Orbitrek jest kapitalnym sposobem na trening w domu. Angażuje kilka różnych partii mięśniowych, spala sporo kalorii i jest bezpieczny w użyciu. Wybór na rynku jest jednak ogromny i osoba niezorientowana w temacie może mieć problem z zakupem odpowiedniego.

 

Trenując na orbitreku zwanym też czasem rowerem eliptycznym używamy nie tylko mięśni nóg, lecz także brzucha, pośladków oraz ramion. Zaangażowanie różnych partii mięśniowych przypomina tu trochę nordic walking lub intensywny marsz pod górkę z kijami trekkingowymi.

Pierwsza rzecz, o jakiej należy pamiętać, kupując orbitrek, to dopasowanie do użytkowania. Ze względu na sposób działania orbitrek powinien być dobrze dobrany do wzrostu ćwiczącego. Jeżdżenie na źle dopasowanym urządzeniu będzie niekomfortowe, nieefektywne i może prowadzić do kontuzji.

 

Trzy rodzaje orbitreków

Ze względu na sposób działania orbitreki dzielimy na trzy rodzaje: mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne. Najtańsze są te pierwsze. Z używaniem takiego wiąże się wyższy poziom hałasu, co może utrudniać życie domownikom oraz sąsiadom. W mechanicznych urządzeniach opór jest regulowany ręcznie – płynnie lub skokowo, zależnie od modelu. Za napęd w orbitreku mechanicznym odpowiada pasek klinowy, który jest elementem zużywającym się i istnieje ryzyko, że przy intensywnym korzystaniu trzeba będzie go po jakimś czasie wymienić.

Bardziej zaawansowanym urządzeniem jest orbitrek magnetyczny, w którym zamiast paska klinowego są magnesy. Dużą przewagą nad podstawowymi orbitrekami mechanicznymi jest kultura pracy (niższa głośność) i mniejsze ryzyko awarii.

 

Orbitrek York Fitness X510 – zobacz!

 

 

Elektromagnetyczne najlepsze

Najwyżej w klasyfikacji stoją orbitreki elektromagnetyczne, w których opór robią magnesy, a za jego regulację odpowiedzialny jest silnik elektryczny. Taki rodzaj urządzenia jest najcichszy i najprzyjemniejszy w użytkowaniu. Sterowanie oporem odbywa się zwykle przy pomocy minikomputerka, czyli panelu sterującego, który pozwala na precyzyjne określenie oporu.

Przeczytaj również  Jakie akcesoria rowerowe zabrać na jednodniową wycieczkę? Pobierz checklistę!

Kupując orbitreka, warto zwrócić uwagę, by urządzenie miało możliwość planowania treningów i monitorowania postępów. Wiele z nich wyposażonych jest też w pulsometr, który lepiej pozwala parametryzować trening. Takie elementy jak pomiar czasu są właściwie standardem, ale im „komputer pokładowy” będzie przyjemniejszy w użyciu, tym więcej chęci do realizacji treningów będziecie mieli.

 

Jakość, jakość, jakość!

Cechą, na którą przy zakupie orbitreku należy zwracać dużą uwagę, jest solidność wykonania. To właściwie dotyczy każdej kupowanej rzeczy. Osoby intensywnie korzystające z orbitreka docenią wysoką kulturę pracy i dużą wytrzymałość urządzenia.

Comments

comments

Comments

comments