Ubrania termoaktywne to szeroka grupa odzieży przeznaczonej głównie dla sportowców. Cechuje się szybkim odprowadzaniem wilgoci, co pozwala na utrzymanie komfortu termicznego w czasie uprawiania sportu. W sezonie jesienno-zimowym warto używać takiej, która chroni przed wychłodzeniem, nie obniżając komfortu uprawiania sportu.

Tytułowe pytanie „Jaka jest najlepsza bielizna termoaktywna?” nie ma oczywiście uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od oczekiwań i zastosowań.

Dobrej jakości bielizna termiczna powinna być podstawą garderoby na każdą aktywność na zewnątrz w okresie jesienno-zimowym. Jest to warstwa najbliższa ciału (nie na darmo zwana czasami second-skin) i w dużej mierze decyduje o komforcie podczas biegu, wyprawy rowerowej czy jazdy na nartach.

Celem używania bielizny termoaktywnej jest utrzymanie suchej skóry i optymalnej temperatury. Dobrze dobrana pierwsza warstwa sprawi, że podczas wysiłku fizycznego nie będzie Wam ani za ciepło, ani za zimno. Wszystko dzięki oddychalności i szybkiemu odprowadzaniu wilgoci.

 

Jak wybrać bieliznę termoaktywną?

Dzięki wykorzystaniu odpowiednich tkanin syntetycznych odzież termoaktywna zapewnia komfort i wygodę przez długi czas. Sztuką jest jednak odpowiednie dopasowanie konkretnego rozwiązania. Wybranie zbyt ciepłej bielizny sprawi, że zamiast odczuwać komfort, szybko się zapocicie. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie?

Najważniejsze będą dwie cechy: dopasowanie i grubość.

Dobrej jakości bielizna termiczna nie powinna ograniczać ruchów. Takie ubrania są uszyte w ten sposób, by były elastyczne w odpowiednich miejscach, przylegając jednocześnie do ciała. Tylko wtedy dobrze spełniają swoją funkcję. Warto zwrócić uwagę szczególnie na modele bezszwowe, których użycie minimalizuje ryzyko otarć.

Druga sprawa to grubość użytego materiału. To, jaką bieliznę termoaktywną kupimy na zimę, jest kwestią indywidualną. Zależy od zastosowania oraz indywidualnego odczuwania ciepła. Inaczej wygląda komfort cieplny w przypadku intensywnego treningu biegowego, gdy jest mróz, a inaczej podczas jesiennego wieczoru w temperaturze 5 czy 7 stopni. Im mniej intensywna aktywność, tym grubszych ubrań potrzebujemy. Idąc na trekking w góry, należy się ubrać w ubrania stanowiące cieplejszą warstwę niż wybierając się na zawody biegowe.

 
Przeczytaj również  Świąteczny prezent dla narciarza lub snowboardzisty

 

Zastosowanie bielizny termoaktywnej

Co do zasady bielizna termoaktywna przeznaczona jest do uprawiania sportu. Można ją wykorzystać do zimowego biegania, na narty, trekking czy na rower. Ale prawda jest taka, że doskonale sprawdzi się też jako pierwsza warstwa na spacer zimową porą. Odzież tego rodzaju zapobiega przenikaniu zimnego powietrza z zewnątrz, a jednocześnie zatrzymuje ciepło wytwarzane przez organizm w trakcie wysiłku.

   

Do listy jej zalet, poza wymienionymi wcześniej, warto dopisać jeszcze zapobieganie nieprzyjemnym zapachom. Dobrej jakości koszulka nie przenika brzydkim zapachem nawet po całym dniu trekkingu czy jazdy na nartach, a to dzięki zastosowani srebrnych nici lub specjalnych tkanin z właściwościami bakteriobójczymi. Dodatkowo termoaktywne ubrania dużo szybciej wysychają, co w czasie np. długiej wędrówki w górach będzie bezcenne.

Wybierając się na rodzinny wyjazd, warto też zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną dla dzieci. Tu należy stosować się do tych samych zasad co przy zakupie dla dorosłych – ubranie powinno dobrze przylegać do ciała i być dopasowane do zastosowania oraz potrzeb użytkownika.

Comments

comments

Comments

comments