Jeszcze do niedawna mianem skateboardingu określało się tylko wyczynową jazdę na deskorolce. Obecnie jednak do sportów typu skate zalicza się również jazdę na rolkach, hulajnodze oraz rowerze, najczęściej typu BMX. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni sprzęt, aby triki na rowerze i na deskorolce wychodziły sprawnie i z łatwością! 

Z tekstu dowiesz się:

 • jaki sprzęt jest konieczny do uprawiania sportów typu skate,
 • jakie techniki i triki możesz wykonywać na poszczególnych rodzajach sprzętu,
 • jakie akcesoria przydadzą Ci się w trakcie uprawiania skateboardingu.

Bez względu na to, czy skateboarding jest Twoją ulubioną aktywnością od lat, czy dopiero zaczynasz z nim przygodę, powinieneś wiedzieć, czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego sprzętu. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, dzięki któremu bez problemu dobierzesz sprzęt idealnie dopasowany do swoich możliwości i umiejętności!

Skateboarding – jaki sprzęt wybrać?

Do sportów typu skate są stosowane następujące sprzęty.

 • Deskorolki wyczynowe – przy wybieraniu konkretnego modelu podstawą jest oczywiście solidność i wysoka jakość wykonania, ale ważny jest również styl jazdy, jaki chce się uprawiać. Klasyczne deskorolki są świetne podczas jazdy technicznej i na rampach, a longboardy nadają się do dłuższych wycieczek. Z kolei cruisery oraz fishboardy to mniejsze i bardziej zwrotne deskorolki – można się nimi sprawnie poruszać po mieście, jednak nie sprawdzą się tak dobrze podczas wykonywania trików na deskorolce.
 • Rolki – jeśli decydujesz się na zakup rolek do skate’a, wybierz specjalne modele przeznaczone do jazdy na rampach, freestyle’u lub jazdy w skate parku. Te rolki są zaawansowane pod względem technologii produkcji, bardzo wytrzymałe, ze wzmocnioną szyną wykonaną zazwyczaj z aluminium. Kółka do rolek skateboardingowych mają najczęściej 50–62 mm średnicy, a ich twardość wynosi 88–101 A. Wielu miłośników tego sportu posiada rolki amerykańskiej firmy Rollerblade.
 • Hulajnogi do skate’a – są wykonane najczęściej z bardzo wytrzymałego aluminium, odpowiedniego do wykonywania skoków czy jazdy po schodach. Cechują się większą średnicą kółek (im większe kółko, tym łatwiej jest osiągnąć wysoką prędkość i jeździć po nierównościach) oraz ich wyższą twardością (są bardziej wytrzymałe i odporne na ścieranie). Ważna jest także wytrzymałość oraz wydajność pracy łożyska, określana tzw. standardem ABEC.
 • Rowery do skateboardingu – są to zazwyczaj rowery typu BMX, z wytrzymałą aluminiową ramą oraz kołami o średnicy 20 lub 24 cali. Każdy ich element jest zbudowany w taki sposób, aby umożliwiać wykonywanie powietrznych akrobacji oraz jazdę wyczynową na rampach czy w bowlach przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa.
Przeczytaj również  Buty trekkingowe – jak wybrać?

Łatwe triki na rowerze, deskorolce i hulajnodze

Kiedy już dobierzemy odpowiedni sprzęt do skateboardingu, pora na naukę pierwszych trików na rowerze czy hulajnodze, a także technik jazdy!

W przypadku deskorolki podstawą jazdy są następujące techniki:

 • goofy – prawa noga z przodu, lewa z tyłu, odpychamy się lewą nogą,
 • regular – lewa noga z przodu, prawa z tyłu, odpychamy się prawą nogą,
 • mongo regular – lewa noga z przodu, prawa z tyłu, odpychamy się lewą nogą,
 • mongo goofy – prawa noga z przodu, lewa z tyłu, odpychamy się prawą nogą.

Wśród trików na rowerze i hulajnodze dość prosty jest tzw. bunny hop, potrzebny do wykonywania w zasadzie wszystkich innych akrobacji. Polega on na wykonaniu skoku, podczas którego kółka roweru (lub hulajnogi) są odrywane od ziemi i poziomowane przy użyciu kierownicy. Lądować należy na ugiętych kolanach, by zamortyzować wstrząsy. Manual to jazda na tylnym kole roweru (hulajnogi), zaś barspin – obrót kierownicy o 360 stopni. Dopiero po opanowaniu podstaw można zacząć uczyć się bardziej skomplikowanych akrobacji.

Bez względu na to, czy decydujemy się na zakup rolek, czy deskorolki – sklep internetowy GO Sport oferuje także szeroki wybór akcesoriów. Znajdziesz tam kaski rowerowe, kaski do skate’a, ochraniacze na kończyny czy rękawice. Dzięki nim uprawianie skateboardingu jest bardziej komfortowe i bezpieczne!

Comments

comments

Comments

comments