Jeśli znudziło Ci się bieganie w mieście i chcesz spróbować swoich sił w terenie, pamiętaj, że las czy szutrowe, wiejskie drogi to nieco inne warunki niż asfaltowe ulice. Obuwie szosowe może się nie sprawdzić podczas takiego treningu, dlatego zainwestuj w buty do biegania z głębszym bieżnikiem. Jakie buty do biegania sprawdzą się na wymagającym terenie?

   

Z tekstu dowiesz się:

 • jak wybrać buty do biegania i na co zwracać uwagę,
 • co wyróżnia buty trailowe i jak je dopasować do nawierzchni,
 • w co się ubrać na bieg po leśnych i górskich ścieżkach.

Biegi terenowe cieszą się coraz większa popularnością. Niezależnie od tego, czy dla Ciebie jest to pokonywanie długich dystansów w górach lub w lesie, czy też wyłącznie amatorski trening – warto się do takiego biegu odpowiednio przygotować. Gdy wybierasz buty do biegania poza miejskimi ulicami, na błotnistych trasach, zwróć uwagę nie tylko na bieżnik tego obuwia, ale też na jego cholewkę. Dobrze dobrane buty trailowe zapewnią Ci komfort i bezpieczeństwo.

Buty do biegania – jak dobrać odpowiednie?

Dobre buty do biegania męskie lub damskie to połowa sukcesu. Odpowiednio dobrane mają zapewnić wygodę zarówno podczas szybkiego biegu, jak i przy truchcie. Nierówna, czasem śliska nawierzchnia po deszczu sprzyja kontuzjom. Na śliskim gruncie łatwiej o skręcenie stawu skokowego, a nawet złamanie nogi. Dlatego buty terenowe powinny przede wszystkim chronić przez urazem, czyli odznaczać się dużą amortyzacją – mieć bieżnik wykonany z twardej gumy, który zapewni Ci amortyzację w każdych warunkach. Nie mogą też oczywiście powodować odcisków i otarć, dlatego precyzyjnie dopasuj je do stopy. Aby znaleźć buty we właściwym rozmiarze, mierz je w skarpecie biegowej lub frotté.

Niektórzy wychodzą z założenia, że przy zakupie butów biegowych warto wybierać najnowsze modele. Nowoczesne technologie to jednak bardzo często jedynie chwyt marketingowy, a cena butów wcale nie musi iść w parze z jakością. Na co warto zwrócić uwagę, gdy chodzi o buty do biegania?

 1. Jakość – od obuwia biegowego wymagaj jak najwięcej. Zwróć uwagę na materiały, z których jest zrobiona podeszwa – ważne, aby buty były wystarczająco elastyczne, łącznie z zapiętkiem, który nie może być zbyt sztywny. Upewnij się też, czy w środku nie ma wystających elementów, które mogłyby powodować otarcia czy podrażnienia
 2. Dopasowanie do podłoża – buty należy dobierać w zależności od predyspozycji oraz terenu, na którym odbywa się trening. Jeśli będziesz biegać w górach, wybierz obuwie, które zapewni Ci lepszą przyczepność, posiadające podeszwę z bieżnikiem – od niej zależy Twoje bezpieczeństwo.
 3. Amortyzacjabuty do biegania damskie i męskie powinny mieć odpowiedni poziom amortyzacji, dopasowany do typu stopy i sposobu rozkładania przeciążeń w trakcie biegania. Buty mogą więc posiadać system tłumiący wstrząsy (polecany osobom z normalnym podbiciem) lub podtrzymujący (polecany osobom z niskim podbiciem).
Przeczytaj również  #AmbasadorGOSport - Magdalena Głaszczka: duży nacisk kładę na wzmacnianie stabilizacji ciała, co zabezpiecza mnie przed kontuzjami

Pamiętaj, że przed zakupem pierwszych butów do biegania w terenie najważniejszą kwestią będzie rodzaj nawierzchni. Teren terenowi nierówny, dlatego dobrze mieć buty trailowe dostosowane do podłoża lasów, przełęczy czy grani – zwłaszcza jeśli planujesz w trasie spędzić kilka godzin.

Buty trailowe – jakie buty do biegania będą najlepsze na różnych nawierzchniach?

Buty trailowe wyróżnia bieżnik o budowie bardziej skomplikowanej niż w butach szosowych, który zapewnia lepszą przyczepność do podłoża. Obuwie jest tak zaprojektowane, aby stopa była bardziej stabilna podczas manewrów, np. zbiegania ze stoku. Jest to możliwe dzięki systemowi wiązania oraz wyższej cholewce, która zwiększa odporność na otarcia i zabezpiecza przed dostawaniem się piasku do wnętrza buta.

Buty do biegania w terenie możemy podzielić na dostosowane do podłoża miękkiego oraz do nawierzchni twardej:

 • miękkie podłoże – to zwykle drogi szutrowe lub leśne ścieżki, niekiedy błotniste, pokryte trawą. Na takich trasach sprawdzą się buty trailowe o miękkiej podeszwie z głębokim bieżnikiem;
 • twarde podłoże – takie jak górskie ścieżki i twarde nierówności. Jeśli lubisz skaliste szlaki, sięgnij po buty, których bieżnik posiada płytsze, ale gęściej rozmieszczone wypustki. Taka konstrukcja zapewni im większą styczność z gruntem i lepszą przyczepność do twardej skały. Buty trailowe na twarde nawierzchnie są też wyposażone w dodatkowe wzmocnienie palców i pięt oraz system wiązania, który zapewnia lepsze utrzymanie na stopie.

Buty do biegania to nie wszystko – w czym biegać wygodnie?

Odpowiednie buty do biegania to jedno. Równie ważną częścią sprzętu każdego biegacza jest odzież.

 • bielizna sportowa oraz koszulki sportowe do biegania zapewnią Ci odpowiednią temperaturę i skutecznie odprowadzą wilgoć,
 • kurtka lub bluza do biegania ochronią przed wiatrem, deszczem i chłodem,
 • szorty, legginsy sportowe czy spodnie zaopatrzone w wentylację zwiększą Twój komfort w trakcie biegu.
Przeczytaj również  Damskie i męskie buty do biegania – podstawowe różnice

Zanim więc zdecydujesz się na zakup odpowiedniego modelu, odpowiedz sobie na pytanie, na jakiej nawierzchni, jak często i na jakich dystansach masz zamiar biegać. Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci dokonać wstępnej weryfikacji modeli i ustalić, po jakie buty do biegania warto docelowo sięgnąć. Wszystkie elementy stroju sportowego niezbędnego podczas biegów w terenie skompletujesz w sklepie internetowym GO Sport.

 

Comments

comments

Comments

comments

Tagi: