Dobrej jakości kurtka puchowa to inwestycja na lata. Nie tylko ze względu na – dość wysoką z uwagi na puch ją wypełniający – cenę, lecz także wysoką jakość takich produktów. Jednak aby cieszyć się taką kurtką długo i by równie długo spełniała ona swoją rolę, należy o nią odpowiednio zadbać. Jak? GO Blog podpowiada.

 

Lekka, ciepła, nierzadko nieprzepuszczająca wiatru (choć to oczywiście zależy od materiału w niej użytego), użyteczna nie tylko w górach, lecz także w mieście. Jak o nią dbać, by służyła nam jak najdłużej? Jak prać, by nie straciła swoich właściwości?

 

Pielęgnacja kurtki puchowej

Pamiętaj, że puch nie lubi ugniatania. Tyczy się to zarówno kurtek, jak i np. śpiworów puchowych. Jeśli zatem planujesz podróż, lepiej np. załóż kurtkę na siebie, a nie kompresuj jej, by zajęła możliwie mało miejsca w plecaku czy walizce. Jeśli przechowujesz ją w szafie, daj jej miejsce do oddychania, powieś kurtkę na wieszaku w miarę luźno, nie zgniataj jej innymi ubraniami.

Możesz też kurtkę często wietrzyć – jest to dobry sposób na jej odświeżenie, który może pomóc uniknąć prania. Ten ostatni zabieg wpływa na jakość puchu, lepiej nie prać kurtek bez wyraźnej potrzeby.

Jeśli Twoja kurtka jest pokryta tkaniną z membraną, nie zapominaj o jej impregnacji. Używaj środków przeznaczonych do tego typu materiałów. Dzięki dobrej impregnacji ochronisz też wypełnienie kurtki, bo nie będzie narażone na działanie wilgoci w gorszą pogodę.

 

Pranie kurtki puchowej

Przede wszystkim: pierz kurtkę puchową tylko wtedy, kiedy jest to już naprawdę, naprawdę, naprawdę niezbędne. I dobrze przygotuj się do zadbania o nią po praniu.

Po pierwsze, sprawdź, jakie informacje odnośnie do prania podaje producent na metce kurtki. Użyj trybu prania ubrań puchowych lub delikatnych, niskiej temperatury ok. 30–40 stopni. Pralka nie powinna mocno wirować, bo to sprawi, że mokry puch będzie jeszcze bardziej zbity.

Przeczytaj również  Lista rzeczy na wyjazd kempingowy ‒ nasze propozycje

Po drugie, użyj odpowiedniego środka do prania ubrań puchowych. Bez problemu kupisz takie preparaty w sklepach np. sportowych czy oferujących kurtki tego typu.

Po trzecie, kup kilka piłek tenisowych i wrzuć je do pralki. Pranie będzie głośniejsze, ale zdrowsze dla kurtki, bo dzięki nim puch nie zbije się tak bardzo.

 

I co dalej? Kurtka uprana, trzeba ją wysuszyć.

Jeśli dysponujesz suszarką bębnową, będzie Ci łatwiej. Użyj jej, a do środka razem z kurtką włóż… ponownie piłki tenisowe. Tylko nowe, czyste. Jeśli nie masz dostępu do suszarki tego typu, susz kurtkę rozłożoną na stojącej suszarce na płasko, co jakiś czas próbując rozbić puch w środku.

Możesz też oczywiście kurtkę oddać do profesjonalnej pralni, gdzie zajmą się nią należycie. Sprawdź jednak, czy obsługa docelowej pralni wie, jak obchodzić się z ubraniami tego typu. Wybierz dobrze miejsce, w którym podejmą się tego zadania.

   

 

Zadbanie o kurtkę jest istotne, by zachować jej funkcjonalność. Odpowiednio traktowana i użytkowana kurtka puchowa może nam służyć naprawdę długo. Zapewni komfort cieplny w złą pogodę, pozwoli przetrwać zimowy trekking czy załatwić wszystkie sprawy na mieście w mroźny dzień. Pamiętaj o zasadach jej prania i przechowywania, a będziesz cieszyć się nią dłużej.

 

Comments

comments

Comments

comments