Spływ kajakowy to doskonały pomysł zarówno na jednodniową atrakcję, jak i na tygodniowe lub kilkutygodniowe wakacje. Co ważne, to sposób na aktywny wypoczynek dla całej rodziny i nie trzeba się martwić, że najmłodsi nie mogą wiosłować. Nigdy nie pływałeś kajakiem? To nie problem!

Dla kogo spływ kajakowy?

Na kajaki można pojechać z paczką znajomych lub całą rodziną, spać w namiocie lub domkach kempingowych, bawić się w wodzie, na lądzie, poznawać przyrodę, urządzać ogniska. Można pojechać z dziewczyną lub chłopakiem i w ten sposób nie tylko romantycznie spędzić czas, lecz także lepiej się poznać w sytuacji, która wymaga współpracy. A może to być męski lub damski wyjazd z kolegami, synem lub przyjaciółkami. Forma wyjazdu zależy jedynie od Waszej wyobraźni. Z kolei grupowe spływy zorganizowane to szansa na nowe znajomości z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, dzielących z nami pasję do sportu i aktywnego wypoczynku. A może nawet na miłość, kto wie?

Jak zacząć?

Jeśli nie macie w sobie żyłki organizacyjnej lub zdolności czy chęci do planowania takiej wyprawy, to na rynku jest dość bogata i zróżnicowana oferta i na spływ kajakowy można wybrać się z firmą, która pomoże zaplanować Wam taki wyjazd. W większości przypadków pływa się po rzekach nizinnych, śpi pod namiotami, wspólnie gotuje i bawi przy ogniskach. Oferty są przygotowane zarówno dla doświadczonych kajakarzy, jak i tych rozpoczynających przygodę z wiosłami.

Dlaczego kajaki?

Spływ kajakowy to doskonała odskocznia od codziennego pośpiechu, pracy i obowiązków. To świetny sposób na relaks i odreagowanie stresu. Obcowanie z naturą, chwilę refleksji i wspólną zabawę z rodziną i znajomymi. I nie ma znaczenia, czy jest to jednodniowa przygoda, czy wielodniowy spływ. Taki spływ można porównać do wędrówki od schroniska do schroniska. Pływając kajakami możemy jednak zatrzymać się praktycznie wszędzie, gdzie tylko jest dostęp do linii brzegowej. W górach trzeba dotrzeć do schroniska. Dzięki kajakom można znaleźć się w miejscach zupełnie odludnych, obcować z naturą u niej w domu. Trzeba zatem pamiętać o zasadach dobrego gościa, który szanuje zwyczaje i zasady swojego gospodarza.

Przeczytaj również  Skitury dla początkujących

O czym pamiętać?

Jeśli wybieramy się na nasz pierwszy spływ kajakowy, to musimy przestrzegać kilku zasadach oraz przygotować się do takiego wyjazdu.

  1. Wybierz na początek krótkie, jednodniowe trasy, żeby przekonać się, czy to jest to.
  2. Sprawdź ofertę wypożyczalni ‒ potrzebujesz na początek stabilnych kajaków i kamizelek asekuracyjnych.
  3. Przed wejściem do kajaka przejdźcie instruktaż dotyczący zarówno trasy spływu, jak i zasad bezpiecznego pływania i techniki wiosłowania.
  4. Zdecyduj, czy interesują Cię spokojna woda i otwarte przestrzenie (jeziora), czy może wiele zakrętów, przeszkody terenowe i nurt rzeki, co jest oczywiście dużo bardziej atrakcyjne. Nie bój się spokojnych rzek.
  5. Zabierz ze sobą niezbędny, minimalny bagaż, którego waga nie będzie przekraczać ok. 15–20 kg (im mniej, tym lepiej) na kajak i w zależności od jego typu w jednej lub dwóch nieprzemakalnych miękkich torbach lub plecakach. Nie zapomnij o: okularach przeciwsłonecznych, nakryciu głowy, kremach z filtrem, środkach higieny osobistej, butach sportowych, koszulkach z długim i krótkim rękawem, ciepłej bluzie na wieczór i kurtce przeciwdeszczowej. Rękawiczki rowerowe lub inne bez palców przydadzą się na pewno tym, którzy będą wiosłować.
  6. Jeśli planujesz nocleg na trasie, nie zapomnij o sprzęcie biwakowym: namiot, karimata, śpiwór. Jeśli domki letniskowe lub agroturystyka, to ten punkt odpada.
  7. Pamiętaj o mapach i elektronice, która może Ci pomóc oraz uwiecznić wspaniałe chwile. I o zabezpieczeniu jej przed wilgocią.

 

Na spływ kajakowy każda pogoda jest dobra, poza burzą. Nie pływa się w czasie burzy. Poza tym ani upał, ani chłód, ani wiatr, ani nawet deszcz nie stanowią przeciwskazania.

Koszty?

Spływ kajakowy to także dość budżetowy sposób aktywnego spędzania czasu. Ich wypożyczenie nie jest drogie, oferta jest dość duża, przez co ceny nie są wygórowane. Podobnie jak i noclegi w warunkach biwakowych. Niezależnie od tego, czy wsiądziecie do kajaka na weekend, czy na dłużej, to dobrze spędzicie czas i przeżyjecie wspaniałą przygodę. Kilka dni bez radia, telewizji, Internetu, czas płynie wolno, własnym naturalnym rytmem, bez pośpiechu. A może zakochacie się w kajakach i niedługo to Wy będziecie tłumaczyć innym, co to jest kabina, przenoska i eskimoska?

Comments

comments

Comments

comments