Jeśli zaczynasz trenować boks, rękawice bokserskie będą Twoim niezbędnym ekwipunkiem. Ich wybór to jednak tylko pozornie proste zadanie – różnorodna oferta na rynku może wręcz utrudniać podjęcie właściwej decyzji, zwłaszcza osobom rozpoczynającym przygodę z tym sportem walki. Podpowiadamy, jakie rękawice bokserskie wybrać i czym się kierować podczas zakupu.

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie są rodzaje rękawic bokserskich,
 • z jakiego materiału są wykonane rękawice bokserskie,
 • jak dobrać rozmiar rękawic bokserskich i na jakie ich elementy zwracać uwagę,
 • jakie akcesoria przydadzą Ci się na ringu.

Rękawice bokserskie są podstawowym wyposażeniem pięściarza nie tylko w boksie, ale także w takich dyscyplinach jak kickboxing czy muay thai. Poprawiają bezpieczeństwo, amortyzują zadane uderzenia oraz chronią pięści przed urazem i okaleczeniem. Rodzaj rękawic powinien być dostosowany do Twojej wagi i poziomu treningu. Poznaj nasze rady i znajdź najlepszy model dla siebie!

Rękawice bokserskie – rodzaje

Wybór odpowiednich rękawic jest warunkiem efektywnych treningów. Jeśli dopiero zaczynasz trenować sporty walki, nie musisz na starcie kupować drogich modeli. Rękawice bokserskie mają przede wszystkim odpowiednio chronić Twoje dłonie, być wygodne i dostosowane do rodzaju walki, jaką planujesz (podobnie jak obuwie sportowe na boks). Są trzy typy rękawic używanych w sportach walki:

 • rękawice bokserskie – zapewniają wysoki komfort podczas treningu i najwyższy poziom bezpieczeństwa. Zwykle mają anatomiczny profil, który gwarantuje prawidłowe ułożenie dłoni, jak w przypadku modelu Everlast Proeli 12BG. Rękawice bokserskie są przeznaczone do walk i sparingów;
 • rękawice przyrządowe – lżejsze od bokserskich, najczęściej wybierane do ćwiczeń na worku i treningów walki w klinczu;
 • MMA – pozwalają na pełne zachowanie możliwości chwytnych i zwykle są wykorzystywane do treningu na worku treningowym, służą również do treningów mieszanych.

Zanim rozpoczniesz treningi, musisz wiedzieć, że rękawice bokserskie różnią się między sobą materiałem, rozmiarem, wagą, kształtem i rodzajem zapięcia. Ponadto w sklepach dostaniesz modele dostosowane do płci:

 • rękawice bokserskie męskie – standardowe, dostępne w wielu rozmiarach,
 • rękawice bokserskie damskie – dostosowane do drobniejszej budowy dłoni,
 • rękawice bokserskie dla dzieci – małe rękawice przeznaczone dla juniorów.
Przeczytaj również  Jak wybrać kurtkę narciarską?

Rękawice bokserskie – z jakiego materiału powinny być wykonane?

Na rynku mamy rękawice wykonane:

 • ze skóry naturalnej (cielęcej, bydlęcej, koziej),
 • ze skóry syntetycznej.

Rękawice ze skóry naturalnej są przede wszystkim trwalsze i bardziej wytrzymałe. Ponieważ są organiczne, przepuszczają powietrze i wilgoć, zapewniają większy komfort oraz higienę podczas treningów. Rękawice syntetyczne są natomiast tańszym odpowiednikiem tych skórzanych i sprawdzą się u tych osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z boksem.

Rękawice bokserskie – jakie wybrać i na co zwracać uwagę?

 1. Waga rękawic – osoby, które zaczynają trenować sporty walki, zwykle pytają o to, jak dobrać rozmiar rękawic bokserskich. Tymczasem producenci zamiast długości czy szerokości rękawic bokserskich stosują oznaczenia ich wagi w uncjach (OZ):
 • 6–8 oz – rękawice dla młodych zawodników,
 • 10–12 oz – rękawice dla osób początkujących, odpowiadające normalnemu rozmiarowi męskich dłoni lub dużej dłoni u kobiet – to najczęściej wybierany rozmiar rękawic bokserskich,
 • 14–20 oz – rękawice zwykle wybierane przez zaawansowanych zawodników – ten model można założyć na pierwsze sparingowe walki.

Rękawice przyrządowe posiadają rozmiarówkę podawaną zwykle w tradycyjnej skali: S, M, L i XL.

 1. Materiał – na początek wybierz syntetyczne rękawice, a dopiero po czasie, kiedy zdecydujesz, że boks to dyscyplina dla Ciebie, zainwestuj w droższe, skórzane modele.
 2. Zapięcie rękawicrękawice bokserskie mogą być wyposażone w zapięcia sznurowane (klasyczne) lub szerokie rzepy. Najczęściej są wybierane modele z rzepami, ze względu na praktyczność i wygodę. Poza tym takie rękawice doskonale przylegają do ręki.
 3. Miejsce na wyposażenie dodatkowe – wybierając odpowiedni rozmiar rękawic, pamiętaj o tym, aby zostawić odrobinę wolnego miejsca na bandaże. Zakłada się je pod rękawice treningowe – dzięki temu pochłaniają pot z dłoni i zapewniają większą stabilność rękawicy.

Co oprócz rękawic bokserskich?

Zanim przystąpisz do zakupu rękawic, pamiętaj, że o ile bielizna sportowa może być standardowa, obuwie na boks pozostaje odrębną kwestią, której trzeba będzie poświęcić więcej uwagi. To dlatego, że praca nóg w boksie jest tak samo ważna, jak praca rąk i często decyduje o zwycięstwie.

Przeczytaj również  Strój kąpielowy – wybór ma znaczenie

Oprócz rękawic – w zależności od systemu walki – stosowane są też kaski, ochraniacze na stopy i na strefy krocza oraz tzw. szczęki. Odrębną kwestią jest też ubiór na boks – odpowiednie będą koszulki fitness i luźne spodenki sportowe.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rękawic bokserskich, technologii ich wykonania i materiałów, z jakich powstały, lub szukasz konkretnych modeli, wejdź na stronę go-sport.pl.

Comments

comments

Comments

comments