Spalony to jeden z najtrudniejszych do interpretacji przepisów gry w piłkę nożną. GO Blog przybliża jego zasady. Przeczytajcie je dokładnie, a może uda się Wam zaskoczyć kolegów znajomością przepisów.

 

Współczesna piłka nożna narodziła się w XIX wieku w Anglii. Jesienią 1857 r. zarejestrowany został pierwszy piłkarski klub Sheffield Football Club i data ta uważana jest za symboliczny początek futbolu. Wtedy to na Wyspach spisano zasady gry. Od tego czasu przepisy gry w piłkę nożną przeszły wiele zmian, ale trzon pozostał. Dziś wyjaśniamy sekrety spalonego (to jeden z najtrudniejszych do zrozumienia przepisów) i zdradzamy kilka innych ciekawostek z zasad gry.

 

   

Dwóch przeciwników, a nie ostatni obrońca

Generalną zasadę znamy chyba wszyscy. Zawodnik jest na pozycji spalonej jeśli znajduje się bliżej linii bramkowej przeciwnika niż ostatni obrońca. Problemy interpretacyjne pojawiają się, gdy wejdziemy w szczegóły.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że błędne jest myślenie o ostatnim obrońcy. Przepisy mówią tak: „Zawodnik jest na pozycji spalonej, jeżeli jakakolwiek część głowy, ciała lub nóg jest bliżej linii bramkowej drużyny przeciwnej niż zarówno piłka, jak i przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej”. Zwykle najbliżej linii bramkowej jest bramkarz i wtedy pilnować trzeba ostatniego obrońcy, stąd bierze się myślenie o tym, że linię spalonego wyznacza ostatni obrońca.

Tak naprawdę jest to przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej. Można wyobrazić sobie bowiem sytuację, w której bramkarz powędruje na połowę przeciwnika, wtedy linię spalonego wyznacza przedostatni obrońca.

Spalony a pozycja spalona

Pamiętajcie też, że samo przebywanie na pozycji spalonej nie jest przewinieniem. Aby sędzia użył gwizdka, zawodnik drużyny atakującej musi wziąć aktywny udział w akcji. Liczą się tu przyjęcie lub zagranie piłki podanej przez kolegę z drużyny, przeszkadzanie przeciwnikowi lub odnoszenie innej korzyści z przebywania na tej pozycji (jak np. przejęcie piłki odbitej od słupka). Jeśli zawodnik znajduje się bliżej linii bramkowej niż dwóch przeciwników, ale nie bierze udziału w akcji, gra toczy się dalej.

Przeczytaj również  Czy warto zakładać kask rowerowy? Zobacz wideo!

 

Dodatkowo należy pamiętać o kilku bardziej szczegółowych zasadach, wypunktujemy je poniżej.

  • Zawodnik nie jest spalony, jeśli otrzyma piłkę zagraną bezpośrednio z rzutu od bramki, wrzutu z autu lub rzutu rożnego.
  • Zawodnik nie jest na pozycji spalonej, jeśli znajduje się na własnej połowie boiska.
  • Gdy zawodnicy drużyny atakującej mają przed sobą mniej niż dwóch przeciwników, linię spalonego wyznacza piłka. Aby uniknąć spalonego, zawodnik, który otrzyma podanie, musi być dalej od linii bramkowej niż piłka.
  • Przy ocenie tego, czy dany zawodnik jest na pozycji spalonej, pod uwagę bierze się całe ciało poza rękoma i dłońmi.
  • Do oceny tego, czy zawodnik jest na pozycji spalonej, bierze się chwilę wykonania podania przez partnera, a nie moment otrzymania piłki.
  • Za spalonego sędzia odgwizduje rzut wolny pośredni, który wykonywany jest z miejsca przewinienia.

 

Zasady dotyczące spalonego mają trochę wyjątków, ale gdy na spokojnie i dokładnie się w nie wczytać, dają się zrozumieć. Tak naprawdę najtrudniejszym zadaniem jest ocena, czy dany zawodnik w momencie podania piłki był bliżej linii bramkowej niż przeciwnik. Często mamy z tym problem, gdy oglądamy  telewizyjne powtórki z różnych ujęć, a sędziowie podejmują tę decyzję „na żywo” na boisku. Oceniając jednocześnie kilka innych rzeczy dziejących się w tym samym czasie.

Co jest w środku piłki do nogi? Zobacz

 

Comments

comments

Comments

comments