Pływanie od dłuższego czasu zyskuje na popularności. Jak grzyby po deszczu pojawiają się kolejne szkółki pływackie, a na basen chodzić zaczynają już niemowlaki. Warto wiedzieć, że na basenie, podobnie jak w innych miejscach, obowiązują pewne zasady. Na łamach GO Bloga przybliżamy Wam dziś pływacki savoir-vivre.

Zasada 1. zachowania na basenie: czystość i higiena osobista

Choć na każdym basenie w wielu miejscach wiszą tabliczki z czytelnym komunikatem „Przed wejściem na pływalnię należy bezwzględnie umyć całe ciało mydłem”, to odsetek ludzi je ignorujących jest porażający. PORAŻAJĄCY. Nie znajduję żadnego wytłumaczenia dla tego, by wchodzić brudnym na basen. Robią to ludzie młodsi, starsi, a przykład z nich biorą dzieci. Na swoich ciałach wnoszą do wody brud i pozostałości kosmetyków, w których potem wszyscy pływamy.

Tym, czego nienawidzę chyba najbardziej, jest smarowanie się przed pójściem na pływalnię balsamami do ciała. Potem w wodzie, w promieniu kilku metrów wokół takiej osoby tworzy się zawiesina z pozostałości tego kosmetyku, która potrafi bardzo uprzykrzyć pływanie innym.

O myciu się należy pamiętać zawsze. Jeśli pływamy i wychodzimy skorzystać z toalety, to po załatwieniu potrzeby także trzeba się umyć. Po zakończeniu pływania też warto wziąć porządny prysznic, by zmyć z siebie to, co zebraliśmy na skórze w trakcie pływania.

Pod prysznicem zresztą też zachowujmy się odpowiednio. Jest to strefa nagości, ale nie znaczy to, że mamy nią epatować czy przyglądać się innym myjącym się osobom.

2) Zmiana obuwia i klapki

To nie jest tak, że obowiązek zmiany obuwia jest czyimś wymysłem bez większego sensu. Chodzi o to, by na płytę basenu i do szatni nie wnosić błota czy piasku. W strefie bez butów warto natomiast mieć klapki, dzięki którym uchronimy stopy przez zbieraniem wszelkich bakterii czy grzybów.

Przeczytaj również  Czym jest triatlon?

 

3) Czepek i włosy

Choć na niektórych basenach nie ma już obowiązku zakładania czepka, to warto to robić. Dobrze założony czepek to nie tylko poprawa właściwości hydrodynamicznych (mniejsze opory w wodzie -> szybsze pływanie), zabezpieczenie przed zsuwaniem się okularków, ale i trzyma w ryzach włosy oraz chroni je przed działaniem chloru. Wypadające włosy (szczególnie długie) mogą zatykać filtry basenu, są też nieestetyczne, gdy pływają w wodzie. Niektórym osobom w czepku przegrzewa się głowa. Rozwiązaniem mogą być wówczas czepki materiałowe, które nie uciskają tak bardzo i umożliwiają chłodzenie.

 

4) Odpowiednie kąpielówki/strój kąpielowy

Na większości basenów obowiązuje zakaz pływania w szortach. Kąpielówki powinny być przylegające i nie mieć kieszeni. I znów nie jest to nieuzasadniony wymysł ratowników, bo zasadę tę można łatwo wyjaśnić. Chodzi o to, że w kieszeniach szortów mogą być jakieś śmieci (paragony, chusteczki, ziarna piasku z plaży), które zanieczyszczą nieckę i wodę w niej. Poza tym, pływanie w luźnych szortach jest dużo mniej komfortowe niż w obcisłych kąpielówkach.

 

5) Porządek na torach

Clue pływackiego savoir-vivre’u są zasady pływania na torach. Absolutną podstawą jest to, by pływać na wyznaczonych torach, a nie w ich poprzek. Ale jak zachować się na tych torach? By być bardziej szczegółowym, rozbiję ten punkt na kilka podpunktów.

  • Wybór toru

Z wielu pływalni korzystają nie tylko indywidualni klienci, lecz także grupy czy szkoły. Warto przed pójściem na basen sprawdzić na jego stronie internetowej dostępność torów, może się bowiem okazać, że np. z sześciu dostępny będzie tylko jeden. Zajęte tory oznacza się odpowiednią tabliczką ustawioną na słupku i nie wolno z nich korzystać. Dla ułatwienia niektóre pływalnie oznaczają tory zależnie od przeznaczenia, np. „pływanie sportowe”, „pływanie rekreacyjne” itd. Stosując się do tego, ułatwiamy wszystkim życie. Wybierz tor odpowiedni do Twoich umiejętności i…

  • Wejście do wody
Przeczytaj również  Gogle pływackie – jak wybrać najlepszy model?

Wchodząc do wody należy zachować się tak samo jak przy włączaniu się do ruchu drogowego – ustąpić pierwszeństwa tym, którzy już w niej są. Jeśli zamierzasz skoczyć do wody, najpierw zweryfikuj, czy na danym obiekcie jest to w ogóle dopuszczalne, a potem upewnij się, że nikomu nie zrobisz krzywdy ani nie utrudnisz życia.

  • Ruch prawostronny

Porównanie wejścia do wody do włączania się do ruchu drogowego jest o tyle trafione, że w samej wodzie również poruszamy się podobnie. Istnieje niepisana zasada ruchu prawostronnego, dzięki czemu istnieje możliwość bezproblemowego minięcia się z kimś, kto płynie w drugą stronę. Gdy na torze pływają dwie osoby, można umówić się na pływanie „po stronach”, czyli jedna osoba pływa np. od okna, a druga od wejścia. Jest to jednak niemożliwe, gdy na torze pojawią się inni ludzie.

  • Bezpieczne wyprzedzanie

Aby wyprzedzić kogoś, kto płynie wolniej, należy zrobić to lewą stroną (jak na drodze). Trzeba jednak pamiętać, aby sprawdzić, czy będzie to manewr bezpieczny. Przy wyprzedzaniu należy zachować ostrożność i uważać, by kogoś nie uderzyć lub nie podtopić, szczególnie gdy korzystamy z płetw lub łapek. Kiedy płyniesz i poczujesz, że ktoś z tyłu klepnie Cię w kostkę, to znak, że jest szybszy i sygnalizuje w ten sposób chęć wyprzedzenia. Jeśli w trakcie pływania zrobi się ciasno przy ścianie, należy puścić przodem szybciej pływających, nie będą wówczas musieli wyprzedzać.

  • Nie przeszkadzaj innym

Korzystać z pływalni należy tak, by nie utrudniać życia innym. Odpoczynki robimy tylko przy ścianie i to tak, by nie utrudniać pływających wykonywania nawrotów, należy też unikać zatrzymywania się na środku toru.

 

6) Kultura osobista

„Dzień dobry”, „przepraszam”, „dziękuję” – te zwroty powinny być używane w każdej sytuacji, a nie tylko na basenie, a nadal wiele osób ma z tym problem. Bądź uprzejmy dla pracowników basenu i innych pływających, a oni odwdzięczą się tym samym. Jeśli nie wiesz, czy coś wolno, zawsze lepiej zapytać. To dotyczy np. robienia zdjęć czy nagrywania filmików w wodzie.

Comments

comments

Comments

comments