Jazda na rolkach to jeden z popularnych sportów miejskich na lato. To dyscyplina przeznaczona praktycznie dla każdego, a jedynym warunkiem niezbędnym do jej uprawiania jest odpowiednia nawierzchnia, po której będzie można płynnie jeździć.

 

Dlaczego warto jeździć na rolkach?

Sport to zdrowie! Jazda na rolkach to spędzanie czasu na świeżym powietrzu i dotlenianie organizmu. A to tylko jedna z wielu zalet tego sportu. Jazda na rolkach jest też skutecznym sposobem na spalanie kalorii. W czasie godzinnej jazdy można spalić nawet 700 kcal, trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej intensywności, rekreacyjna jazda to niższe spalanie.

W czasie jazdy na rolkach pracuje sporo grup mięśniowych. Mamy tu do czynienia z podobnym wysiłkiem jak przy bieganiu, ale ze znacznie mniejszym obciążeniem stawów. Już 40-45 minut jazdy dobrze wpłynie na wydolność całego organizmu, a także rozwój mięśni nóg, pośladków oraz grzbietu. W stosunku do biegania, mniej zaangażowane są mięśnie łydek.

Warto też podkreślić dodatkowe korzyści z jazdy na rolkach. Ma ona pozytywny wpływ na koordynację ruchową i zmysł równowagi, wspomaga także pracę mięśni głębokich. Chodzi o to, by różne partie mięśniowe potrafiły ze sobą współpracować, a osoba jadąca na rolkach miała świadomość tego, co się z nią dzieje.

 

Rolki – jak zacząć?

Pierwsze kroki na rolkach mogą dla niektórych być trudne. Osoby, które nie jeździły wcześniej na wrotkach lub łyżwach, będą miały problem z koordynacją i utrzymaniem równowagi. Warto pierwsze jazdy odbywać w miejscu stuprocentowo bezpiecznym, z idealnie gładką nawierzchnią i bez tłumów ludzi. Dobrze byłoby mieć kogoś, kto wspomoże dobrą radą i ewentualnie pomocną dłonią po upadku.

W jeździe na rolkach ważna jest odpowiednia postawa. Nogi powinny być lekko ugięte w kolanach, a całe ciało lekko pochylone do przodu tak, by barki były nad kolanami, a kolana nad przodem stóp. Jazda na rolkach to nie chodzenie, nie należy próbować podobnego ruchu nóg. Podobnie jak w czasie jazdy na łyżwach pędu nadaje rolkarzowi naprzemienne odpychanie stóp do boku. Należy robić to płynnie, w miarę możliwości swobodnie. No i pamiętać o hamulcu – aby zahamować, trzeba odchylić rolkę do tyłu i docisnąć hamulec do ziemi. Zaawansowani użytkownicy hamują całą rolką – odchylając całą stopę do tyłu i ustawiając jedną z rolek prostopadle do kierunku jazdy.

Przeczytaj również  Halówki, lanki i żwirówki. Jakie buty piłkarskie wybrać?

Po kilku próbach powinniście złapać swobodę w ruchach i pewność siebie. To bardzo ważne, bo pozwala mieć z jazdy frajdę. Wtedy czas spędzony na rolkach stanie się relaksujący i przyjemny.

 

Jak kupić odpowiednie rolki?

Przy zakupie najlepiej skorzystać z porady kogoś doświadczonego. Może to być jeżdżący znajomy, a może być dobry sprzedawca, który wie o co chodzi w jeździe na rolkach. Po zakup sprzętu lepiej wybrać się w drugiej części dnia, gdyż stopy są wtedy trochę spuchnięte, podobnie jak w czasie jazdy.

Rolki powinno się dobierać tak jak buty narciarskie lub łyżwy – zwróćcie uwagę na dobre trzymanie kostki, gdy stopa będzie miała zbyt wiele luzu, istnieje ryzyko kontuzji, a jazda nie będzie tak płynna. Zwróćcie też uwagę na to, by założyć obie rolki (większość z nas ma nierówne stopy!), a po ich założeniu koniecznie wstać, gdyż na siedząco stopa układa się zupełnie inaczej.

Kolejnym krokiem powinno być poruszanie stopą, by ta ułożyła się w skorupie. Potem przychodzi pora na przyjęcie takiej pozycji jak w trakcie jazdy – lekko uginamy kostkę i kolano, niejako opierając się na języku. W takiej pozycji stopa powinna trzymać się stabilnie. Pięta nie ma prawa się unosić, a palce powinny lekko dotykać czubka buta. Jeśli czujecie wówczas mocny ucisk, to znak, że trzeba spróbować większego rozmiaru.

W sklepach dostępne są zarówno rolki dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Uniwersalne rolki dla początkujących do wydatek od 200–250 złotych. Zwróćcie uwagę na różnice w rolkach dla mężczyzn i kobiet. Te drugie, poza inną kolorystyką, są zwykle węższe, gdyż damskie stopy są najczęściej drobniejsze. Model z wyjmowanym środkiem (skarpetą) ułatwi dbanie o higienę.

 

Bezpieczeństwo jazdy na rolkach

Rolki mają relatywnie długą drogę hamowania, a upadki nie należą do przyjemnych. Można zrobić krzywdę zarówno sobie, jak i komuś, na kogo wpadniemy. Dlatego w czasie jazdy trzeba być skoncentrowanym, obserwować otoczenie i przewidywać zachowanie innych użytkowników drogi (zasada ograniczonego zaufania). Warto pamiętać, że zagrożeniem dla niewielkich kółek są leżące na drodze przeszkody (kamyki, patyki, piasek itd.) oraz nierówności.

Przeczytaj również  Jaka odzież do biegania sprawdzi się najlepiej jesienią?

Obowiązkowym elementem wyposażenia (bez względu na poziom zaawansowania!) każdej osoby jeżdżącej na rolkach powinien być kask oraz ochraniacze. Nawet one nie zwalniają jednak z myślenia i ostrożności.

 

Poznaj rolki Up2Glide

Comments

comments

Comments

comments