Piłka nożna nieustannie zmienia się i rozwija. Modyfikacjom ulegają jednak nie tylko przepisy, taktyka i preferowany styl gry, ale też sprzęt i akcesoria wykorzystywane przez zawodników. Jak wyglądały niegdyś stroje piłkarskie? Sprawdzamy!

Z tekstu dowiesz się:

   
  • jak wyglądał typowy strój piłkarski w XIX wieku,
  • jak przez lata ewoluowały stroje reprezentacji Polski w piłce nożnej,
  • z jakich elementów obecnie składa się kompletny strój piłkarski.

 

Koszulki czy getry piłkarskie są na tyle istotnym elementem rynsztunku współczesnego piłkarza, że kluby zarabiają na ich sprzedaży olbrzymie pieniądze. To również nieodłączna część historii piłki nożnej i historii sportu w ogóle – zmiany w wyglądzie sportowych strojów były niejednokrotnie związane z procesami toczącymi się w społeczeństwie na przestrzeni dziejów. Co więc warto wiedzieć o historii stroju do gry w piłkę nożną?

To jest futbol – krótka historia piłki nożnej i strojów piłkarskich

Nie można jednoznacznie określić kraju pochodzenia futbolu. Gry zespołowe podobne do współczesnej piłki nożnej uprawiały już ludy starożytne – Rzymianie oraz Celtowie. W formie znanej obecnie rozwinęła się ona jednak na terenie Wielkiej Brytanii – w 1848 r. w Cambridge spisano jej pierwsze reguły, a już w 1900 r. stała się dyscypliną olimpijską.

W XIX w. stroje piłkarskie w niczym nie przypominały tych znanych nam obecnie. Piłkarze nosili zapinane na guziki bawełniane koszule z długim rękawem, ściągaczami i kołnierzykiem, a także spodnie do kolan (a czasem nawet do kostek) z szerokimi bufiastymi nogawkami. Ponieważ ten strój był ciężki i niewygodny, szybko zdecydowano się na zmiany. Już na początku XX w. zwężono nogawki spodenek, zrezygnowano także z dużej liczby guzików w koszulach. Wielu piłkarzy (a później tylko bramkarze) grało w piłkę w czapkach, ale szybko się one brudziły i trudno było je zakładać na głowę po każdym upadku. W połowie XX w. pasek w spodniach zastąpiła gumka, na koszulkach pojawiły się numery zawodników, a kołnierzyki zastąpiły wcięcia pod szyją. Pierwsze logotypy sponsorów zaczęły się pojawiać na koszulkach w latach 80.

Przeczytaj również  Connor McGregor | nowa kolekcja Reebok

Strój piłkarski w XXI wieku

Pod koniec XX wieku strój piłkarski zaczął przybierać formę tego znanego nam obecnie. W jego skład wchodzą:

Podobnie (poza obowiązkowymi ochraniaczami) wygląda współcześnie strój sędziego piłkarskiego. Oczywiście podczas prowadzenia spotkań arbiter musi być wyposażony w kartki oraz gwizdek. Wszystkie te elementy stroju piłkarzy i sędziów można znaleźć oczywiście w naszych sklepach GoSport!

Historia polskiej piłki nożnej to także stroje!

Reprezentacja Polski w piłce nożnej swój pierwszy oficjalny mecz rozegrała w 1921 r. przeciwko Węgrom. Przez blisko 100 lat stroje naszych reprezentantów ulegały wielu zmianom: zmieniały się materiały, z jakich zostały wykonane, fasony, kroje, a nawet obecność godła na koszulce. Po II wojnie światowej władze komunistyczne usunęły z głowy orła koronę. Takie godło obowiązywało do 1990 r.: w latach 50. XX w. orzeł został przesunięty na środek koszulki, z kolei w latach 60. nad godłem umieszczono napis „Polska”.

O wiele rzadziej zmieniano jednak kolorystykę – podstawowe stroje piłkarskie reprezentacji Polski od lat składają się z białej koszulki, czerwonych spodenek oraz białych getrów. Zestaw noszony przez graczy rezerwowych w większości przypadków był (i wciąż jest) czerwony. Zdarzały się jednak przypadki, że w latach 90. niektóre firmy ubierające kadrę narodową przygotowywały koszulki w kolorach granatowym oraz czarnym, co kończyło się niemałym skandalem. Z ostrą krytyką spotkała się również próba usunięcia z koszulek godła i zastąpienie go logiem PZPN-u i producenta.

Kilka lat temu eksperymenty się skończyły: od tamtej pory reprezentacja Polski gra w dopasowanych do ciała, wykonanych z wysokiej jakości tkanin białych koszulkach oraz spodenkach do połowy uda. Stroje graczy rezerwowych utrzymane są w kolorze czerwonym. Oby przyniosły one Polakom szczęście podczas najbliższych rozgrywek!

Comments

comments

Comments

comments