Hulajnoga służy wielu posiadaczom jako środek transportu do przemieszczania się, ale coraz więcej młodych ludzi chciałoby na nich wykonywać ewolucje i triki. Jak kupić wyczynową hulajnogę? Czym różni się ona od zwykłej?

 

Wytrzymałość przede wszystkim

Pierwsze, czym powinna cechować się wyczynowa hulajnoga (wyczynowa to taka, którą wykorzystać będziecie mogli do wykonywania najróżniejszych sztuczek i ewolucji), jest wytrzymałość. Przeszkody, skoki czy upadki generują bardzo duże obciążenia na wszystkie elementy pojazdu. Na uszkodzenia narażone są zarówno części steru, spawy, jak i kółka oraz łożyska.

Dobra hulajnoga wyczynowa powinna być wykonana z jak najmniejszej liczby elementów. Chodzi o to, by np. widelec nie był łączony z kilku elementów, gdyż obniża to jego trwałość. Z tego samego powodu brakuje im często regulacji wysokości czy możliwości składania – brak ruchomych elementów to po prostu większa solidność całej konstrukcji. Z tego względu wyczynowe hulajnogi są zwykle cięższe od rekreacyjnych.

 

Odpowiednia kierownica

Oprócz wytrzymałości i trwałości, elementy sterowania powinny mieć jedną cechę: obracać się. Jest to niezbędne do wykonania niektórych trików. Jednym z podstawowych jest np. barspin – czyli obrót kierownicą o 360 stopni w podskoku. Jeśli kierownica ma blokadę i nie ma możliwości swobodnego kręcenia się – wykonanie tej sztuczki będzie niemożliwe. Podobnie jak zrobienie tailwhipa, który polega na obróceniu hulajnogi w locie o 360 stopni, ale bez obracania kierownicy.

Z tego samego względu na kierownicy wyczynowej hulajnogi nie znajdziecie hamulca – linka blokowałaby obroty. Warto, by kierownica miała dobre uchwyty, dzięki czemu chwyt będzie pewny, co podnosi bezpieczeństwo wykonywania ewolucji.

 

Mniejsze i dobrej jakości kółka

Kółka hulajnogi wykorzystywanej do ewolucji narażone są na dużo większe obciążenia niż w przypadku rekreacyjnego sprzętu. Z tego względu powinny one być wykonane z jak najlepszych materiałów. Zwróćcie uwagę na to, by rdzeń był metalowy, a łożyska mocne i wymienialne.

Przeczytaj również  Jak wybrać odpowiedni zegarek do biegania?

Istotnym parametrem jest też twardość kółek. W przypadku wyczynowych hulajnóg najważniejsza jest wytrzymałość, więc stosuje się w nich twarde kółka. Miękkie dają wprawdzie większy komfort jazdy, ale są mniej odporne na uszkodzenia przy skokach i upadkach.

Hulajnogi wyczynowe wyposażone są w kółka mniejsze niż te służące do przejazdów po mieście. Zwykle mają 100–110 mm. Początkujący mogą rozpocząć od mniejszego rozmiaru – hulajnoga nie jest wówczas tak szybka, a co za tym idzie, łatwiejsza do opanowania.

 

Co to jest hulajnoga custom?

Większość użytkowników idzie do sklepu i kupuje gotową hulajnogę wyczynową. Ale co bardziej wymagający i doświadczeni składają sobie sami sprzęt, lub zamawiają złożenie u eksperta. Taka składana na zamówienie hulajnoga to tzw. custom. Takie podejście pozwala dopasować pojazd idealnie do potrzeb i upodobań użytkownika, ale wiąże się ze znaczącym wzrostem ceny.

 

Ile kosztuje wyczynowa hulajnoga?

Podstawowe modele wyczynowych hulajnóg to wydatek na poziomie 300–400 zł (dziecięcą da się kupić jeszcze taniej). Te wykonane z solidniejszych materiałów kosztują 600–700 zł i więcej. Stawki za najdroższe modele przekraczają tysiąc złotych, a najdroższe kosztować mogą i dwa tysiące złotych. Z hulajnogami jest jak z rowerami – każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Comments

comments

Comments

comments

Tagi: