Z jednego z poprzednich tekstów wiecie, co zabrać na wyjazd w góry. Ale jak potrzebny ekwipunek spakować do plecaka, by jak najmniej utrudniało marsz? GO Blog odpowiada.

 

Bez względu na to, czy mówimy o rodzinnym wyjściu do Doliny Pięciu Stawów, czy kilkudniowej eskapadzie granią Tatr, odpowiednie spakowanie plecaka jest bardzo ważne. Błędy popełnione na tym etapie zemszczą się w trakcie wędrówki, a mogą nawet pokrzyżować plany.

Odpowiednie ułożenie rzeczy w plecaku jest istotne z kilku powodów.

  • zdrowie kręgosłupa – nieprawidłowo obciążony kręgosłup może przyczynić się do kontuzji. Im większy ciężar i dłuższa wędrówka, tym skutki mogą być poważniejsze.
  • wygoda noszenia – źle ułożony plecak może zaburzać równowagę i utrudniać komfortowy marsz.
  • dostęp do potrzebnych rzeczy – w trakcie wędrówki nie będziesz potrzebować wszystkiego. Warto, by najczęściej używane rzeczy znajdowały się pod ręką.

 

Segregacja ekwipunku

Pakując się, przemyślcie dokładnie, czego naprawdę potrzebujecie. Nie ma co przesadzać. W sierpniu nawet w Tatrach czekan będzie raczej zbędny, a w większości polskich gór nie przyda się nawet w czasie srogiej zimy, a swoje waży.

Przygotowując się do pakowania plecaka, dobrze jest ułożyć przygotowane rzeczy na podłodze i pogrupować je wg zastosowania. Ubrania zapakujcie w worki (nie przemokną w razie deszczu), zwracając uwagę, by nie zamykać w nich powietrza, które niepotrzebnie zajmować będzie miejsce. Ważne jest też zabezpieczenie ostrych przedmiotów (sztućce, raki itd.) tak, by nie uszkodziły plecaka ani innych rzeczy w nim.

Oddzielnie ułóżcie najpotrzebniejsze przedmioty (telefon, portfel, prowiant na drogę i ubrania, które najprawdopodobniej się przydadzą). Powinny one być umieszczone tak, by dostęp do nich był jak najłatwiejszy.

 

Rozłożenie ciężaru w plecaku

Dla zdrowia i komfortu noszenia istotne jest, by plecak był odpowiednio wypełniony. Wbrew obiegowym opiniom, wcale nie jest tak, że na dno powinniśmy wkładać najcięższe rzeczy. Te najlepiej jest umieścić na wysokości części lędźwiowej lub nawet wyżej, do łopatek. – W moim wypadku ta druga warstwa to m.in. prowiant, woda, kuchenka z kartuszem, naczynia i termos. Powinny się one znaleźć w środkowej części plecaka, blisko kręgosłupa – mówi Wioletta Signerska, miłośniczka gór, podróżniczka i ambasadorka GO Sportu. Dzięki takiemu łożeniu, ciężkie rzeczy będą spoczywać na pasie biodrowym, a nie na ramionach.

Przeczytaj również  Kadencja biegowa i długość kroku w bieganiu - jak biegać szybciej i efektywniej

Na dno najlepiej nadaje się śpiwór, bo zajmuje dużo miejsca, a jest lekki. Będzie to też idealne miejsce dla dobrze poskładanych ubrań (zajmują wówczas mniej miejsca niż zwinięte w kłębek). Ważne jest, by w plecaku nie było wolnych przestrzeni. Dlatego po zapakowaniu należy pościągać paski kompresyjne. Dodatkowo zwróćmy uwagę na pustą przestrzeń wewnątrz pakowanych przedmiotów – w menażki można powkładać np. jedzenie. Pozbądźmy się też kartonów – ryż czy inne sypkie produkty zajmują dużo mniej miejsca w workach.

 

 

Porządek w plecaku

Wspomniane powyżej rozłożenie ekwipunku na podłodze pozwoli ułożyć wszystko w plecaku z zachowaniem względnego porządku. Drobiazgi warto posortować tematycznie i popakować w woreczki. Np. elektronika w jednym, kosmetyki w drugim, a apteczka w trzecim.

To ważne, gdy trzeba będzie nagle coś znaleźć (np. pelerynę przeciwdeszczową). Najłatwiej dostępne powinny być rzeczy, których na pewno będziemy potrzebować w trakcie wędrówki: przekąski, napoje, telefon, mapa czy okulary przeciwsłoneczne. Te elementy ekwipunku dobrze włożyć do kieszeni na pasie biodrowym lub do górnej klapy plecaka. – W kieszeń w klapie plecaka wkładam: czołówkę, portfel, dokumenty zabezpieczone przed wilgocią, zapasowe rękawiczki i mapę – uzupełnia Wioletta Signerska.

   

Akcesoria turystyczne, które są lekkie i nie przeszkadzają im warunki atmosferyczne (kije, karimata), dobrze jest przytroczyć na zewnątrz plecaka. Ważne jednak, by trzymały się tam stabilnie.

Wędrując przed kilka dni, warto pakowanie plecaka przeprowadzać każdego dnia rano od nowa, wg tych samych zasad. Dzięki temu przez całą wędrówkę utrzymamy porządek.

Comments

comments

Comments

comments