Jeszcze kilka lat temu osoby energicznie maszerujące z kijkami po ulicach i parkach budziły zdziwienie, a czasem nawet uśmiechy politowania. Dziś uprawianie nordic walkingu, bo tak określa się ten sport, jest coraz powszechniejsze. Do tej aktywności potrzebne są w zasadzie jedynie wygodne buty i kijki. Jakie kupić kijki do nordic walkingu? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest nordic walking,
  • jak wygląda trening dla początkujących,
  • jakie kupić kijki do nordic walkingu.

Nordic walking – co to jest?

Nordic walking to rodzaj energicznego marszu uprawianego ze specjalnymi kijkami. Do Polski przywędrował on ze Skandynawii – tam początkowo był formą letniego treningu dla biegaczy narciarskich i biathlonistów. Szybko stał się jednak bardzo popularną aktywnością fizyczną najpierw w krajach Europy Północnej, a później całego świata.

Nordic walking – zalety

Nordic walking to aktywność dla wszystkich – mogą ją uprawiać nawet osoby starsze i borykające się z różnymi chorobami, m.in. układu krążenia czy stawów. To dyscyplina, która zbytnio nie obciąża stawów. Obecność kijków angażuje jednak do pracy mięśnie, które podczas tradycyjnego spaceru pozostają w bezruchu.

Według specjalistów podczas nordic walkingu spala się o około 40% więcej kalorii niż podczas zwykłego marszu. Można go uprawiać o każdej porze roku – w lesie, w parku czy po prostu na chodniku. Nordic walking angażuje ponad 90% mięśni, a wykonywany regularnie pozwala poprawić kondycję, pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie.

Kijki do nordic walkingu – jakie kupić?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ta aktywność nie wymaga zakupu specjalistycznego sprzętu – wystarczą wygodne buty oraz, oczywiście, odpowiednie kijki. Są one zbudowane z trzech części:

  • rękojeści
  • kijka
  • grotu z talerzykiem.

Kijki do nordic walkingu powinny mieć smukłą rękojeść z korka lub gumy (dzięki temu ręka mniej się poci). Przed rozpoczęciem treningu dla własnego komfortu warto założyć specjalne rękawiczki, które zapobiegają obcieraniu się dłoni. Właściwa część kijka do nordic walkingu może być jedno- albo dwuczęściowa, zbudowana z aluminium lub włókna węglowego (kije aluminiowe są cięższe, ale rzadziej się wykrzywiają). Z kolei ostro zakończony grot umożliwia wbijanie kijka w podłoże, a talerzyk zapobiega zapadaniu się go w ziemię.

Przeczytaj również  Sportowe prezenty świąteczne do 100 zł

Jak dobrać kijki do nordic walkingu?

Kupując kijki do nordic walkingu, dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na to, z czego są wykonane. Bardzo ważna jest także ich długość – powinna być ona dopasowana do wzrostu użytkownika. Gdy stoimy wyprostowani i wyciągamy rękę z kijkiem przed siebie, wbijając go w podłoże, ramię oraz przedramię powinny stworzyć kąt prosty lub lekko rozwarty. Inną metodą zakupu odpowiednich kijków jest zastosowanie wzoru 0,68 x wzrost w centymetrach. Na przykład jeśli ktoś ma 170 cm wzrostu, powinien nabyć kijki o długości około 115 cm (0,68 x 170).

Nordic walking to fantastyczna aktywność, doskonała dla całej rodziny: osób młodych, dorosłych i seniorów. Nie wymaga dużych wydatków, jest prosta i nieobciążająca. Ćwiczmy więc dla zdrowia!

Comments

comments

Comments

comments