Stanik sportowy pełni niezwykle ważną funkcję – zwiększa Twój komfort podczas aktywności fizycznej i unieruchamia biust, dzięki czemu zapobiega przeciążeniom spowodowanym uprawianiem sportu. Jak wybrać stanik sportowy, który będzie jednocześnie wygodny i dopasowany do dyscypliny sportu, którą uprawiasz? Przeczytaj nasz poradnik!

Z tekstu dowiesz się:

 • jak dopasować rozmiar stanika sportowego do swojej sylwetki,
 • jaki model stanika sportowego sprawdzi się podczas uprawiania danego sportu,
 • na jakie elementy budowy stanika warto zwrócić uwagę,
 • jakie staniki do zadań specjalnych znajdziesz obecnie w sklepach sportowych.

Podczas uprawiania sportu biust jest szczególnie narażony na otarcia i przeciążenie, co może skutkować wiotczeniem, a nawet deformacją piersi. Na jędrność biustu wpływa bowiem przede wszystkim stan skóry oraz więzadeł Coopera (pasm tkanki łącznej), które rozciągają się na skutek zbyt intensywnego ruchu. Z pomocą przychodzi jednak bielizna sportowa.

Odpowiednio dobrany sportowy stanik ogranicza ruch biustu o ok. 74%, dlatego wykazuje dwukrotnie wyższą skuteczność od klasycznych biustonoszy, których używasz na co dzień. Aby jednak stanik sportowy mógł spełniać swoją funkcję, powinien być odpowiednio dobrany. Sprawdź, jak dopasować biustonosz do swojej sylwetki oraz uprawianej dyscypliny sportu.

Sportowy brafitting, czyli jak dobrać rozmiar stanika sportowego

Jak znaleźć idealny stanik sportowy? Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Zakup bielizny oznaczonej rozmiarówkami S, M i L nie jest najlepszym pomysłem. Profesjonalny stanik sportowy powinien być bowiem opisany w taki sam sposób jak klasyczny biustonosz, czyli uwzględniać długość obwodu pod biustem oraz wielkość miseczki. Jak określić rozmiar stanika sportowego?

 1. Wykonaj pomiar biustu

W tym celu zaopatrz się w centymetr krawiecki. Za jego pomocą zmierz obwód pod biustem (podczas tego zabiegu mocno ściśnij miarkę, aby mieć pewność, że bielizna fintess będzie dobrze przylegać do Twojego ciała) oraz obwód w biuście w jego najszerszym miejscu (tym razem miara może być odrobinę luźniejsza). Pamiętaj, by trzymać centymetr poziomo, na tej samej wysokości w całym obwodzie – w innym wypadku wynik będzie zawyżony – oraz mierzyć obwody na wydechu.

 1. Sprawdź tabelę rozmiarów na stronie Go Sport
Przeczytaj również  Spokojnie, to tylko joga!

Rozmiar biustonosza jest opisany za pomocą wartości liczbowej i kolejnych liter alfabetu. Cyfra jest przyporządkowana obwodowi pod biustem, zaś litera określa wielkość miseczki. Przykładowo, jeśli Twój obwód pod biustem wynosi 67 cm, a obwód w biuście – 78 cm, Twój rozmiar to 80B.

 1. Przymierz wybrany model

Pamiętaj, że idealny rozmiar stanika sportowego zależy także od konkretnego modelu oraz od kształtu Twojego biustu. Dlatego każdy stanik sportowy warto przymierzyć i wykonać w nim kilka ćwiczeń, np. pajacyków. Dobrze dobrany stanik sportowy powinien amortyzować biust i pozostać na swoim miejscu nawet podczas intensywnego ruchu.

Pamiętaj, że ustalenie rozmiaru to bardzo ważny etap zakupu. Nieodpowiedni stanik sportowy przyniesie Ci więcej szkody niż pożytku. Zbyt duży nie będzie odpowiednio amortyzował ciała podczas ćwiczeń, z kolei zbyt ciasny może spowodować bóle kręgosłupa i bóle głowy, a nawet problemy z oddychaniem.

Bielizna sportowa – jak dopasować model stanika do uprawianej dyscypliny sportu?

