Buty na WF powinny być wygodne, dobrze oddychające i z odpowiednią podeszwą. Źle dobrane buty to nie tylko dyskomfort dziecka, lecz także ryzyko urazu. Lepiej nie stawiać na przypadkowe rozwiązania.

 

Koniec wakacji to okres intensywnych zakupów związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. O ile część wyprawki można kupić już we wrześniu, to brak odpowiednich butów na WF nie jest najlepszym pomysłem.

 

Jakie buty kupić dziecku na WF?

Sportowe buty na WF powinny być uniwersalne i nadawać się zarówno do biegania, jak i gry w koszykówkę czy piłkę nożną. Kiedy wychodzimy na trening, wiemy, czy będziemy biegać po lesie, czy na asfalcie, więc możemy zabrać odpowiednie buty. Dziecko na WF-ie robi wiele rzeczy i rzadko z góry wiadomo, co konkretnie będzie na zajęciach danego dnia. Stąd potrzeba obuwia, które zapewni bezpieczeństwo i wygodę w każdych (lub prawie każdych) warunkach.

Sportowe buty dla dziecka nie powinny być zbyt sztywne, gdyż może to ograniczać pracę stopy. Jednocześnie but nie może być przesadnie miękki, bo to narazi dziecko na kontuzję. Ze względu na funkcję, jaką pełni stopa (to na niej opiera się cały ciężar ciała), nieodpowiednio dobrane obuwie może przynieść szkodę nie tylko w stopie, lecz także w stawie kolanowym, biodrowym czy kręgosłupie.

 

Jasna podeszwa na WF

Wiele szkół wymaga, by buty na WF miały jasną podeszwę. Nie jest to bezsensowny wymysł. Chodzi bowiem o stan parkietu na hali. Obuwie z jasną podeszwą i znacznikiem „non-marking” to gwarancja braku śladów na parkiecie. Dlatego wybierając buty dla dziecka, warto zwrócić na ten aspekt uwagę.

Dodatkowo, podeszwa powinna być wykonana z materiału o dobrej przyczepności (jak np. w przypadku modelu Fortagym marki Adidas). Trudno bowiem sobie wyobrazić uprawianie sportu (a tym, co do zasady, są lekcje wychowania fizycznego) w obuwiu, które się ślizga. Nie dość, że będzie to nieefektywne, to jeszcze narażamy w ten sposób dziecko na kontuzje.

Przeczytaj również  Buty trekkingowe – jak wybrać?

 

Kontrola stopy przed zakupem

Dzieci miewają wady stóp. Mogą mieć płaskostopie, szpotawość, nadpronację czy nadsupinację. Jeśli dziecko ma jakiś problem ze stopami, warto skonsultować to z lekarzem lub fizjoterapeutą i w razie potrzeby kupić odpowiednie buty. Obuwie takie będzie korygować wadę i może prowadzić do jej cofania. Nie powinno się jednak podejmować działań bez konsultacji ze specjalistą, bo czasami można dziecku zaszkodzić.

 

Buty na WF – odpowiednia cholewka

Przy wyborze obuwia sportowego dla dziecka ważna jest nie tylko podeszwa, ale i cholewka. Wykonana z przewiewnych i oddychających materiałów pozwoli uniknąć przegrzewania się stopy. Pot będzie sprawnie odprowadzany na zewnątrz, a dziecko będzie odczuwało komfort.

Od środka cholewka powinna być przyjemna w dotyku i mieć jak najmniej szwów. Z tyłu zwróćcie uwagę, by zapiętek chronił ścięgno Achillesa, a z przodu – by język był miękki i nie powodował otarć podbicia stopy.

 

Szczegóły też mają znaczenie

Przy ostatecznym wyborze liczą się też drobiazgi. Np. to, by sznurowadła nie były zbyt śliskie (powoduje to łatwe ich rozwiązywanie) czy… wygląd. No właśnie, wygląd wcale nie jest takim drobiazgiem. Dla dzieci jest więc kluczowy! Tak naprawdę zakup butów to więc kompromis pomiędzy wyglądem (nacisk dziecka), a bezpieczeństwem i wygodą (rozsądek rodzica).

Oczywiście inaczej wyglądały będą preferencje co do wyglądu, gdy mówimy o butach dla chłopca, a inaczej w przypadku obuwia dla dziewczynki.

Comments

comments

Comments

comments