Czy wiecie, że biała piłka w czarne łaty to nie przypadek? Od lat 70. Adidas jest odpowiedzialny za dostarczanie piłek na mistrzostwa świata i pierwsza z nich (Telstar) miała właśnie taki wzór, a to ze względu na widoczność podczas czarno-białej relacji telewizyjnej. Poznajcie najnowszego Telstara, zobaczcie co ma w środku!

 

Jak wygląda piłka Telstar 18 od środka?

W sklepach kupić można nie tylko oryginalne piłki meczowe (czyli dokładnie takie, jakimi rozgrywane są mecze na mistrzostwach), lecz także repliki na różnym poziomie zaawansowania technologicznego, co przekłada się oczywiście na cenę. Przygotowano też piłki juniorskie (mniejsze i lżejsze), do futsalu oraz mini piłki kolekcjonerskie. Czym różnią się poszczególne modele Telstara? Pod nóż (i to dosłownie!) wzięliśmy Top Replique i Top Glider, zapraszamy do obejrzenia video.

 

   

Historia piłki Telstar

W 1930 r. w Urugwaju rozegrano pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej. Ówczesna futbolówka zrobiona była z podłużnych pasów skóry, których układ bardziej przypomina dzisiejszą piłkę do siatkówki niż do piłki nożnej. Przez lata piłki przeszły rewolucję, którą uporządkowano nieco w 1970 r. Wtedy to po raz pierwszy Adidas przygotował specjalną piłkę na mistrzostwa świata. Piłka Telstar zadebiutowała podczas Mexico ’70.

 

Telstar – gwiazda telewizji

Od wcześniejszych wyróżniała się biało-czarnym wzorem. W związku z podobieństwem do umaszczenia jednego z owadów nazwano ją biedronówką. Meksykański turniej był pierwszym transmitowanym na żywo w telewizji (wówczas jeszcze czarno-białej), a wzór taki sprawił, że piłka była lepiej widoczna na ekranach. Zresztą, nazwa też pochodzi od telewizji – piłka Telstar to złożenie słów „television” i „star”, można ją więc przetłumaczyć jako „gwiazda telewizji”.

Robione z naturalnej skóry piłki źle spisywały się w trudnych warunkach atmosferycznych, gdyż skóra nasiąkała wodą i piłka robiła się ciężka. Rozwiązaniem okazało się zastosowanie sztucznych materiałów (poliuretan), które chroniły futbolówkę przed deszczem. Pierwszą piłką pokrytą PU była Telstar Durlast wykorzystana na mistrzostwach w Niemczech w 1974 r. W kolejnych latach dopracowywano wodoodporność piłek, współczesne praktycznie w ogóle nie chłoną wody.

Przeczytaj również  Jak wybrać buty do halowej piłki nożnej?

 

Tango na 20 lat

Na turniej w 1978 r. (Argentyna) Adidas zrezygnował z białych piłek w czarne łaty wprowadzając model Tango. Ten wzór (dwanaście okręgów nadających piłce nowoczesnego wyglądu), w różnych odmianach, utrzymywał się aż do 1998 r., kiedy to na mistrzostwach we Francji grano pierwszą w historii piłką kolorową. Jej nazwa, Tricolore, oraz ubarwienie nawiązywały do flagi gospodarza turnieju. Tricolore miała też technologiczną nowinkę w postaci warstwy z wypełnionych gazem mikrobaloników. Warstwa ta uczyniła piłkę bardziej wytrzymałą i dynamiczną.

Po pożegnaniu wzoru Tango Adidas przygotował całkowitą rewolucję. Wykorzystana podczas mistrzostw w Japonii i Korei (2002 r.) piłka Fevernova była kolorowa i miała wzory inspirowane kulturą krajów azjatyckich. Wyglądała zupełnie inaczej niż poprzedniczki.

Cztery lata później kolejna wielka zmiana. Przygotowana na niemiecki turniej piłka Teamgeist wykonana została z zaledwie 14 paneli o nietypowych kształtach. Dotąd piłki były szyte z 32 łat (20 sześciokątnych i 12 pięciokątnych), zatem była to spora rewolucja. Elementy piłki Teamgeist były zgrzewane, a na każdy mecz przygotowano futbolówkę z informacjami o danym spotkaniu (drużyny, stadion, miasto oraz data i godzina rozpoczęcia).

 

Trudna piłka Jabulani

W 2010 w RPA grano piłką Jabulani. Zgrzewana z zaledwie ośmiu paneli futbolówka była… najbardziej kontrowersyjną w historii. Wielu piłkarzy narzekało, że mocno uderzona nabiera nieprzewidywalnej trajektorii, co znacznie utrudnia grę. Wielokolorowa Brazuca (MŚ w Brazylii, 2014) złożona została z sześciu elementów i wg producenta gwarantowała lepszą przyczepność i prowadzenie.

W 2018 r. Adidas powrócił do korzeni. Piłka Telstar 18 nawiązuje wzorem do Telstara z lat 70., ale technologicznie to oczywiście zupełnie inna epoka. Wykonana z nowoczesnych tworzyw sztucznych piłka ma być szybka, dynamiczna i wytrzymała.

Comments

comments

Comments

comments