Nie ukrywajmy tego: w większości jesteśmy gadżeciarzami. Na widok nowinek sprzętowych błyszczą nam oczy. Buty, kurtka, opaski kompresyjne, bluza, zegarek. No właśnie, zegarek do biegania – to chyba najbardziej gadżeciarski zakup. Uwierzcie jednak, że naprawdę warto, bo nawet podstawowy model to nowa jakość w bieganiu. Zastanówmy się więc, jak wybrać model odpowiedni dla siebie.

Wybór jest przeogromny. Ceny najprostszych zegarków zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na kilku tysiącach złotych. Jak wybrać ten odpowiedni? Proponuję minizabawę. Poniżej znajdziecie kilka pytań, udzielenie na nie szczerej odpowiedzi ułatwi Wam podjęcie odpowiedniej decyzji. Przyjąłem założenie, że absolutnym minimum to, by zegarek do biegania był wyposażony w moduł GPS. To pozwoli analizować trasę biegu, tempo jej pokonania i czas.

   

 

Chcesz biegać czy trenować?

Do rekreacyjnego biegania w zupełności wystarczy podstawowy model zegarka. Osoby, które swoje bieganie określą mianem „trenowania”, powinny jednak zwrócić uwagę na te modele, które mierzą tętno (np. za pośrednictwem opaski zakładanej na klatkę piersiową). Daje to możliwość dokładniejszej analizy wykonanego treningu i planowania przyszłych jednostek. Bieganie „na tętno” ma swoich zwolenników i przeciwników, ale nawet ci, którzy sugerują się tempem, lubią przyjrzeć się odczytom pulsu, traktują to jako ciekawostkę.

Ci, którzy lubią trenować, z pewnością chętnie przeczytają tekst o strefach tętna w treningu!

Na jakich dystansach będziesz biegać?

To nie jest oczywiście tak, że z zegarkiem X nie wolno pobiec maratonu, a z modelem Y biegu na 5 km. Chodzi o baterię, która w niektórych zegarkach może nie wystarczyć dla osób wolniej biegnących maraton. Jeśli producent podaje czas działania na baterii np. na poziomie sześciu godzin, to pamiętajcie, że wartość ta jest podawana dla optymalnych warunków. Wystarczy, że będzie zimno, a czas działania może się już skrócić, na dodatek wydajność ogniw spada wraz z czasem użytkowania, czyli np. po roku zegarek do biegania będzie działał krócej niż na początku.

Przeczytaj również  Jak wybrać narty dla dzieci?

Do biegania godzinę czy dwie wystarczy dowolny model dostępny na rynku, ale już pięciu–sześciu godzin nie każdy wytrzyma. Osoby planujące biegi ultra skłonią się ku tym zegarkom, w których deklarowany czas działania wynosi 15 czy 20 godzin. Niektóre modele mają możliwość takiego ustawienia próbkowania (zapisywania punktów pomiarowych), że działają nawet kilka dni.

 

Czy zamierzasz startować w triathlonie?

Zegarki przeznaczone do triathlonu różnią się od tych typowo biegowych przede wszystkim dwiema rzeczami:

  • posiadają tryb multisport,
  • mierzą dystans podczas pływania na basenie.

Ta pierwsza funkcja pozwala zapisać całe zawody triathlonowe, które potem w aplikacji będą widoczne jako oddzielne konkurencje. Wystarczy przed startem zaprogramować odpowiednią kolejność dyscyplin i potem, gdy użytkownik nadusi odpowiedni przycisk, zegarek przechodzi do kolejnego etapu.

Zegarki z funkcją pływania na basenie mają wbudowane żyroskopy, dzięki którym mierzą liczbę przepłyniętych długości basenu. Potrafią też rozpoznać styl pływacki oraz zliczyć liczbę ruchów ręką. Zegarek przeznaczony do triathlonu posiada zwykle dość dużą baterię i bez problemu wytrzyma pięć czy sześć godzin ścigania.

 

Czy będziesz biegać lub chodzić po górach?

Osoby lubiące wycieczki górskie powinny przy zakupie zegarka sportowego zwrócić uwagę nie tylko na baterię (czas trwania wycieczki to zwykle więcej niż kilka godzin), lecz także obecność dodatkowych funkcji ułatwiających życie. Chciałbym napisać tu o dwóch z nich:

  • wysokościomierz baryczny,
  • mapy/planowanie trasy.

Zwykłe zegarki mierzą wysokość na poziomie morza za pomocą GPS. Jest to pomiar bardzo nieprecyzyjny, szczególnie w terenie zalesionym. Dużo dokładniej działa pomiar baryczny, trzeba jednak pamiętać, że i on nie jest doskonały, bo myli się przy gwałtownych zmianach pogody (gdy szybko zmienia się ciśnienie atmosferyczne).

Niektóre modele zegarków biegowych pozwalają zaplanować trasę (w komputerze lub komórce), a potem wgrać ją do zegarka, który w trakcie biegu czy marszu pokaże, jak ma się aktualna pozycja do wgranej wcześniej trasy. Najbardziej zaawansowany sprzęt potrafi prowadzić po trasie tak jak Google Maps.

Przeczytaj również  Wybierz odpowiedni stanik do biegania

 

Chcesz mieć zegarek do biegania czy także na co dzień?

Większość dostępnych dziś na rynku zegarków biegowych ma opcję używania jako normalny, codzienny zegarek. I tu bez wątpienia będzie liczyć się estetyka urządzenia, bo jeśli masz nosić je na co dzień na nadgarstku, to powinien Ci się po prostu podobać. I tu znów, im drożej tym lepiej. Najtańsze modele będą tylko pokazywać godzinę, kolejne zliczą kroki wykonane poza treningami, następne działają jak smartwatch (czyli można zegarek połączyć z telefonem, sterować odtwarzaczem muzyki i czytać wiadomości przychodzące na telefon) oraz mierzą tętno  nadgarstka za pomocą czujnika wbudowanego w zegarek.

 

Comments

comments

Comments

comments