Z bohaterami Gwiezdnych Wojen czy Spidermanem? A może Lego lub któryś z Avengersów? Wybór plecaka dla dziecka nie jest łatwy, pamiętajcie, by zamiast na logo skupić się na wygodzie i zdrowiu.

Zły plecak może być przyczyną wad postawy, a nawet powodować bóle głowy czy kręgosłupa. Kupując plecak dla dziecka, zwróćcie uwagę, by był dopasowany do jego wzrostu i miał odpowiedni kształt. Ale to dopiero początek. Potem należy go poprawnie pakować i nosić. GO Blog podpowiada, jak to zrobić.

 

1. Kształt plecaka dla dziecka

Aby plecak nosił się wygodnie i nie robił krzywdy, powinien mieć odpowiednio wyprofilowany i usztywniony tył. Zwróćcie uwagę szczególnie na odcinek lędźwiowy kręgosłupa, warto, by plecak miał tam wybrzuszenie i dobrze przylegał do pleców, to pomoże utrzymać uczniowi prawidłową postawę. Sam tył plecaka powinien być odpowiednio sztywny, by spakowane do niego książki i inne przedmioty nie uwierały.

Dla komfortu noszenia ważne są też szelki. Te powinny być nie za wąskie (wtedy mogą się wrzynać w ramiona), odpowiednio miękkie i mieć oczywiście możliwość regulowania długości. Niektóre plecaki mają dodatkowe paski piersiowe i biodrowe – jeśli uda się Wam namówić dziecko do używania ich, będzie naprawdę dobrze.

 

2. Rozmiar plecaka szkolnego

Dobrze dobrany plecak dla dziecka powinien z jednej strony być pakowny i pozwolić zabrać wszystko co niezbędne, a z drugiej nie przerastać ucznia. Podczas przymierzania plecaka zwróćcie uwagę, by nie wystawał on na boki (nie powinien być od dziecka szerszy), by nie wisiał poniżej dolnej granicy pleców i nie sięgał wyżej niż ramiona. Jednocześnie tak dobrany plecak powinien umożliwiać włożenie książek w formacie A4 i paru dodatków takich jak kredki, pisaki czy drugie śniadanie. Kluczowa jest łączna waga tego, co zakładamy dziecku na plecy. Według lekarzy nie powinna ona przekraczać 10 proc. masy ciała dziecka.

Przeczytaj również  Jak zachować bezpieczeństwo nad wodą?

 

3. Jak poprawnie spakować plecak?

Warto zwrócić uwagę na rozłożenie zawartości w plecaku. Odpowiednia liczba kieszonek i przegródek pozwoli dobrze rozłożyć ciężar, a jednocześnie pomoże utrzymać porządek. Usztywnienie tylnej ścianki plecaka zwiększa na to szansę, nawet jeśli samo w sobie trochę waży.

 

4. Jak prawidłowo nosić plecak?

Młodym ludziom wydaje się, że noszenie plecaka na jednym ramieniu jest bardzo cool. Ale to bardzo, bardzo poważny błąd. Człowiek automatycznie się wówczas przekrzywia, to prowadzi do wad postawy i z pewnością odbije się negatywnie w przyszłości.

 

Na koniec zwróćmy jeszcze uwagę na to, by plecak był po prostu dobrej jakości. Słaby trzeba będzie wymienić po kilku miesiącach i fakt, że został tanio kupiony przestanie być zaletą. Mocne dno, dobre szwy i zamek – to podstawa. Dodatkowo sprawdźcie, czy oglądany model ma odblaski. To drobiazg, ale w zimowe popołudnia znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa.

 

Comments

comments

Comments

comments