Buty narciarskie to najważniejszy element wyposażenia na zimowe białe szaleństwo. Jak wybrać odpowiednie dla siebie i dlaczego w ogóle warto mieć swoje – o tym dziś na GO Blogu.

 

Dlaczego warto mieć swoje buty narciarskie?

Osoby rzadko jeżdżące na nartach wychodzą z założenia, że nie ma co wydawać jednorazowo dużo pieniędzy. Kupują więc ubrania i narty, a buty wypożyczają na wyjeździe. To błędne rozumowanie, bo właśnie buty, a nie narty, warto mieć swoje. To buty dopasowują się do naszej stopy i to od nich zależy komfort i bezpieczeństwo jazdy.

But wykorzystywany przez wiele osób nigdy nie będzie pasował idealnie. Dodatkowo należy pamiętać o względach higienicznych. Bo choć renomowane wypożyczalnie o to oczywiście dbają, to sama myśl o tym, ile osób i jak korzystało wcześniej z butów, nie jest najprzyjemniejsza.

Sztuką jest dobrać odpowiednie buty narciarskie dla siebie. Te dostępne na rynku różnią się między sobą przede wszystkim sztywnością, z którą wiąże się komfort użytkowania.

 

 

Buty narciarskie dla początkujących

Osoby początkujące zwykle dużo czasu spędzają na stoku. Nauka trwa godzinami, a do tego należy doliczyć przerwy na odpoczynek na leżaku. Buty dla kogoś takiego muszą być przede wszystkim wygodne. Skorupa w nich będzie relatywnie miękka (co ułatwia zakładanie i zdejmowanie oraz pozwala prosto stać). Często mają one też możliwość odblokowania usztywnienia kostki, co ułatwia chodzenie.

Kupując buty narciarskie dla początkujących powinno się zwrócić uwagę na to, by nic nie uwierało stopy. Istotne jest też odpowiednie dopasowanie rozmiaru. Jeśli odczuwamy ucisk, trzeba go koniecznie zidentyfikować. Co innego bowiem buty za krótkie (należy wziąć większe), a co innego za wąskie (tu lepiej już poszukać innego modelu).

 

 

Buty dla narciarzy zaawansowanych

Buty dla osób, które potrafią jeździć, są zwykle nieco twardsze i sztywniejsze, co pozwala na lepszą kontrolę nart, ale może negatywnie wpływać na wygodę. Jeśli zamierzamy jeździć całe dnie, to ten element komfortu powinien być bardzo ważny.

Przeczytaj również  Czy kask na narty/snowboard jest obowiązkowy? Dowiedz się!

Zwróćmy uwagę na to, by botki były zrobione z materiału termoformowalnego, który pod wpływem ciepła stopy idealnie się do niej dopasuje. Ważne będą także dodatkowe możliwości dopasowania butów, takie jak dokładne wymierzenie zapięć czy możliwość regulacji pochylenia stopy. Poprawnie dopasowane buty powinny być komfortowe przez wiele godzin jazdy, a jednocześnie dawać jak najlepsze czucie nart.

 

Buty dla narciarzy lubiących szybkość

Są osoby, które na stoku spędzają relatywnie mało czasu, ale za to na maksymalnych obrotach. Ludzie tacy potrzebują jak najlepszej kontroli nad nartami, co pozwala im bezpiecznie osiągać duże prędkości i skręcać, gdy jest to potrzebne. Do takiej jazdy potrzeba butów o zacięciu sportowym. Są one sztywne i dość niewygodne, ale za to dają najlepszy kontakt z nartami i podłożem, co pozwala na agresywną jazdę. Stopa w takich butach trzymana jest ciasno, praktycznie nie ma żadnych luzów. Należy pamiętać, że sportowe buty mają cieńsze ścianki i mniej wyściółki, co wpływa na izolację termiczną. W tego rodzaju obuwiu łatwiej marzną nogi.

 

Buty narciarskie do jazdy poza trasami

Ostatnia kategoria butów na narty to te przeznaczone do jazdy poza trasą (freeride). Z jednej strony muszą być sztywne, by dać kontrolę nad nartami, a z drugiej dość wygodne, bo czasami trzeba w nich trochę przejść. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na odpowiednie ocieplenia, to właściwie jeden z ważniejszych parametrów, gdyż nie jeden raz może zdarzyć się, że trzeba będzie długo brnąć w śniegu.

 

Buty narciarskie damskie i męskie – różnice

Producenci sprzętu narciarskiego są przygotowani także na to, że buty będą kupować także kobiety. Ze względu na większą delikatność kobiecej stopy i nieco inny styl jazdy, damskie buty różnią się od męskich. Mają inny kształt (dopasowany do damskiej fizjonomii) i często są lżejsze. Jest to związane z tym, że w czasie jazdy oddziałują na nie mniejsze siły. Damskie buty są też lepiej ocieplane, co wiąże się z tym, że panie mocniej odczuwają chłód.

Przeczytaj również  #AmbasadorGOSport: Kasia Górniak – testy odzieży biegowej ASICS

 

Kupno butów narciarskich to nie jest bułka z masłem. Należy do tego podejść, mając duży zapas czasu i być cierpliwym. Po wybraniu sklepu z szerokim asortymentem i tak może okazać się, że odpowiedniego modelu w nim nie znajdziemy. Do przymierzania najlepiej założyć skarpety narciarskie, w których w przyszłości będziemy jeździć. Po założeniu butów warto pouginać trochę nogi i poruszać stopami tak, by jak najlepiej wczuć się w obuwie. Warto ruchami ciała zasymulować ruchy, jakie wykonuje się w czasie jazdy.

 

W oczekiwaniu na pierwszy śnieg warto natomiast zacząć przygotowania do sezonu narciarskiego. Dlaczego? Zobaczcie:

 

Comments

comments

Comments

comments