Nie ma śniegu, a Wy chcecie poruszać się zimą? Ale nie chodzi Wam o bieganie, rower czy dwie godziny na siłowni lub w klubie fitness? A może jazda na łyżwach to coś dla Was?

 

Jazda na łyżwach – kilka rad na początek

Jazda na łyżwach to nie tylko sport, czy bardzo efektywny trening dla całego układu kinematycznego, lecz także doskonała forma spędzania czasu i zabawy. Jednakże, by móc bawić się jazdą na łyżwach, trzeba trochę poćwiczyć, potrenować i pamiętać o kilku rzeczach. Przeczytajcie miniporadnik, który dla Was przygotowaliśmy.

Nie patrz w dół 

To jeden z najczęstszych błędów początkujących. Pamiętajcie, że podczas jazdy na łyżwach należy w kierunku, w którym się poruszacie, a nie pod nogi, bo ważniejsze jest to, gdzie mamy jechać i unikanie przeszkód oraz innych jeżdżących, niż kontrolowanie, czy nasze łyżwy dobrze wyglądają!

Kup dobre łyżwy

Jeśli zaczynacie swoją przygodę z jazdą na łyżwach, to sprzęt z wypożyczalni na lodowisku będzie dobrym rozwiązaniem. Gdy tylko postanowicie jednak, że chcecie jeździć regularnie, to warto kupić łyżwy, które będą nie tylko dobre jakościowo, lecz także dopasowane do Waszych stóp. Wtedy proces nauki i doskonalenia umiejętności będzie przebiegać dużo łatwiej i szybciej. O tym przeczytacie w naszym poprzednim tekście o tym, jakie łyżwy wybrać.

Zasznuruj odpowiednio buty

Sznurowanie to taki sam element przygotowania do jazdy na łyżwach, jak ich dopasowanie w trakcie zakupu. Buty powinny być zasznurowane w taki sposób, by z jednej strony dobrze trzymały i zapewniały wsparcie dla stawów skokowych, a z drugiej, nie powodowały drętwienia stóp i nie tamowały dopływu krwi.

Rozgrzewaj się powoli

Ponieważ jazda na łyżwach odbywa się w chłodnych warunkach, to i Wasza rozgrzewka powinna odbywać się stopniowo i powoli. Pamiętacie zasadę plasteliny? Wasze mięśnie i ścięgna nie życzą sobie, by zaraz po wejściu na lodowisko lub też chwilę przed nim były rozciągane. Takie rozciąganie może doprowadzić do urazów i kontuzji. Dobrze się rozgrzejcie, róbcie to powoli i stopniowo.

   
Przeczytaj również  Akcesoria do pływania – do czego służą płetwy czy wiosełka?

Ucz się z instruktorem

Jeśli zaczynacie swoją przygodę z jazdą na łyżwach, to weźcie kilka(naście) lekcji, by nie utrwalać złych nawyków i od początku uczyć się poprawnej techniki. Praktycznie na każdym lodowisku znajdziecie instruktora lub trenera, który ma dostateczną wiedzę i doświadczenie, by nauczyć Was podstaw jazdy na łyżwach.

Nie odchylaj się do tyłu

Kolejny powszechny błąd popełniany przez początkujących, a który jest najczęstszą przyczyną upadków na plecy. Ugięcie kolan i delikatne przesunięcie ciężaru ciała do przodu to najlepsze, co możecie zrobić. Ramiona nieco wysunięte do przodu nie tylko pomogą Wam w utrzymaniu równowagi, ale też zamortyzują upadki.

Hamowanie na łyżwach

Naturalnie, jedną z pierwszych rzeczy, których trzeba się nauczyć w jeździe na łyżwach, jest umiejętność zatrzymywania się. Aby to zrobić, wystarczy (lekko) ugiąć kolana, delikatnie obrócić duże palce stóp do środka, pięty przesunąć nieco na zewnątrz i zacząć hamować. To ustawienie Was spowolni, a od Waszego wyczucia i praktyki zależy jak szybko będziecie potrafili się zatrzymać.

Jedź we właściwym kierunku

Na początku może być tak, że faktyczny kierunek jazdy nie będzie zgodny z Waszą wolą. Dlatego też dopóki nie opanujecie choć w minimalnym stopniu zdolności kierowania się tam, gdzie chcecie, starajcie się jeździć w jednym kierunku dookoła lodowiska. Na ślizgawkach zazwyczaj jest tak, że co kilka lub kilkanaście minut ten kierunek się zmienia.

Korzystaj z lodowisk i ślizgawek sezonowych

Jeśli mieszkacie w miejscu, gdzie nie ma sztucznie chłodzonych lodowisk i zorganizowanych ślizgawek, to nie przejmujcie się tym. Z pewnością znajdziecie lodowiska sezonowe i naturalne. W przypadku tych drugich bezwzględnie zadbajcie najpierw o swoje bezpieczeństwo.

Upadłeś? Nie przejmuj się!

Jeśli się przewrócicie, a zapewniam, że nie ma na świecie ani jednej osoby jeżdżącej na łyżwach, która kiedyś nie zaliczyła kilku upadków, to śmiejcie się i traktujcie to jako konieczny element nauki. Umiejętność upadania i wstawania przyda Wam się nawet wtedy, gdy będziecie już śmigać jak zawodowi łyżwiarze, gdyż zawsze ktoś może na Was wpaść. Upadajcie z uśmiechem na twarzy i wstawajcie z klasą!

Przeczytaj również  Trening w domu przygotowujący do biegów górskich

Odpowiednia odzież na łyżwy

Jazda na łyżwach wymaga ciepłego, ale swobodnego ubrania, które nie utrudni ruchów i nie sprawi, że będziemy czuć się jak bałwan w beczce. Pamiętajcie o ewentualnych upadkach na lodzie, które nie muszą, ale mogą uszkodzić Waszą odzież. Nie powinna ona być wykonana z delikatnych materiałów, możecie nawet założyć starsze dżinsy. Nie zapomnijcie jednak o czapce i rękawiczkach. Ponieważ z czasem zrobi się Wam od ruchu i emocji ciepło, to nie ubierajcie się także w zbyt wiele warstw, by nie ugotować się w trakcie jazdy.

 

Jazda na łyżwach jest i ma być przyjemnością, zabawą i rozrywką dla każdego. Tak będzie, jeśli nauczycie się podstaw, a następnie będziecie systematycznie doskonalić swoją jazdę w sposób praktyczny, czyli jeździć, jeździć i jeszcze raz jeździć. Oczywiście na łyżwach!

Comments

comments

Comments

comments