Kolejnym krokiem powinien być dobór bielizny fitness do uprawianej dyscypliny sportu. Na tym etapie zakupu zwróć uwagę przede wszystkim na to, jakie ruchy wykonujesz w trakcie ćwiczeń i ile siły w nie wkładasz. Nie wszystkie modele biustonoszy nadają się do intensywnych treningów. Niektóre z nich mogą nieco ograniczać swobodę ruchów górnych partii ciała (podobnie jak koszulki fitness), wymaganą w przypadku niektórych dyscyplin. Dostępne na rynku modele staników sportowych to:

 • Compression bra – stanik przeznaczony dla kobiet o niewielkim lub średnim biuście oraz do mniej intensywnych treningów, takich jak pilates, body art lub joga. Ten model minimalizuje ruchy piersi poprzez przyciśnięcie ich do klatki piersiowej.
 • Encapsulated compression bra – w tym modelu stanika sportowego każda z piersi jest unieruchomiona osobno, dlatego jest odpowiedni dla pań z większym biustem oraz tych, które uprawiają bardziej dynamiczne sporty, np. taniec lub tenis ziemny.
 • Adjustable encapsulated compression bra – model, który gwarantuje największą stabilizację biustu. Nadaje się dla kobiet o dużym rozmiarze miseczki oraz do uprawiania bardzo intensywnych sportów, takich jak bieganie, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna lub boks.
Przeczytaj również  #AmbasadorGOSport – Nikola Bujak: w Polsce bardzo rozwija się kolarstwo górskie

Jak wybrać stanik sportowy?

Niezależnie od wybranego typu stanika sportowego zwróć też uwagę na poszczególne elementy, z których składa się biustonosz, oraz na ich dopasowanie do ciała. Co warto sprawdzić przed zakupem?

 • Pas podtrzymujący – to on odpowiada za amortyzację biustu podczas ćwiczeń. W bieliźnie sportowej pas jest ciaśniejszy niż w klasycznym biustonoszu, ale jego tylna część nie może przesuwać się do góry podczas podnoszenia rąk (co jest szczególnie ważne np. podczas gry w siatkówkę).
 • Miseczkę – powinna obejmować całą pierś.
 • Ramiączka – muszą być odpowiednio wyregulowane, nie mogą wbijać się w skórę. Model ramiączek zależy od uprawianej dyscypliny. Typ „bokserki” umożliwia większą swobodę ruchów, z kolei model krzyżowy zapewnia lepszą amortyzację biustu. Niektóre modele, np. stanik sportowy Adidas strong, posiadają regulowane ramiączka, które możesz pozostawić prosto lub skrzyżować w zależności od potrzeb. Sprawdź także inne produkty w kategorii stanik sportowy Adidas.
 • Szwy – powinny być odpowiednio miękkie, by nie podrażniać ciała. Im mniej szwów w stroju sportowym, tym lepiej.

O czym jeszcze powinnaś pamiętać przed zakupem stanika sportowego?

Podczas zakupu zwróć także uwagę na rodzaj i grubość materiału, z jakiego jest wykonany sportowy stanik. Na ogół są to grubsze, ale jednocześnie oddychające i szybko schnące materiały. Sprawdź jednak, czy wybrana bielizna nie prześwituje. Jeśli tak, możesz wybrać stanik sportowy usztywniany. Dobierz go także do pozostałych elementów stroju do ćwiczeń. Najbardziej uniwersalne będą staniki w czarnym kolorze, z którym dobrze będą się komponować jaskrawe koszulki sportowe do biegania. Bardziej zabudowane modele biustonoszy nie wymagają zakładania koszulki do fitnessu.

Na rynku są także dostępne modele do zadań specjalnych, przeznaczone m.in. dla kobiet w ciąży i karmiących piersią lub specjalnie staniki pływackie. Niektóre modele biustonoszy są też wyposażone w miseczkę push-up, co nie przekłada się na większą amortyzację piersi podczas ruchu i posiada jedynie walor estetyczny.

Przeczytaj również  #AmbasadorGOSport: Daniel Pietrzak – testy odzieży biegowej ASICS

Poszukujesz idealnego stanika sportowego? Sprawdź szeroką ofertę produktów z kategorii bielizna sportowa w sklepie internetowym Go Sport!

Comments

comments

Comments

comments