Plecak jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia górskiego turysty. Od jego rozmiaru, kształtu i jakości zależą komfort wędrówki i to, ile rzeczy damy radę zabrać. Wybór jest ogromy i osoba bez doświadczenia może mieć z tym nie lada problem.

Zanim zabierzemy się za zakupy, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. GO Blog ułatwi Wam życie.

Jaka pojemność plecaka: na jak długo w góry idę? 

Pierwszą decyzją, jaką należy podjąć przy zakupie plecaka w góry, jest jego pojemność. Co do zasady zależy ona od tego, jak długo będziemy przebywać w górach (gdyż determinuje to ilość zabieranego bagażu). Większe plecaki są zwykle cięższe i nie ma sensu dźwigać ich na krótkich wycieczkach.

Na jednodniową wycieczkę w sezonie letnim wystarczy plecak duży na 20-25 litrów. Zmieścimy w nim coś do zjedzenia, picia oraz ubranie na ewentualną zmianę pogody. Zimą przydać może się plecak odrobinę większy (30-35 litrów), a to ze względu na większą liczbę ubrań.

Na kilkudniowy trekking taki plecak nie wystarczy i trzeba mieć np. 50 litrów. Tego rodzaju plecaki mają zwykle już dobry pas biodrowy, który ułatwia noszenie, oraz komin pozwalający powiększyć pojemność plecaka w razie potrzeby.

Długie wędrówki wymagające noszenia na plecach dużej ilości bagażu wymuszają zabranie dużych plecaków, których pojemność dochodzi nawet do 80-90 litrów. Plecaki te mają bardzo rozbudowane pasy biodrowe, dzięki czemu duża część ciężaru spoczywa na biodrach i nie obciążamy tak ramion oraz pleców. Nie można jednak przesadzać. Zbyt duży i zbyt ciężki plecak utrudnia wędrówkę, ważne jest więc racjonalne pakowanie.

– W podjęciu decyzji pomóc może ułożenie w jednym miejscu wszystkich rzeczy, które zamierzamy do danego plecaka pakować. Każdy ma inne potrzeby, a warto dopasować rozmiar plecaka do rozmiaru bagażu – mówi Karol Poszalski, ambasador GO Sportu, który po górach chodzi o każdej porze roku.

Przeczytaj również  Okulary przeciwsłoneczne – niezbędne wyposażenie w góry

 

Jaki system nośny wybrać?

Kilkadziesiąt lat temu na rynku królowały plecaki z wielkim metalowym stelażem. Obecnie się ich już w turystyce nie stosuje – są za duże i za ciężkie. – W dużych plecakach warto zwracać uwagę na pas biodrowy. Odciąża on barki, dzięki czemu wędrówka staje się dużo przyjemniejsza – zwraca uwagę Karol Poszalski. Im plecak większy i cięższy, tym pas powinien być bardziej rozbudowany. W 25-30-litrowym plecaku nawet cienki pasek ułatwi wędrówkę, nie jest jednak niezbędny. Przy pojemniejszych rozwiązaniach pas powinien być szerszy. Dzięki temu więcej ciężaru będzie spoczywało na biodrach i łatwiej będzie iść.

Dla wygody trekkingu istotne jest, by system nośny miał dobrą wentylację. Mniej potu to znacznie większy komfort wędrówki. Mniejsze plecaki mają tak zwaną siatkę dystansującą, która tworzy przestrzeń pomiędzy plecami a plecakiem.

 

Odpowiedni plecak do rodzaju wędrówki

To, jak wyglądać będzie wędrówka, również wpływa na potrzebę związaną z plecakiem. Na trekking połączony ze wspinaczką (via ferraty czy nasza polska Orla Perć) lepiej sprawdzi się plecak węższy i niższy. Dzięki temu nie będziemy nim haczyć o skały. Plecak zbliżony do typowego wspinaczkowego nie będzie jednak dość funkcjonalny. Zabraknie zewnętrznych kieszonek i miejsca do przytroczenia śpiwora czy karimaty, będzie miał natomiast zupełnie zbędne w zwykłej turystyce tzw. szpejarki czyli uchwyty na sprzęt wspinaczkowy.

 

 

Plecak dopasowany do użytkownika

Kupując plecak, obowiązkowo trzeba go dopasować do osoby, która będzie go używać. Wielu producentów przygotowuje damskie i męskie wersje. To dobry krok, gdyż budowa anatomiczna kobiety i mężczyzny jest bardzo różna i odpowiedni wybór sprawi, że wędrówka po górach będzie bardziej komfortowa. Zwróćcie też uwagę na dopasowanie do wzrostu. Mowa tu o rozmiarze plecaka (a nie jego pojemności). Odpowiedni rozstaw szelek i ich wielkość umożliwi wygodny marsz oraz zmniejszy ryzyko kontuzji czy przeciążenia. Dobrze dopasowany plecak powinien przylegać do ciała, ale nie może powodować otarć czy jakiegokolwiek dyskomfortu.

Przeczytaj również  Mata turystyczna – jaka sprawdzi się najlepiej?

 

Funkcjonalność plecaka w góry

Jak wspomniano wcześniej, zewnętrzne kieszenie są bardzo przydatne. Można w nich schować kurtkę przeciwdeszczową czy butelkę wody, a do troków przyczepić kijki, śpiwór czy karimatę. Niezwykle przydatne są też kieszonki na pasie biodrowym czy szelkach – umożliwiają ukrycie telefonu i drobnych przekąsek.

Organizację pakowania ułatwić może też dobrze zaplanowana przestrzeń w środku plecaka oraz pionowy zamek dający dostęp do całej głównej komory. Życie podczas wędrówki ułatwi możliwość zamontowania bukłaka z wodą czy napojem izotonicznym. Dzięki temu, by się napić, nie trzeba będzie zdejmować plecaka. A w upalne dni regularne nawadnianie jest bardzo ważne.

   

Woda jest też ważna w drugą stronę – czyli zwróćmy uwagę na możliwość ochrony przed nią tego, co w plecaku. Wbudowany przeciwdeszczowy pokrowiec jest wygodniejszy niż dokupiony zewnętrzny, gdyż nie da się go zgubić. No i na pewno będzie dobrze dopasowany do plecaka.

Dobrze dobrany plecak musi być wygodny dla użytkownika, dlatego warto kupować go w sklepie z dużym wyborem. Przez zakupem powinno się przymierzyć (koniecznie z obciążeniem!) kilka modeli i zrobić z nimi choć parędziesiąt kroków.

Niezły plecak można kupić już za 250-300 zł, ale im będzie on większy i lepszej jakości, tym będzie droższy. Jeśli ktoś poważnie traktuje swoje zdrowie i zamierza chodzić po górach, nie powinien liczyć każdej złotówki. Dobrze dopasowany plecak będzie inwestycją na wiele lat.

Comments

comments

Comments

comments