Zimowy wyjazd na narty nie musi oznaczać spędzania czasu na stoku. Coraz popularniejsze w Polsce stają się skitury, a dzięki sukcesom Justyny Kowalczyk wiele osób zwróciło uwagę na narty biegowe. GO Blog podpowiada tym razem, gdzie możecie wybrać się, by pojeździć na biegówkach.

 

Narty biegowe to świetna forma zimowej aktywności. To sport angażujący wiele partii mięśni, poprawiający wydolność organizmu i ogólną kondycję, który nie wymaga – przynajmniej na początku – umiejętności zjazdowych (choć mogą się one przydać). Miejsc do jazdy na nartach biegowych nie tylko w Polsce jest naprawdę dużo, podpowiemy Wam dziś kilka naszych typów.

 

Jakuszyce i Góry Izerskie

Można śmiało powiedzieć, że to mekka polskich fanów jazdy na biegówkach. To właśnie tam od 1976 roku odbywa się największa impreza dla entuzjastów biegówek – Bieg Piastów. W Jakuszycach położonych nieopodal Szklarskiej Poręby możemy korzystać z ok. 100 km tras przeznaczonych dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania.

Na miejscu bez problemu wypożyczymy potrzebny sprzęt i skorzystamy z porad instruktorów i trenerów. Świetne miejsce, by zacząć swoją przygodę z biegówkami i złapać bakcyla na dłużej. Uważajcie jednak w sezonie – kolejki do wypożyczalni mogą być naprawdę długie, a na trasach może być sporo chętnych do jazdy i tłok.

Dodatkową zaletą tej lokalizacji jest… bliskość granicy. Jeśli nie chcecie jeździć w ścisku, spędźcie kilkanaście dodatkowych minut w samochodzie i wybierzcie się do naszych południowych sąsiadów do Novego Mesta pod  Smrkem w Czechach. Latem to miejsce znane jest z świetnych single tracków dla rowerzystów, zimą natomiast ma kilka tras do jazdy na biegówkach i nie jest tak zatłoczone.

 

Tatry na biegówkach

Najwyższe pasmo gór w Polsce to must be w takim zestawieniu. Niezależnie od tego, jaki zimowy sport chcemy uprawiać, jest 90 procent szans, że będziemy mogli robić to w okolicach Zakopanego lub w Tatrach. Nie inaczej rzecz się ma z biegówkami.

Przeczytaj również  Bikepacking, czyli turystyka rowerowa na całego

Udając się do zimowej stolicy Polski, możemy korzystać z tras biegowych: w Kościelisku (do wyboru trasa krótsza 5 km oraz dłuższa 10 km) z widokiem na Giewont, w Zębie (zdecydowanie najwyżej położona trasa biegowa, z widokiem na panoramę Tatr, jednak też najbardziej wymagająca, bo przewyższenie na niej to 100 m na zaledwie 5 km), w Zakopanem na Głównej Równi Krupowej (czterokilometrowa trasa, idealna dla początkujących narciarzy). Dostępna jest także trasa COS, na której trenują nasi kadrowicze, jako jedyna posiadająca atest FIS. Godna uwagi jest również trasa w Białce Tatrzańskiej, między Kotelnicą Białczańską a Jankulakowskim Wierchem.

Jeśli natomiast chcecie zyskać nieco szerszy widok na Tatry, polecamy wycieczkę na najwyższy szczyt Gorców. To mniej niż godzina drogi samochodem, a trasy wokół Turbacza mogą wyryć się Wam w pamięci na dłużej. No i zawsze można zatrzymać się w schronisku na ciepłą herbatę i szarlotkę.

Możliwości krajowych wyjazdów na biegówki jest wiele. Możecie wybrać się też np. w Góry Stołowe, Sowie, lecz ciekawe trasy znajdziecie także na… Mazurach, Kaszubach czy w Puszczy Kampinoskiej.

 

Finlandia

Fińskie lasy pokryte grubą warstwą białego puchu, śnieg skrzypiący w mrozie pod nartami i zorza polarna na niebie. Brzmi magicznie, prawda? A czemu tak nie spędzić kilku zimowych dni? Albo wiosennych, bo tam sezon trwa znacznie dłużej niż u nas.

Finlandia, podobnie zresztą jak inne kraje skandynawskie, to jeden z lepszych kierunków, jeśli chodzi o miejsce do jazdy na biegówkach. To właśnie w tym kraju rozpoczynają się coroczne zmagania w klasyfikacji pucharu świata. Pomyślcie o locie do Kuusamo i Ruki, gdzie czekają na Was trasy biegowe o łącznej długości ponad 160 km. Możecie spędzić tam kilka dni i poruszać się ciągle innymi szlakami biegowymi! Alternatywą może być także wyprawa do Laponii, gdzie czekają na Was dziewicze tereny zamieszkiwane przez Saamów.

Przeczytaj również  5 pomysłów na ferie w mieście

Pamiętajcie jedynie, że jazda na biegówkach w Finlandii wiąże się ze znacznie niższymi temperaturami niż zimą w Polsce, dlatego do takiej wyprawy należy się przygotować. Ale jeśli zmarzniecie, to możecie dzień zakończyć w fińskiej saunie.

 

Dolomity

Góry urzekające i wyjątkowe niezależnie od pory roku. Także fani nart biegowych nie będą się tam nudzić. Na tego typu wyjazdy warto udać się np. w rejon miasteczka Cortina d’Ampezzo, gdzie dostępnych jest ok. 140 km tras.  Inną opcją jest Val di Fiemme, znane z organizacji igrzysk olimpijskich, czy Val Gardena (Alpe di Siusi) z 115 km tras.

Niewątpliwym atutem włoskiego Południowego Tyrolu jest jego wysokie położenie. Zazwyczaj będziemy się więc poruszać na wysokości ok. 2000 m n.p.m., dzięki czemu poza radością z jazdy na nartach towarzyszyć nam będą widoki na malownicze szczyty Dolomitów i niespotykane nigdzie indziej formacje skalne.

 

Norwegia

Bezapelacyjnie kolebka narciarstwa biegowego. Waszej uwadze polecamy np. park narodowy Jotunheimen, w którym do narciarstwa biegowego jest przystosowane aż 320 km tras. Oczywiście o zróżnicowanym poziomie trudności. Inną opcją jest wyjazd do Lillehammer, którego nazwa jest w Polsce powszechnie znana, lub w rejon Rauland, gdzie fani biegówek będą mieli do dyspozycji aż 150 km tras o różnym stopniu trudności. Choć tak naprawdę w okolicy każdego większego miasta można pojeździć na nartach biegowych. Wystarczy po prostu pojechać za miasto, bo wokół nich przygotowano wiele tras dla amatorów biegówek.

 

Zanim przypniecie narty do butów…

Pamiętajcie jednak o kilku zasadach poruszania się po trasach: Nie zatrzymujcie się nagle, gdy za wami poruszają się inne osoby, nie stójcie w założonym śladzie. Jeśli musicie się na chwilę zatrzymać, zejdźcie na bok. Podobnie jeśli widzicie, że ktoś porusza się znacznie szybciej niż Wy, przepuście tę osobę.

Przeczytaj również  Czterech najwybitniejszych skoczków narciarskich w historii

Jeśli jeździcie stylem klasycznym, trzymajcie się śladu lub prawej strony szlaku. Środek jest zarezerwowany dla tych jeżdżących łyżwą, którzy rozwijają też większe prędkości i po prostu potrzebują do tego więcej miejsca.

 

Comments

comments

Comments

comments