Reprezentacja Polski jest już prawie w komplecie. 4 czerwca miał być bardzo ważnym dniem dla piłkarskiej reprezentacji kraju szykującej się do mistrzostw świata, które 10 dni później rozpoczną się w Rosji. Nim poznaliśmy 23-osobowy skład kadry, wybuchła niemała bomba, gdyż okazało się, że w ostatniej chwili (już po wysłaniu składu do systemu!) kontuzji doznał podstawowy obrońca, Kamil Glik.

Defensor AS Monaco niefortunnie upadł podczas treningowej gry w siatkonogę i uszkodził bark. Najszybciej jak się dało przetransportowano go do szpitala i według pierwszych nieoficjalnych prognoz będzie musiał pauzować miesiąc. To oczywiście oznaczałoby, że nie pojedzie na mundial. Jeśli faktycznie tak będzie, jego miejsce ma zająć Marcin Kamiński z VfB Stuttgart. Wprawdzie na wysłanej do FIFA liście się on nie pojawia, ale zostanie z kadrą do czasu wyjaśnienia sprawy z barkiem Glika.

Pełen skład kadry Polski znajdziecie tutaj. A kto, decyzją Adama Nawałki, nie znalazł się w kadrze na mundial w Rosji?

 

BRAMKARZE:

Łukasz Skorupski (AS Roma)

   

Głównym argumentem za wykreśleniem Skorupskiego było mało rozegranych meczów w barwach AS Roma (zaledwie dwa w sezonie). O ostatecznej decyzji przesądził uraz biodra, którego bramkarz nabawił się podczas treningu w ubiegłym tygodniu.

 

OBROŃCY:

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart), Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów)

Choć Kamiński nie znalazł się na oficjalnej liście wysłanej do FIFA, na razie nie pojedzie do domu. Jest to związane z kontuzją barku Kamila Glika. Kiedy sytuacja się wyjaśni, Kamiński albo zostanie odesłany, albo wpisany w miejsce bardziej doświadczonego kolegi.

 

POMOCNICY:

Paweł Dawidowicz (Palermo), Krzysztof Mączyński (Legia), Przemysław Frankowski (Jagiellonia), Sebastian Szymański (Legia), Szymon Żurkowski (Górnik)

W pomocy Adam Nawałka nie zdecydował się na czterech młodych zawodników (Dawidowicz, Frankowski, Szymański i Żurkowski urodzili się w latach 1995–1999) oraz jednego gracza ze sporym doświadczeniem. Krzysztof Mączyński ma 31 lat i tyle samo meczów w reprezentacji kraju. Trochę szkoda Szymańskiego, który w wieku 19 lat zaliczył w tym sezonie 10 bramek i 9 asyst w Legii i uważany jest za spory talent.

Przeczytaj również  10 przykazań początkującego piłkarza

 

NAPASTNICY:

Kamil Wilczek (Broendy IF)

17 goli Wilczka w barwach Broendy IF nie zagwarantowało mu miejsca w składzie, przegrał je z Łukaszem Teodorczykiem, który lepiej spisywał się podczas zgrupowania.

 

Dalsze plany reprezentacji Polski

Z najnowszych informacji wynika, że kadra zostanie w Arłamowie jeszcze kilka dni, by w czwartek polecieć do Poznania na mecz z Chile (8 czerwca), a potem do Warszawy na spotkanie z Litwą (12 czerwca). Pierwszy mecz na mistrzostwach świata 2018 Polacy rozegrają 19 czerwca w Moskwie z Senegalem. Szczegółową rozpiskę meczów znajdziecie w jednym z poprzednich wpisów: terminarz meczów Polaków na mistrzostwach świata 2018.

 

Niespodzianki w powołaniach na mistrzostwa świata

Tegoroczne powołania selekcjonera Adama Nawałki były dość przewidywalne (kontrowersje budzi jedynie obecność na liście Sławomira Peszki). Nie pojawiły się takie kontrowersyjne rezygnacje z zawodników jak w przypadku Jerzego Dudka i Tomasza Frankowskiego na MŚ w 2006, czy brak Tomasza Iwana na MŚ 2002. Tamte wydarzenia są komentowane do dziś. Dudek był wówczas filarem Liverpoolu i bramkarzem na europejskim poziomie, rok przed mistrzostwami wygrał Ligę Mistrzów, a Frankowski natomiast zdobył najwięcej bramek w eliminacjach.

 

Comments

comments

Comments

comments