Siatkówka plażowa to dyscyplina, która latem zyskuje ogromną popularność. Przyjemność z gry na świeżym powietrzu zależy m.in. od dobrej pogody, jakości podłoża czy stopnia zaawansowania innych graczy. Jednak równie ważna jest… odpowiednio dobrana piłka do siatkówki plażowej. Jak znaleźć piłkę idealną?

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie parametry techniczne powinna posiadać piłka do siatkówki plażowej,
  • od czego zależy wybór odpowiedniej piłki do siatkówki plażowej,
  • dlaczego warto odpowiednio napompować piłkę i jak przedłużyć jej żywotność.

Gra w siatkówkę plażową różni się od rozgrywki na hali. Bierze w niej udział zaledwie czterech graczy podzielonych na dwuosobowe drużyny, a największą trudność stanowią warunki atmosferyczne (w tym wiatr), które wpływają na siłę i tor lotu piłki. Kolejną istotną różnicą są parametry techniczne piłki do siatkówki plażowej. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Piłka do siatkówki – poznaj jej parametry techniczne

Piłka do siatkówki typu outdoor ma podobny rozmiar i ciężar jak piłka przeznaczona do rozgrywek wewnątrz budynku. Jej obwód wynosi 65–67 cm, a przeciętna waga to 270 g. Podstawowa różnica pomiędzy modelami dotyczy ciśnienia wewnątrz piłek. W przypadku piłki plażowej wynosi ono do 0,225 kg/cm2, jest więc o ok. 30% niższe od ciśnienia piłki halowej. To przekłada się na siłę odbicia piłki i sprawia, że jest ona bardziej wrażliwa na kontakt z twardą powierzchnią niż piłka typu indoor.

Na kierunek lotu piłki wpływają m.in. specjalne panele, z których jest uszyta – w przypadku piłki plażowej liczba paneli powinna wynosić od 10 do 18. Piłki oznaczone są także cyframi od 1 do 5, które opisują ich wielkość. Osoby dorosłe mogą sięgnąć po piłkę w rozmiarze 5 – mniejsze są przeznaczone dla dzieci. Czołowymi producentami takich piłek są firmy Mikasa i Molten, a biało-żółto-niebieska piłka Mikasa VLS300 to model używany podczas oficjalnych rozgrywek siatkówki plażowej.

Przeczytaj również  Okulary przeciwsłoneczne – niezbędne wyposażenie w góry

Piłka do siatkówki typu outdoor powinna być wykonana ze sztucznego materiału, który nie będzie absorbował wilgoci – dlatego skóra syntetyczna lub poliuretan będą bardziej praktyczne niż naturalna skóra, z której najczęściej są uszyte modele typu indoor.

Wnętrze piłki, tzw. pęcherz lub dętka, może być wykonane z lateksu lub butylu. Piłki z lateksowym wypełnieniem będą lżejsze i tańsze od tych z pęcherzem butylowym. Ich waga sprawia, że są łatwiejsze w odbiciu, dlatego są polecane dla dzieci i amatorów.

Piłka do siatkówki typu outdoor – jak dobrać piłkę do miejsca i częstotliwości gry?

Wybór odpowiedniej piłki zależy nie tylko od jej parametrów technicznych. Równie ważne jest miejsce gry. Boisko ulokowane w pobliżu zbiorników wodnych oraz na otwartej przestrzeni, w której występują silne wiatry, niesie za sobą ryzyko, że piłka często będzie lądować w wodzie. Dlatego podczas gry na plaży lub nad jeziorem przydadzą Ci się nie tylko kąpielówki, ale też piłka odporna na wilgoć, np. wspomniana już piłka z tworzyw sztucznych.

 

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest częstotliwość gry. Okazjonalne rozgrywki nie wymagają drogiego sprzętu. Jeśli jednak planujesz grać często, wybierz piłkę możliwie najlepszej jakości. Zwróć uwagę na sposób jej uszycia – piłka zszywana będzie bardziej wytrzymała od klejonej. Pokrycie z poliuretanu zabezpieczy ją zaś przed zbyt szybkim ścieraniem.

Dlaczego mało napompowana piłka do siatkówki gorzej się odbija?

Dzieje się tak ze względu na jej mniejszą sprężystość. Jak sprawdzić, czy piłka jest odpowiednio napompowana? Wyczujesz to poprzez zwykłe uciskanie jej palcami. Pamiętaj jednak, że gra zbyt twardą piłką może sprawiać trudności początkującym graczom i dzieciom.

Piłka z pęcherzem lateksowym wymaga częstego pompowania – słabsza odporność lateksu na ciśnienie wewnątrz piłki sprawia, że powietrze szybciej z niej uchodzi. Rozwiązaniem tego problemu może być odpowiednia torba sportowa, która pomieści zarówno piłkę, jak i pompkę. Jeżeli zaś nie planujesz używać piłki przez kilka miesięcy, możesz przedłużyć jej żywotność, jeśli spuścisz z niej powietrze. W tym celu wystarczy skorzystać z igły umieszczonej w pompce. Umieść igłę w otworze do pompowania piłki i poczekaj, aż powietrze samo ujdzie – naciskanie na ściany piłki nie przyniesie spodziewanego efektu.

Przeczytaj również  5 sposobów, by skutecznie zagrywać w siatkówce

 

Poszukujesz piłki do gry w siatkówkę plażową? Sprawdź szeroką ofertę piłek w sklepie internetowym GO Sport!

Comments

comments

Comments

comments

Tagi: