Wyjaśnialiśmy swego czasu na łamach GO Bloga, na czym polega w piłce nożnej słynny spalony. Pora na inne ciekawostki dotyczące przepisów. Zapraszamy do subiektywnego przeglądu zasad, których możecie nie znać (a powinniście!).

 

Tworzeniem i regulowaniem przepisów gry w piłkę nożną zajmuje się International Football Association Board (IFAB) (Międzynarodowa Rada Piłkarska). To organizacja powstała jeszcze w XIX wieku, w której skład wchodzą przedstawiciele brytyjskich związków piłkarskich (angielski, szkocki, walijski i Irlandii Północnej) oraz FIFA. Rada spotyka się dwa razy do roku i stara się unowocześniać oraz upraszczać przepisy.

Aktualne zasady (obowiązujące w sezonie 2019/2020) znaleźć można na stronie internetowej Polskiego Związku Piłki Nożnej.

 

Wymiary boiska

Chyba każdy wie, że mecz piłkarski rozgrywany jest na prostokątnym boisku. Ale czy wiemy dokładnie, jakie rozmiary powinno ono mieć? Otóż może być niespodzianką, że co do zasady zakres możliwości jest całkiem spory. Krótszy z boków może mieć od 45 do 90 metrów, a dłuższy od 90 do 120 metrów. Przy czym boisko nie może być kwadratem.

FIFA ujednoliciła jedynie rozmiary boiska dla meczów międzynarodowych. Od 2008 roku jest to 105 x 68 metrów.

   

 

Gol z rzutu rożnego i wolnego – tak, ale…

Od zawsze wiemy, że bezpośrednio z rzutu rożnego można zdobyć bramkę. I jest to prawda, ale… No właśnie, zawsze jest jakieś „ale”. „Bramka może być zdobyta bezpośrednio z rzutu rożnego jedynie na drużynie przeciwnej”. Teoretycznie można sobie wyobrazić sytuację, w której ktoś tak wykonuje rzut rożny, że piłka wpada do jego własnej bramki. Wtedy gol samobójczy nie zostaje uznany, a sędzia przyznaje rzut rożny drużynie przeciwnej.

Podobnie z rzutem wolnym (zarówno bezpośrednim, jak i pośrednim) – zamiast samobója przyznawany jest rzut rożny dla rywala.

Przeczytaj również  #AmbasadorGoSport: Dawid Jarzębowski: To, co robię, ciągle daje mi radość

 

Przewinienia przy rzucie karnym

Rzut karny to wyjątkowa sytuacja na boisku, obowiązują wówczas specjalne zasady np. określające to, co wolno, a czego nie wolno robić. Przepisy jasno definiują wszystkie przewinienia wykonane w trakcie rzutu karnego. Co ciekawe, skutek przewinienia zależy od wyniku wykonania rzutu karnego.

Np. jeśli przewini bramkarz i piłka wpadnie do siatki, to gol zostanie uznany. Ale jeśli bramka nie padnie, to bramkarz otrzymuje napomnienie i rzut karny zostaje powtórzony.

Szczegółowe zasady tego, co, jak i kiedy, zamieszczone są w tabeli, którą zaczerpnęliśmy z przepisów IFAB zamieszczonych na stronie internetowej Polskiego Związku Piłki Nożnej.

źródło: „Przepisy gry 2019/20”, strona internetowa PZPN, 05.09.2019 r.

 

Seria rzutów karnych – nie tylko bramkarz na bramce

Przy rozgrywaniu serii rzutów karnych mających wyłonić zwycięzcę bramkarz nie jest jedyną osobą, która może stanąć między słupkami. „Wszyscy uprawnieni do wykonywania rzutów zawodnicy mogą zamienić się funkcją z bramkarzem w każdej chwili podczas wykonywania rzutów z punktu karnego” – co oznacza, że w przypadku wyjątkowo złego dnia golkipera można go zamienić na innego z graczy.

 

Nowe zasady: bramkarz przy rzucie karnym – wystarczy jedna noga

Większość z Was zapytana o to, gdzie musi znajdować się bramkarz w chwili wykonywania rzutu karnego przez drużynę przeciwną, odpowie – obiema nogami na linii lub na jej wysokości. I do czerwca 2019 r. była to prawda, ale IFAB tę zasadę zmodyfikował. Od teraz w chwili uderzenia wystarczy, by bramkarz był na linii jedną nogą.

 

Nowe zasady: zmiana zawodnika

Od połowy tego roku zawodnik opuszczający boisko (zmieniany) musi opuścić pole gry (wyjść poza linię boiska) w najbliższym dla niego miejscu, chyba że sędzia zarządzi inaczej. Dotąd było tak, że zawodnik szedł lub truchtał do kolegi wchodzącego do gry (przy linii środkowej). Teraz, dla oszczędzenia czasu „musi opuszczać pole gry w najbliższym miejscu przez linię ograniczającą pole gry”.

Przeczytaj również  Trening biegacza zabieganego – trzy propozycje

 

Nowe zasady: bez goli strzelonych ręką

Wśród tegorocznych nowości znalazł się też zapis upraszczający zasady w zakresie zagrań ręką. Zgodnie ze wskazaniem IFAB, każdy (nawet przypadkowy) kontakt ręki z piłką przy zdobyciu gola powoduje przerwanie gry. Nie będzie już wątpliwości, czy zagranie ręką było celowe, czy nie. Tak samo będzie, jeśli pomagający sobie ramieniem zawodnik stworzy sobie szansę strzelecką – tu także sędzia ma bezwzględnie przerywać grę.

 

Nowe zasady: porządek w murze

Jeżeli mur (przy rzucie wolnym) ustawi trzech lub więcej zawodników drużyny broniącej, to wszyscy piłkarze zespołu atakującego muszą znajdować się co najmniej metr od muru. To także nowy przepis, który ma na celu uniemożliwienie drużynie atakującej wprowadzanie zamieszania w murze.

 

Piłka nożna nie jest skomplikowaną grą. Chodzi o to, by zdobyć więcej bramek niż przeciwnik. Szkopuł w tym, że dróg do tego jest wiele i prowadzą przez czasem bardzo zawiłe zasady gry. Warto się z nimi zapoznać, zanim nazwiemy sędziego kaloszem lub pokłócimy się z kumplami na orliku.

 

Zobacz też najtrudniejsze triki FREESTYLE Footballu w wykonaniu Pawła Skóry:

Comments

comments

Comments

comments