Choć joga to przede wszystkim jeden z systemów filozofii indyjskiej, dla ludzi Zachodu jest ona sposobem na utrzymanie równowagi w życiu. To ćwiczenia zarówno dla ducha, bo pozwala się wyciszyć i ze spokojem podejść do wyzwań codzienności, jak i ciała, ponieważ dzięki praktyce jogi stajemy się silniejsi i bardziej wytrzymali.

Joga to nie tylko ćwiczenia – to sposób patrzenia na świat, postrzegania i reagowania z ogromnym dystansem do otaczającej rzeczywistości. Joga uczy spokoju, pokory, konsekwencji i dalekowzroczności. Dodatkowo, podobnie jak sztuki walki (nie mylić ze sportami walki!), to wspólna podróż ucznia i mistrza. Joga z podręcznika lub kursu video to już nie joga. To trochę tak jak biegać całe życie po bieżni mechanicznej, a biegać na powietrzu po lesie, górach czy nawet asfalcie. Dodatkowo dochodzą tu bardzo ważne aspekty techniczne ćwiczeń. Źle wykonywane asany – czyli pozycje w jodze – oznaczają brak właściwego efektu, a czasem nawet mogą prowadzić do kontuzji.

Joga to styl życia

Jogę zaczynają praktykować albo ci, których życie jest odzwierciedleniem cech i wartości powszechnie z nią kojarzonych albo ci, którzy chcieliby coś zmienić w swoim świecie. W tym drugim przypadku początkom znajomości z jogą często towarzyszą zmiany w sposobie zachowania, codziennym stylu życia, diecie i innych obszarach. Joga to nic innego jak poszukiwanie, dążenie do głębokiej harmonii pomiędzy ciałem i umysłem. W praktyce te poszukiwania mają nieco szerszy zakres i charakter. Co jemy, co czytamy, czym się zajmujemy – nagle wszystko zaczyna mieć znaczenie. Niejednokrotnie w ludziach zaczynających praktykować jogę z czasem zachodzą duże, a nawet bardzo duże zmiany.

 

Daria Godłoża #AmbasadorGOSport – zobacz wideo:

 

Joga to nie rywalizacja

Podczas ćwiczeń jogi nie ścigasz się, nie siłujesz ani nie porównujesz wyników. Jej praktyka to Twój własny, indywidualny progres, podróż w głąb siebie i doskonalenie ciała. Choć zwłaszcza na początku wiele osób nie może powstrzymać się od porównywania siebie do innych czy zwracania uwagi na strój, matę i inne nieistotne detale. Z czasem jednak uczymy się tego, że choć na zajęcia przychodzi wiele osób, to w ich trakcie każdy jest tylko ze sobą. Pomocą i wskazówkami służy nauczyciel, a innym pozwalamy w spokoju podróżować w głąb ich samych. Podobnie jest również po zajęciach. Osoby wychodzące z jogi są dużo spokojniejsze i stonowane również poza salą.

Przeczytaj również  Damskie i męskie buty do biegania – podstawowe różnice

Joga to szacunek

Joga to poszanowanie dla siebie, innych, przestrzeni, całego otaczającego nas świata. A to oznacza również respektowanie wszelkich granic, a więc również tych własnych możliwości. O ile w sporcie chodzi o to, by te granice pchać, przesuwać, wychodzić ze strefy komfortu, o tyle w przypadku jogi jest trochę inaczej. Dzięki jej praktykowaniu ciało staje się bardziej elastyczne, ale tu raczej chodzi o podejście. W treningu sportowym mówi się, że „nie ma nie mogę”. W jodze dopasowujemy ćwiczenia do samopoczucia, stanu zdrowia itd.

Joga to ćwiczenia

Zajęcia jogi to przestrzeń, która należy do nauczyciela i ucznia. I niezależnie od tego, czy są to zajęcia grupowe, czy indywidualne, to wymagają tej przestrzeni – dosłownie i w przenośni. W przypadku praktyki grupowej ważne jest, by każdy miał dostatecznie dużo miejsca dla siebie, by w trakcie wchodzenia w kolejne pozycje nie przeszkadzać sobie, móc skupić się na technice i oddechu. W przypadku zajęć indywidualnych, zarówno tych z nauczycielem, jak i samodzielnych, ważne jest to, by zapewnić sobie przestrzeń, która w czasie przeznaczonym na jogę nie będzie w żaden sposób naruszana. To jest czas tylko dla Was. Od pierwszej do ostatniej minuty.

Joga to radość

W trakcie zajęć nie odbieramy telefonów, nie rozpraszamy się, skupiamy się na sobie, oddechu, staramy się słuchać i czuć siebie. Nie oznacza to, że mamy być zbyt poważni i usztywnieni. Joga to także wewnętrzny uśmiech, radość, przyjazne nastawienie i miłość do świata, a więc i do siebie. Regularne ćwiczenia, choćby kwadrans dziennie, pozwalają nie tylko utrzymać ciało w doskonałej formie, lecz także mają pozytywny wpływ na stan umysłu oraz samopoczucie.

Aby rozpocząć przygodę z jogą, wystarczą wygodne, niekrępujące ruchów ubranie, mata i koc. Ale to tylko przedmioty, a to, co naprawdę jest potrzebne, to chęć lub potrzeba poznania siebie, wyciszenia. Dla jednych joga to styl życia, dla innych odskocznia, ale zawsze doskonały sposób na znalezienie wewnętrznej równowagi i spokoju.

Comments

comments

Comments

comments

Tagi: