Choć w siatkówce i piłce ręcznej Polacy osiągają w ostatnich latach sukcesy, to najpopularniejszym sportem nad Wisłą jest niezmiennie piłka nożna. Oglądają ją miliony, a wiele boisk i hal pęka w szwach. Jak kupić buty piłkarskie, by nadawały się do gry na danej nawierzchni?

 

Zasadniczo wyróżniamy cztery rodzaje butów piłkarskich: lanki, wkręty, turfy i halówki, każde z nich przeznaczone są do gry na innej nawierzchni. GO Blog wszystko Wam wyjaśni.

 

   

Lanki, oznaczenie producentów FG (ang. firm ground)

Tak zwane lanki to „klasyczne” korkotrampki, jakie znamy z dzieciństwa. Są to buty przeznaczone do gry na twardej nawierzchni oraz na normalnym boisku trawiastym. Podeszwa takich butów wyposażona jest w okrągłe bądź płytkowe kołki (korki) o średniej wysokości. Korki mogą być plastikowe bądź gumowe. Są to dość uniwersalne buty, sprawdzą się na naturalnej trawiastej nawierzchni, a także różnego rodzaju „klepiskach”. Absolutnie nie wolno w nich wchodzić na halę, na boisku ze sztuczną nawierzchnią gra może być utrudniona (ale jest możliwa), natomiast na grząskim i mokrym boisku trawiastym trzeba się liczyć z obniżoną przyczepnością.

 

 

Wkręty i „miksy”, oznaczenie producentów SG (ang. soft ground)

To obuwie bardziej profesjonalne niż lanki. Buty tego rodzaju mają w plastikowej podeszwie gwint, w który (za pomocą specjalnego klucza) wkręca się metalowe korki. Przeznaczone są do gry na miękkiej i grząskiej nawierzchni, dobrze sprawdzają się na mokrej trawie. Ze względów bezpieczeństwa (metalowymi korkami łatwiej zrobić krzywdę) są to buty piłkarskie przeznaczone raczej dla osób grających na wyższym poziomie. Niektórzy producenci przygotowują buty łączące funkcje lanek i wkrętów, tak zwane miksy. To lanki z kilkoma dodatkowymi wkręcanymi kołkami.

 

Turfy, oznaczenie producentów TF (ang. turf)

Turfy, nazywane śniegówkami lub żwirówkami, to buty przeznaczone do gry na twardym, zmrożonym boisku oraz na sztucznej nawierzchni z maksymalnie kilkucentymetrowym włosiem. Ten rodzaj piłkarskiego obuwia wyposażony jest w kilkadziesiąt niewielkich gumowych kołków (dużo niższych i gęściej umiejscowionych niż w przypadku lanek). Korki te dają dobrą przyczepność i stabilizację na trudnej nawierzchni. Ze względu na masową budowę boisk ze sztuczną nawierzchnią (tzw. orlików) turfy zyskały w ostatnich 10 latach w Polsce sporą popularność.

Przeczytaj również  Jak wybrać buty do halowej piłki nożnej?

 

Halówki, oznaczenie producentów IN (ang. indoor)

Jak sama nazwa wskazuje, halówki to buty piłkarskie przeznaczone do gry na hali. Podeszwa obuwia tego rodzaju jest gładka, nie ma żadnych korków ani kołków. Zwykle jest ona kauczukowa, co zapewnia odpowiednią przyczepność zarówno na parkiecie, jak i sztucznej nawierzchni poliuretanowej. O doborze butów do gry na hali już na GO Blogu pisałem (o tutaj), przypomnę więc tylko, że buty takie powinny dobrze przylegać do stopy, a kupując je warto zwrócić uwagę na wzmocnienie czubka, które przydaje się przy specyficznej grze na hali.

Oczywiście nikt nie zabroni grać w halówkach na zewnątrz, dobrze sprawdzą się one na boisku asfaltowym, tartanowym czy betonowym, nieco gorzej na klepisku, ale już gra na mokrej trawie może być zbliżona do jazdy figurowej na lodzie. Warto też pamiętać, że są to buty przeznaczone do gry na hali, zatem użytkowanie ich niezgodnie z wytycznymi producenta może wiązać się z utratą gwarancji. Jeśli więc często gracie na różnych nawierzchniach, trzeba będzie wyposażyć się w kilka par obuwia.

Comments

comments

Comments

comments