Zimowe ferie tuż, tuż (zapoznaj się z pełnym kalendarzem ferii zimowych 2019 w poszczególnych województwach), wielu z Was wybierze się zapewne z dziećmi na lodowisko. GO Blog podpowiada, jak wybrać sprzęt dla latorośli.

 

Jazda na łyżwach to świetny trening aerobowy, który może być ciekawym uzupełnieniem do biegania czy kolarstwa. W trakcie jazdy najbardziej pracują nogi i pośladki, ale wzmacniają się także mięśnie tułowia i ramion. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że jazda na łyżwach daje ogromną frajdę, jest po prostu wielką przyjemnością.

Do zalet warto też dodać ruch na świeżym powietrzu. Zimą spędzamy na nim mniej czasu, warto więc o to zadbać. Z punktu widzenia ruchowego rozwoju dziecka uwagę warto zwrócić na to, że jazda na łyżwach rozwija koordynację ruchową i ćwiczy zmysł równowagi, będzie też dobrą zachętą do aktywności fizycznej.

 

Zakup łyżew dla dziecka

Wizyta w sklepie sportowym celem zakupu łyżew nie będzie łatwa, bo wybór modeli jest naprawdę duży. Przede wszystkim należy rozróżnić dwa podstawowe rodzaje łyżew: figurowe i hokejowe. Pierwsze są dłuższe i jeździ się na nich stabilniej, ale wymagają one trochę umiejętności. Dla początkujących lepszym rozwiązaniem mogą być hokejówki, na których jeździ się podobnie jak na rolkach. Jadąc na figurówkach, trzeba się odpychać do tyłu (a nie na boki), co na początku wydaje się nie być naturalne i może sprawiać trudność. Z drugiej strony, jazda na figurówkach jest bardziej stabilna, prawda jest więc taka, że uniwersalna odpowiedź na pytanie „które łyżwy lepsze” po prostu nie istnieje.

Przy zakupie łyżew kluczowe jest dopasowanie ich rozmiaru. Nadmiar miejsca powodować będzie przesuwanie się stopy, co może prowadzić do urazu. Z drugiej strony, za małe łyżwy też nie są dobrym rozwiązaniem.

   
Przeczytaj również  Rower zimą? Czy warto kupić rower tylko na zimę?

Na rynku są dostępne łyżwy z możliwością regulacji rozmiaru (oraz również możliwością zmiany funkcji na rolki czy wrotki, zobacz wideo poniżej), co w przypadku dziecka jest niezłym rozwiązaniem. Zakup „sztywnych” kończy się wymianą co dwa lata, bo dziecko będzie z nich szybko wyrastać. Nie ma jednak co przesadzać, doprowadzając do zbyt dużej dysproporcji w długości cholewki i płozy. Łyżwy regulowane mają zwykle zakres około 3 rozmiarów i jest to rozsądne maksimum. Idealnym rozwiązaniem będzie wymiana łyżew co kilka lat. Starych nie trzeba przecież wyrzucać, można zostawić dla młodszego rodzeństwa lub sprzedać na rynku wtórnym.

 

Łyżwy 4 w 1 – zobacz:

 

 

Łyżwy skórzane czy plastikowe?

Cholewka łyżew zrobiona może być ze skóry lub z plastiku. Te pierwsze lepiej dopasowują się do stopy i jazda w nich będzie bardziej komfortowa, gdyż lepiej oddychają. Z kolei łyżwy plastikowe będą bardziej wytrzymałe na uszkodzenia. Kolejna decyzja dotyczy kwestii zapięcia. Do wyboru mamy klamry i sznurowadła. Pierwsze są łatwiejsze do założenia, ale mniej wygodne. Sznurowadła pozwalają lepiej dopasować cholewkę do stopy, ale mogą wymagać asysty rodzica, cztero- czy pięciolatek może sobie sam nie poradzić z ich założeniem.

Wybierając łyżwy, zwróćcie uwagę na jakość ich wykonania. Jak wszędzie, tak i tu można trafić na tandetę. Co z tego, że oszczędzimy 100 złotych, skoro po kilku użyciach łyżwy będą do wyrzucenia.

 

O łyżwy trzeba dbać

Bez względu na to, jakie łyżwy wybierzecie, pamiętajcie, że ich zakup to dopiero początek drogi. Po każdej jeździe bezwzględnie należy dokładnie wyczyścić płozy i założyć na nie ochraniające nakładki. Dla komfortu jazdy co jakiś czas należy też łyżwy naostrzyć. W warunkach domowych może to być nie do zrobienia, lepiej wybrać się do serwisu.

Comments

comments

Comments

comments