Freestyle football to wykonywanie trików z wykorzystaniem piłki nożnej. Jest to sport wymagający dużo cierpliwości i ciężkiej pracy. Jak wyglądają najtrudniejsze sztuczki?

 

Lemmens Around The World (LATW)

LATW, czyli „podwójny ATW”, to zaawansowany trik wymagający wielu godzin praktyki. Daje jednak dużą satysfakcję i jest efektowny. – By opanować tę sztuczkę, trzeba ćwiczyć dobrych parę miesięcy – mówi Paweł Skóra, #AmbasadorGOSport, który freestyle football trenuje od 2004 r., a na swoim koncie ma m.in. tytuł mistrza świata i dwie książki na temat freestyle footballu.

   

LATW polega na dwukrotnym okrążeniu stopą podbitej piłki. Pierwszym krokiem do jego nauki jest doskonałe opanowanie pojedynczego ATW (around the world). Wtedy można iść dalej i próbować robić podwójne okrążenie. – Ważna jest odpowiednia kolejność czynności. Po wykonaniu pierwszego ATW, trzeba podskoczyć i zrobić drugi w chwili, gdy piłka będzie na maksymalnej wysokości – wyjaśnia Paweł Skóra. – Kluczowe jednak, by zdać sobie sprawę, że ważniejszy od wysokiego podskoku jest jak najszybszy obrót nogą – dodaje Skóra.

SD to air transition

SD to air to przejście ze sztuczek w stylu pozycji siedzącej do stojącej. We freestyle footballu styl trików wykonywanych na siedząco określa się mianem SD (sit down), a na stojąco – air. Przejście pomiędzy nimi to także rodzaj sztuczki. Polega ona na tym, by żonglując piłkę w pozycji siedzącej, podbić ją tak, by złapać pomiędzy kolana i podpierając się jedną ręką, podskoczyć i wstać. A po chwili podbijać piłkę nogą. – Rozpoczynając naukę tej sztuczki, należy najpierw opanować wstawanie „na sucho”, czyli bez żonglerki przed i po. Gdy ten element nie będzie już sprawiał problemów, można spróbować zrobić go z żonglerki – podpowiada Paweł Skóra, #AmbasadorGOSport.

Przeczytaj również  #AmbasadorGOSport – Weronika Duda: kalistenika daje mi siłę

 

Skóra Around The World (SATW)

Jak wskazuje nazwa tego triku, wymyślił go sam Paweł Skóra. Jest on bardzo skomplikowany i składa się z kilku innych trików. – Na początek należy dobrze opanować half hop the world (hop the world to podbicie piłki jedną nogą i okrążenie jej drugą – przyp. autora). Drugi element to AMATW (Alternative Mitchy Around The World), czyli hop the world z przełożeniem. Potem pozostaje połączenie obu ruchów – tłumaczy Skóra.

Najważniejsze w tym triku jest, by być szybkim. Noga musi poruszać się i okrążać piłkę naprawdę szybko, bo tylko wtedy zdążycie wykonać całą ewolucję. Nie są to triki łatwe, ich opanowanie wymaga wielu godzin pracy. Nie opanujecie tego w dwa dni, ale warto trenować, bo efekty są spektakularne.

Comments

comments

Comments

comments