Dobra widoczność zapewniająca bezpieczeństwo i ochrona wzroku – to najważniejsze zalety posiadania dobrych gogli narciarskich. Jak dobrać odpowiednie dla siebie, podpowiada GO Blog.

Teoretycznie gogle to gogle, ale kilkakrotne różnice w cenie nie biorą się znikąd. Podstawowy model gogli narciarskich można kupić za 100–200 zł, ceny zaawansowanych modeli uznanych marek sięgają powyżej 500 zł. Nie zawsze jednak trzeba kupować najdroższy produkt – najważniejsze jest, by spełniały oczekiwania nabywcy.

Choć nie brakuje osób, które zjeżdżają w zwykłych okularach przeciwsłonecznych, to porządne gogle dają dużo większy komfort w trakcie szusowania. Chronią oczy przed promieniowaniem słonecznym, wpadającym śniegiem, mrozem i wiatrem. Dają też doskonałą widoczność, co jest podstawową kwestią w temacie bezpieczeństwa na stoku. Dobre gogle to zakup na wiele lat.

 

Filtry dla ochrony oczu

Podstawowym elementem gogli są szkła. Ważne, by miały dobry zestaw filtrów przeciwsłonecznych (najważniejszy jest UVA, potem UVB i UVC). Kupując markowe gogle, mamy gwarancję, że naklejka informująca o filtrach ma poparcie w stanie faktycznym. Tanie gogle z internetu lub straganu mogą być po prostu podróbką. Sprawdzone marki to m.in. Atomic, Head, Oakley, Quicksilver, Roxy, Salomon i Uvex.

Ale obecność i jakość filtrów to nie jedyna cecha szkieł. Zwracajcie też uwagę na przepuszczalność światła oraz kolor szkieł. Jako że śnieg odbija światło, to zwykle na stokach przydają się okulary mocno zabudowane i bardzo mocno przyciemnione. Szkła żółte i pomarańczowe (podobnie jak na rowerze) sprawdzają się w pochmurne dni, kiedy poprawiają widoczność. Szkła przezroczyste nie zatrzymują światła i nadają się tylko do jazdy w nocy.

Na rynku jest też rozwiązanie hybrydowe, czyli szkła fotochromatyczne, które reagują na światło – gdy jest go więcej, przyciemniają się, a gdy mniej – robią przezroczyste. Minusem fotochromów jest to, że przy naprawdę mocnym słońcu nie sprawdzają się tak dobrze jak dedykowane do tego gogle, a pamiętajcie, że w śnieżnych warunkach natężenie światła słonecznego jest naprawdę duże.

Przeczytaj również  Pod dachem na łonie natury. Jaki namiot wybrać?

Przydatnym rozwiązaniem w goglach narciarskich jest polaryzacja, która likwiduje odblaski słoneczne i poprawia kontrast obrazu. Dzięki temu zachowacie dobrą widoczność nawet w czasie jazdy pod słońce, co bez gogli byłoby niemożliwe.

 

Uwaga na parujące szkła

Dłuższa jazda na nartach czy desce może powodować parowanie szyb. I tu przydaje się system odpowiednio temu zapobiegający. Istnieją dwa sposoby na poradzenie sobie z parowaniem. Pierwszy to mikrootworki w obudowie, drugi zaś – wewnętrzna warstwa anti-fog. Ta ostatnia to delikatna sprawa, aby jej nie uszkodzić, lepiej nie wycierać wewnętrznego szkła np. rękawiczką narciarską. Najlepiej dać jej chwilę, by sama wyschła, lub ewentualnie wytrzeć specjalną delikatną ściereczką. Jako ciekawostkę dodam tylko, że na rynku są już gogle z… podgrzewaną szybą, która automatycznie uruchamia system odparowujący.

 

Wygoda jest ważna!

Przy zakupie gogli musicie zwrócić uwagę na wygodę. Na nic najlepszej jakości szkła, doskonałe filtry słoneczne, gdy w goglach nie da się jeździć. Zwróćcie więc uwagę na dobre dopasowanie rozmiaru. Gogle nie powinny ani uciskać, ani się zsuwać, a okular – być dobrze dopasowany do twarzy.

Istotnym elementem gogli jest wyściółka będąca punktem styku gogli z twarzą. Powinna być wykonana z miękkiego, elastycznego i przyjemnego w dotyku materiału. Zła wyściółka może powodować podrażnienia skóry, istnieje też duże ryzyko, że będzie się psuła.

Pod kątem odpowiedniego trzymania się na głowie i wygody zwracajcie też uwagę na pasek. W dobrym dopasowaniu pomoże system regulacji, który pozwoli poprawić pasek w trudnych warunkach na stoku. Podklejenie paska od środka silikonem poprawi przyczepność do gładkiej powierzchni kasku.

 

Cena gogli

Ile kosztują gogle narciarskie? Jak w przypadku wielu innych sprzętów sportowych (no bo ile kosztuje na przykład rower?), rozstrzał jest ogromny. Gogle dla dzieci i podstawowe modele dla dorosłych można kupić za maksymalnie 100–150 zł, te najbardziej zaawansowane, markowe modele to wydatek z niemałą górką przekraczający 1000 zł.

Przeczytaj również  Jak wybrać kurtkę narciarską?

 

Jak dopasować kask narciarski? Zobacz:

Comments

comments

Comments

comments