Jest wiele powodów, dla których warto zacząć uprawiać łyżwiarstwo, niezależnie od tego, jaki jego rodzaj mamy na myśli – łyżwiarstwo figurowe, hokej czy rekreacyjne. Najpierw jednak musimy wybrać łyżwy. Możemy je także wypożyczyć, ale to rozwiązanie dla osób odwiedzających lodowiska okazjonalnie. Posiadanie własnej, dobrej jakości, choć niekoniecznie z najwyżej półki cenowej, pary łyżew jest dobrą inwestycją na przyszłość, zarówno sprzętową, jak i zdrowotną.

 

Łyżwiarstwo – dlaczego warto się nim zająć?

Doskonały sposób na utrzymanie formy i spalanie kalorii zimą? To właśnie łyżwiarstwo. Określenie „jeżdżę na łyżwach” nie jest jednak precyzyjne. Oznacza pewną umiejętność, ale nie mówi dokładnie, co na tych łyżwach tak naprawdę robimy. Czy chodzimy na ślizgawkę, czy gramy w hokeja lub bandy, czy może zajmujemy się łyżwiarstwem figurowym. A jest jeszcze przecież łyżwiarstwo szybkie, shorttrack oraz łyżwiarstwo wyprawowe. I każda z tych form wymaga nieco innego rodzaju buta.

 

Łyżwiarstwo figurowe czy hokejowe?

Który rodzaj jest dla Was bardziej pociągający i jakich łyżew do nich potrzebujecie? Na pierwsze pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami. Na drugie odpowiadam poniżej. Podejmijcie decyzję stosownie do Waszych potrzeb i możliwości tak, by mieć z jazdy dużo radości i pożytku.

   
  • W łyżwiarstwie figurowym używa się łyżew z dłuższym ostrzem z charakterystycznym czubkiem z ząbkami z przodu, są one też cięższe i wysokie, co ma chronić kostki podczas jazdy i ewolucji. Te przeznaczone do tańca na lodzie mają nieco krótszą – o mniej więcej 2 cm – płozę i czubek nieco bliżej lodu.
  • Łyżwy hokejowe z kolei mają płozy zaokrąglone zarówno z przodu, jak i z tyłu, co w połączeniu z ich wagą i dopasowaniem sprawia, że są łyżwami bardziej uniwersalnymi i łatwiejszymi. Jest to zresztą logiczne, gdyż hokeista musi mieć but, w którym nie tylko wytrzyma 60 min gry, czyli minimum 2–2,5 godziny jazdy, lecz także będzie czuł się w nim komfortowo przez cały ten czas. Takie łyżwy będą też wspierały zawodnika w nagłych zmianach kierunków, prędkości i sposobu jazdy.
  • Łyżwiarstwo szybkie – choć osób je uprawiających nie spotkamy raczej na ogólnodostępnych ślizgawkach, to niektórzy z Was mogą się tym rodzajem sportu zainteresować.  Łyżwy do jazdy szybkiej na lodzie wyglądają bardziej jak but niż łyżwa, a ich płozy są wyraźnie dłuższe i w zależności od wzrostu oraz rozmiaru buta użytkownika mogą mieć od zaledwie 30 do prawie 46 cm. Przyjmuje się, że płoza w panczenach powinna mieć długość ok. 42 cm. Uwaga, szerokość płozy, a właściwie jej grubość to zaledwie około milimetra! Ostatnim wymiarem takiej łyżwy jest jej krzywizna, którą mierzy się „łukami” od 21 do 24 metrów. Jest różnica w mocowaniu płozy w zależności od rodzaju butów – do toru krótkiego (shorttrack) i długiego. W przypadku pierwszego to mocowanie na stałe w dwóch miejscach, w drugim natomiast to jedno stałe mocowanie z przodu i system sprężynowy z tyłu buta.
  • Łyżwy wyprawowe, czyli tripskates to właściwie dwie płozy, które dzięki wiązaniom łatwo i szybko mogą być doczepiane do butów wyprawowych i z nich zdejmowane. Służą do pokonywania długich dystansów po zamarzniętych jeziorach, rzekach i innych zbiornikach wodnych, długość ostrza waha się od 43 do 55 cm, a specjalny profil płozy sprawia, że jazda po lodzie jest dużo łatwiejsza i przyjemniejsza, niezależnie od stanu lodu i jego chropowatości.
Przeczytaj również  5 pomysłów na ferie w mieście

To jakie łyżwy w końcu kupić?

Przede wszystkim łyżwy odpowiednie do tego, co chcecie robić i z jaką częstotliwością. To tak jak z butami czy rowerami. Różne przeznaczenie, różne łyżwy. Jakość i marka zależą już tylko od Waszego budżetu. Wiadomo, że jeśli kupujemy sprzęt na krótko, np. łyżwy dla dziecka, któremu wciąż rośnie stopa, to zakup tańszego modelu będzie bardziej rozsądny z punktu widzenia finansów. Czy zrobi dużą różnicę? No cóż, na pewno. Pytanie tylko jak dużą, ale to już kwestia indywidualna. Ostatnio pojawiły się nawet na rynku buty, które latem są rolkami, a zimą łyżwami, co może być dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy uprawiać łyżwiarstwo rekreacyjnie. Jeśli kupujemy łyżwy dla ułożonej, dorosłej stopy, by z nich regularnie korzystać, to warto zainwestować w lepszy jakościowo (rodzaj wiązania, jakość materiału itd.) i bardziej komfortowy model. Różnicę poczujecie na pewno.

 

 

Pamiętajcie o konserwacji i ostrzeniu łyżew!

Konserwacja łyżew jest bardzo prosta, ale nie powinno się o niej zapominać. Po każdej jeździe płozy należy przede wszystkim dokładnie wytrzeć, a następnie założyć na nie specjalne nakładki ochraniające. I postawić w odpowiedni sposób, czyli na płozie, ale pod kątem.

Ostrzenie zostawmy zawodowcom. Oczywiście w punkcie ostrzenia należy wspomnieć, jak korzysta się z łyżew i jak zaawansowanym łyżwiarzem się jest. To dla specjalisty istotna informacja, dzięki której będzie on mógł odpowiednio naostrzyć dla Was płozy. Niektórzy próbują robić to sami, ale pamiętajcie, że nieumiejętne wykonanie takich czynności może doprowadzić do uszkodzenia płozy. To z kolei może być przyczyną upadku, a w konsekwencji poważnej kontuzji lub złamania.

 

Comments

comments

Comments

comments