Strój na siłownię jest przez wielu traktowany nieco po macoszemu. Ot, dowolne spodenki, koszulka i jakieś sportowe buty. O ile spodenki i koszulka to tylko kwestia komfortu (i może jeszcze nieprzyjemnego zapachu), to w przypadku butów na siłownię temat jest bardziej skomplikowany.

Dobrze dobrane buty na siłownię powinny spełniać kilka kryteriów. GO Blog przygotował ściągawkę.

Kluczowym tematem przy zakupie butów na siłownię jest bezpieczeństwo. Chodzi po prostu o to, by w trakcie treningu nie zrobić sobie krzywdy. A bezpieczeństwo, w kontekście ćwiczeń w klubie czy na siłowni, ma kilka imion.

 

Przyczepność

Po pierwsze, przyczepność. Jest ona kluczowa praktycznie bez względu na to, jaki rodzaj treningu robicie. Czy będą to aeroby, czy ciężkie wyciskanie sztangi – warto mieć buty, które będą trzymały się podłogi. Podeszwa takich butów nie powinna być idealnie gładka, dobrze, by miała jakieś rowki i/lub wypustki, najlepiej wykonane z gumy.

 

Amortyzacja

Jeśli zamierzacie wykonywać dynamiczne ćwiczenia (np. wykroki, stepy czy aeroby), zwróćcie uwagę, by obuwie miało amortyzację. Zwykle są to poduszki powietrze lub elementy z pianki. Zadaniem tej warstwy jest przejąć obciążenia i zwolnić z nich nasze stawy. Gdy mowa o podeszwie, warto zwrócić uwagę na to, by była w miarę elastyczna – zbyt sztywna nie pozwoli prawidłowo wykonywać wykroków czy paru innych ćwiczeń.

 

Stabilizacja

W niektórych ćwiczeniach siłowych, gdy stojąc wykorzystuje się duże obciążenie, ważna jest stabilizacja. Mocno stojące na podłodze stopy to stabilność całego ciała. A to przekłada się na efektywność ćwiczeń oraz mniejsze ryzyko urazów.

Zbyt miękka i gruba podeszwa to trudności w utrzymaniu równowagi. A brak równowagi może przy niektórych ćwiczeniach z dużymi ciężarami prowadzić nawet do upadku. Stabilne buty to takie, które dobrze trzymają stopę. Najlepiej sprawdzają się te z solidnym wiązaniem i usztywnieniem zapiętka. Dzięki temu pięta pozostanie w stałej pozycji i cała stopa utrzyma łatwiej równowagę. Cholewka obuwia do ćwiczeń siłowych nie powinna być zbyt miękka, by utrzymała stopę we właściwej pozycji. Z drugiej strony, buty takie nie powinny też być zbyt sztywne, bo wówczas wykonywanie niektórych ćwiczeń będzie bardzo utrudnione.

Przeczytaj również  Klubowe ABC, czyli słownik zajęć z klubów fitness

 

Wygoda

Buty do uprawiania sportu (każdego!) powinny też być wygodne. Oczywiście wygodę zupełnie inaczej definiuje się we wspinaczce, inaczej w bieganiu, a inaczej w ćwiczeniach siłowych. Obuwie na siłownię nie powinno za mocno uciskać ani przegrzewać stopy. O ile np. do biegania (szczególnie w górach) powinno się zakładać buty odrobinę za duże, to do ćwiczeń siłowych powinno się tego raczej unikać. Dobre dopasowanie pozwoli dobrze „czuć” buta i utrzymać stabilizację. Nie wolno z tym jednak przesadzać – za małe buty to bardzo zły pomysł. Kupując buty do ćwiczeń siłowych, zwróćcie uwagę, by mieć podczas przymiarki skarpetki takie, w jakich będziecie potem chodzić na siłownię, to pozwoli najlepiej dopasować rozmiar.

   

 

Z pozoru prosty zakup butów na siłownię ma trochę więcej aspektów niż mogłoby się wydawać. A w tym wszystkim pamiętajcie, że buty powinny się też podobać kupującemu. Takie, które nie trafiają w Wasze gusta, na pewno nie będą zachęcać do regularnego treningu.

Comments

comments

Comments

comments