Rękawice ochronne to niezbędny element garderoby każdego miłośnika siłowni. Odpowiednio dobrane rękawiczki sportowe chronią dłonie przed otarciami, ułatwiają chwytanie sprzętu i poprawiają komfort ćwiczeń. Kiedy warto zainwestować w rękawice treningowe i jak znaleźć te najbardziej odpowiednie?

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie ćwiczenia wymagają noszenia rękawic sportowych,
  • z jakich materiałów powinny być wykonane dobre rękawiczki sportowe,
  • jak znaleźć rękawice sportowe w odpowiednim rozmiarze.

Właściwe dobrane rękawiczki sportowe chronią przed kontuzjami nadgarstków, zapobiegają odciskom na dłoniach i zabezpieczają skórę przed otarciami. Ograniczają kontakt spoconych rąk z metalowymi elementami sprzętu treningowego, co jest nie tylko bardziej higieniczne, ale też zapobiega uczuleniom i zadrapaniom. Jak dobrać rękawice sportowe, by były wygodne i trwałe oraz gwarantowały najwyższy komfort treningu?

Rękawiczki sportowe – czy są Ci potrzebne?

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z siłownią, mierzysz się z wieloma wydatkami. Karnet na siłownię, odpowiedni strój i obuwie sportowe oraz zbilansowana dieta – to tylko niektóre z nich. Z tego względu niektóre wydatki, np. dobrej jakości rękawice ochronne, schodzą na dalszy plan. Czy słusznie?

Jeżeli swój trening na siłowni ograniczasz do ćwiczenia nóg lub decydujesz się jedynie na ruchowe zajęcia fitness, rękawiczki sportowe rzeczywiście będą zbędnym wydatkiem. Jeśli jednak planujesz trenować wszystkie części ciała i będziesz korzystać ze sprzętu, który wymaga pracy rąk, powinieneś kupić dobre rękawice treningowe. Siłownia wymaga bowiem regularnych treningów, a niepotrzebne i bolesne otarcia na dłoniach mogą skutecznie zniechęcić Cię do dalszej aktywności fizycznej.

Nie bez znaczenia jest także prawdopodobieństwo kontuzji. Jeżeli zamierzasz korzystać z ciężkiego sprzętu, takiego jak hantle lub sztangi, dla własnego bezpieczeństwa wybierz rękawiczki z grubym pasem usztywniającym nadgarstki, np. rękawice kulturystyczne Meteor Glove GRI10.

Podczas ćwiczeń, które wymagają dotykania dłońmi podłoża, np. w trakcie pompek lub jogi, przydatne będą lżejsze modele rękawiczek z cieńszym pasem wokół nadgarstków. W takim wypadku możesz zdecydować się na zakup rękawiczek z syntetycznych materiałów. Takie rękawiczki będą lekkie, wygodne i tanie, a Twoja torba sportowa bez problemu je pomieści!

Przeczytaj również  Kettle - jak ćwiczyć w domu: 4 przykłady

Skórzane czy tekstylne – jakie rękawiczki sportowe wybrać na siłownię?

Producenci oferują rękawice sportowe w różnych cenach – od 19 do nawet 300 zł, przy czym standardowa cena dobrych i wytrzymałych rękawic mieści się w przedziale 45–100 zł. Cena zależy od marki, stosowanej technologii i materiału, z jakiego wykonano rękawice.

Najdroższe, a jednocześnie najtrwalsze będą rękawiczki uszyte z naturalnej skóry, które znajdziesz m.in. wśród produktów marki Spokey. Materiał sprawia, że rękawice są miłe w dotyku i przepuszczają powietrze, co zapobiega poceniu się dłoni. Skórzane rękawiczki sportowe posłużą Ci przez wiele treningów, a z czasem będą jeszcze wygodniejsze – skóra dostosuje się bowiem do kształtu Twoich dłoni!

Rękawice sportowe ze skóry syntetycznej posiadają niższą wytrzymałość niż rękawice skórzane. Mają też mniejszą zdolność przepuszczania powietrza, co może obniżać komfort treningu. Dużym plusem takich produktów jest jednak ich niska cena. Z tego względu rękawiczki wykonane ze sztucznych materiałów polecane są początkującym bywalcom siłowni, którzy nie wiedzą jeszcze, jak długo będą trenować.

Jak dobrać rozmiar rękawic sportowych?

Rękawiczki sportowe są dostępne w standardowych rozmiarach od S do L, ustalanych na podstawie obwodu nadgarstka. Wybór odpowiedniego rozmiaru powinien być dobrze przemyślany – zbyt luźne rękawiczki nie spełnią swojej funkcji ochronnej i mogą zwiększyć ryzyko kontuzji, z kolei zbyt ciasne mogą ograniczać przepływ krwi, co będzie skutkować nieprzyjemnym drętwieniem dłoni w trakcie treningu. Dlatego też warto przymierzyć rękawice w różnych rozmiarach i sprawdzić, który z nich najbardziej Ci odpowiada.

Pamiętaj, że jeżeli materiał na spodzie rękawic przetrze się lub uszkodzi w inny sposób, powinieneś wymienić je na nowe. Aby zniwelować ryzyko zniszczeń, zapoznaj się z zaleceniami producenta. Niektóre modele można prać w pralce, jednak najbezpieczniejsze będzie pranie ręcznie w niskiej temperaturze.

Przeczytaj również  Connor McGregor | nowa kolekcja Reebok

Planujesz regularne treningi na siłowni i potrzebujesz odpowiednich rękawic? Sprawdź rękawice fitness w sklepie internetowym GO Sport!

 

Comments

comments

Comments

comments