Wakacje nad krystalicznie czystym morzem  któregoś z krajów południa warto urozmaicić, zaglądając pod wodę. Nie trzeba od razu opłacać drogiego kursu nurkowania. Wystarczy podstawowy sprzęt, by odkryć podwodny świat. Poznajcie snorkeling.

Snorkeling to unoszenie się i pływanie tuż pod powierzchnią wody, z zanurzoną głową. Dzięki temu można oglądać podwodny świat z perspektywy powierzchni wody. Najbardziej efektowne widoki podziwiać można na rafie koralowej, ale i wybrzeże Morza Śródziemnego może dać sporo frajdy.

Podstawowy sprzęt do snorkelingu to trzy rzeczy: maska, fajka i płetwy. Maska pozwala wygodnie obserwować to, co jest pod wodą, fajka umożliwia oddychanie, a płetwy ułatwiają poruszanie się. Dzięki masce wyraźnie będzie można oglądać podwodny świat, bo warto wiedzieć, że nieuzbrojone ludzkie oko pod wodą widzi obraz nieostry. Maska jest też dużo lepsza od zwykłych okularków do pływania, w których nie ma tak szerokiego pola widzenia. Snorkeling może, ale nie musi być wstępem do nauki nurkowania.

 

Snorkeling jest łatwy

Nie trzeba być świetnym pływakiem, by móc uprawiać snorkeling. Właściwie to wystarczą minimalne podstawy pływania, więcej nie jest konieczne. Pozycja z zanurzoną głową połączona z minimalnym choćby ruchem płetw sprawiają, że bez problemu utrzymacie się na powierzchni wody. Dodajmy do tego słoną wodę w morzu, która ma lepszą wyporność, snorkeling nie jest trudny.

W trakcie korzystania z tradycyjnej maski i rurki oddychamy tylko przez usta, nos jest w masce i nie ma dostępu do powietrza. Potrzeba kilku chwil, by się do tego przyzwyczaić, ale nie jest to trudne. Najlepiej przed zanurzeniem się założyć samą maskę i pooddychać trochę przez usta.

 

Snorkeling jest tani

Podstawowy zestaw do snorklingu to wydatek nie większy niż 200 złotych. W wielu hotelach położonych nad morzem można też sprzęt wypożyczyć. Dzięki takiemu zestawowi odkryjecie coś zupełnie nowego. Podwodny świat wygląda kompletnie inaczej niż widzimy go z zewnątrz. Pod warunkiem, że będziemy próbować snorkelingu w odpowiednim miejscu. Cóż, w Morzu Bałtyckim oglądać można głównie piaszczyste dno, ale już w Chorwacji, Grecji czy na Cyprze podwodne życie jest dużo bardziej bujne. Prawdziwy raj to jednak rafa koralowa, oglądanie jej to wyjątkowe przeżycie.

Przeczytaj również  Wybieramy rower na komunię

 

Jak wybrać sprzęt do snorkelingu?

Do pływania w płytkiej wodzie w zupełności wystarczą maska, fajka i płetwy. Jak wybrać odpowiednie? Przede wszystkim trzeba sprzęt dopasować rozmiarem. Maska powinna dokładnie przylegać do głowy i nie powodować dyskomfortu. Przymierzając maskę w sklepie, warto przycisnąć ją do twarzy – powinna się przyssać i nie odpadać sama, mimo niezakładania paska na głowę. Dobrze, by maska miała szybę z hartowanego szkła. Zapewnia ono wysoki poziom przeźroczystości i jest bezpieczne w razie uszkodzenia. Zwróćcie uwagę, by maska oferowała szerokie kąty widzenia, dzięki temu zobaczycie po prostu więcej.

Fajka (rurka) do oddychania to również nic skomplikowanego. Ma taki kształt, by umożliwiać oddychanie, gdy głowa znajduje się równolegle do powierzchni wody. Rurkę paskami mocuje się do maski, z jednej strony ma gumowy ustnik, a na drugim końcu jest zaworek, który zabezpiecza przed wlewaniem się wody do środka. Ustnik powinien rozmiarem pasować do szczęki, przykładowo rurka dla dorosłych może być niewygodna dla dziecka i odwrotnie.

Ostatnim elementem wyposażenia adepta snorkelingu są płetwy. Są one tak zrobione, by już minimalny ruch nóg pozwalał się przemieszczać. Płetwy powinny być dopasowane rozmiarem. Za małe będą bowiem uciskać, a za duże mogą się zsuwać. Jeśli nie jesteście w stanie dopasować płetw idealnie, to trochę za duże będą lepsze niż trochę za małe.

 

Uwaga na słońce!

Bardzo istotnym elementem wyposażenia przy zabawie w snorkeling jest ochrona przed słońcem. Dryfując tuż pod powierzchnią wody, wystawiamy kark, ramiona i plecy na bardzo mocne działanie promieni UV. Dobrze jest posmarować się kremem z filtrem (koniecznie wodoodpornym!) i założyć koszulkę, która będzie dodatkową warstwą ochronną.

 

Jak poradzić sobie z parującymi okularkami do pływania:

 

Comments

comments

Comments

comments