Squash jest w naszym kraju coraz bardziej popularny. Wiemy już od czego zacząć i jak wybrać rakietę do squasha, pora zapoznać się z podstawowymi zasadami tej gry.

 

Gra w squasha nie jest skomplikowana. W największym skrócie jest to sport rakietowy polegający na odbijaniu przez dwóch zawodników piłki od przedniej ściany. Kort do squasha otoczony jest trzema ścianami i jedną szybą. Diabeł tkwi, jak zwykle w takich sytuacjach, w szczegółach.

 

Squash – początek gry

Gra, podobnie jak w tenisie czy siatkówce, zaczyna się od serwisu. O tym, który gracz zaczyna, decyduje losowanie. Zwykle przeprowadza się je poprzez zakręcenie rakiety, a zawodnicy zgadują, na którą stronę rakieta upadnie na podłogę. Serwuje się raz z lewego, a raz z prawego pola, aż do momentu utraty punktu – wówczas następuje zmiana serwującego, który może wybrać, z którego pola wykona pierwszy serwis. W kolejnych setach pierwsza serwuje osoba, która wygrała poprzednią rozgrywkę.

 

Jak wykonać prawidłowy serwis w squashu?

Warunkiem poprawnego wykonania serwisu jest to, aby co najmniej jeden but gracza był w polu serwisowym, a piłka (jak wybrać piłkę do squasha? dla początkujących najlepsza będzie najszybsza – bez oznaczenia kropką) po uderzeniu najpierw dotknęła przedniej ściany pomiędzy liniami autowymi i potem trafiła w pole gracza odbierającego. W przypadku niespełnienia któregoś z warunków zawodnik traci punkt i oczywiście serwis. Warto też pamiętać, że trafienie w czerwoną linię to też strata – linia autowa nie należy w squashu do pola.

Pole serwisowe na ścianie przedniej jest ograniczone przez górną linię autową oraz linię serwisową znajdującą się na środku ściany. Po odbiciu od ściany przedniej (i ewentualnie bocznych) piłka musi trafić w kwadrat serwisowy przeciwnika, inaczej dochodzi do utraty punktu.

W trakcie serwisu zawodnik odbierający może stać w dowolnym miejscu, byle nie przeszkadzał serwującemu w zagrywce. Może on odbić piłkę zarówno bezpośrednio z powietrza, jak i po odbiciu się jej od ścian lub podłogi. Przy czym od podłogi piłka może odbić się tylko raz. Jeśli piłka odbije się od podłogi dwa razy, odbierający traci punkt.

Przeczytaj również  Sprzęt do ćwiczeń, którego możesz używać w domu

 

Squash – wymiana piłki

Gra o punkt w squashu trwa tak długo, aż któryś z zawodników popełni błąd i nie odbierze poprawnie piłki. Punkt traci się też za błąd serwisowy oraz trafienie w aut (lub tzw. blachę na dole ściany przedniej). Pamiętajcie, że piłka może uderzyć w dowolną liczbę ścian, ale zanim upadnie na podłogę, musi odbić się od ściany przedniej. Choć to raczej oczywiste, to należy pamiętać, że w trakcie jednego uderzenia piłka może mieć tylko jeden kontakt z rakietą do squasha.

Squash jest bez wątpienia sportem bardzo szybkim i kontaktowym. Najważniejszą zasadą jest jednak bezpieczeństwo własne i przeciwnika. Jeśli istnieje realne ryzyko, że uderzymy rakietą lub piłką w przeciwnika, nie należy zagrywać. Należy wówczas zasygnalizować leta. Jeśli sędzia uzna, że przeciwnik celowo przeszkadzał w zagrywce, orzeka tzw. stroke i punkt zostaje przyznany osobie proszącej o leta. Arbiter może też jednak uznać, że to ten zawodnik przeszkadzał i dać punkt przeciwnikowi. Ostatnie rozwiązanie to przyznanie leta, czyli powtórka wymiany z serwisem tego samego gracza z tej samej strony.

 

Jak wygląda punktacja w squashu?

Każda akcja warta jest jeden punkt, bez względu na to, kto serwował. Najczęściej set gra się do 11 punktów, przy czym potrzeba przewagi dwóch punktów, by wygrać seta (jak w siatkówce). Mecz gra się do trzech lub dwóch wygranych setów, acz w przypadku amatorów zwykle gra się tyle, na ile wynajęło się kort.

Comments

comments

Comments

comments

Tagi: