpieczone przed mrozem, najlepiej trzymać je zawinięte w ubrania w plecaku lub w kieszeni blisko ciała. Mróz drastycznie obniża czas pracy na baterii, co może być zgubne dla zimowego turysty.

W każdym plecaku powinien znaleźć się też koc termiczny, czyli folia NRC. Zajmuje niewiele miejsca, kosztuje grosze i prawie nic nie waży, a w kryzysowej sytuacji może uratować życie.

 

4) Sprawdź, dokąd idziesz

Mapa może pomóc odnaleźć się w terenie, ale nie zawsze wskaże miejsca niebezpieczne. Dlatego przed wyjściem w góry warto zorientować się o sytuacji śnieżno-lawinowej na trasie, na którą się wybieramy. Czasami zimą szlak przebiega inaczej niż latem (tak jest na przykład na popularnej drodze do Doliny Pięciu Stawów Polskich w Tatrach), czasami może wystąpić zagrożenie lawinowe. Ruszając w góry, pamiętajcie, by poinformować kogoś o planie podróży i umówić się na kontakt o określonych porach. W razie braku meldunku przez dłuższy czas osoba ta powinna poinformować ratowników.

Przeczytaj również  Agata Miszczak: Ważne, żeby robić to, co się kocha

 

5) Zabezpiecz oczy i skórę twarzy

Choć o oparzeniach słonecznych mówimy głównie latem, to zimą mogą być równie niebezpieczne. Śnieg odbija promienie słoneczne, a im wyżej, tym promieni UV jest więcej. Dodatkowym czynnikiem szkodzącym skórze jest mróz. Dlatego przed wyjściem powinno się dokładnie posmarować tłustym (nigdy nie nawilżającym!) kremem, a potem schować go do plecaka, by skorzystać w razie potrzeby. Chrońmy też oczy, przydadzą się dobre okulary z filtrami UV. Na ekstremalne warunki dobre są narciarskie gogle.

 

6) Zabierz dodatkowe wyposażenie zależnie od trasy

Wybierając się w rejony zagrożone lawinami, koniecznie zabierzcie ze sobą lawinowe ABC (łopata, sonda, detektor). Zestaw ten może uratować wam życie lub pomóc w poszukiwaniu kogoś, kogo przysypała lawina. Zestawy takie można wypożyczyć, nie trzeba od razu kupować.

Na wielu trasach przydadzą się też raki i czekan, a czasami także rakiety śnieżne. Jeśli nie macie wiedzy i doświadczenia z takim sprzętem, dobrze jest zapytać kogoś, kto je ma.

Comments

comments

Comments

comments